Okulu Bırakıp Teknoloji Milyarderi Olmuş 7 Dev İsim

Dev teknoloji şirketlerine bir bakın. Sahipleri ne nereden gelmiş, ne okumuş, okulda ne kadar başarılı olmuşlar ve şu anda ceplerinde kaç para var? Sorduk, soruşturduk...

Okulu Bırakıp Teknoloji Milyarderi Olmuş 7 Dev İsim

Dev teknoloji şirketlerine bir bakın. Sahipleri ne nereden gelmiş, ne okumuş, okulda ne kadar başarılı olmuşlar ve şu anda ceplerinde kaç para var? Çıkan sonuç sizi okuldan soğutacak ve hayatı tekrar sorulmanıza sebep olacak kadar düşündürücü. Ancak yapılacak bir şey yok, bizim mahallede Harvard Üniversitesi vardı da biz mi gitmedik?

Neden Harvard’a takıldım biliyor musunuz? Bugün dünyanın teknolojik gündemini değiştirmiş bu milyarderlerin yarısından çoğu Harvard Üniversitesinden terk öğrenciler oldukları için.

Bill Gates:

1973 yılında Harvard’a kolej okumaya giden Gates bu ilim ve irfan yuvasına 2 sene dayanabilmiş. Zaten hemen okuldan ayrılır ayrılmaz Microsoft’u kurabilmek için Paul Allen ile beraber kolları sıvayan Gates, 2000 yılına kadar CEO olarak başında bulunduğu şirketi Satya Nadella’ya bırakıp kendini eşiyle beraber tamamen hayır ve vakıf işlerine adadı. Her ne kadar bir Harvard diploması olmasa da 2007 yılında Gates, konuşmacı olarak geri döndüğü okulundan bir onur belgesi almadan evine dönmedi.

 

Michael Dell:

Teksas Austin Üniversitesinin ön kapısından girip hızla arka kapıdan çıkan Michael Dell, bugün bir donanım milyarderi. Dell üniversitede biyoloji öğretimi görüyordu ancak bilgisayar donanımları ve teknoloji ilgisini tek hücreli canlılardan daha çok çekince kariyer planını değiştirdi. Dell’de piyasada 18.8 miyar dolarlık bir adam.

Mark Zuckerberg:

Bill Gates gibi Zuckerberg’de Harvard Üniversitesini elinin tersiyle bir kenara itenlerden. Bugün 1 buçuk milyar üyesi olan ve 4 milyon reklam verenle çalışan dev bir sosyal mecranın sahibi olan Zuckerberg, Harvard Üniversitesindeki “kıl” havasından biraz kurtulmuş gibi. Çünkü kendileri 34 milyar dolar değerinde bir iş adamı.

Steve Jobs:

Apple’ın kurulabilmesi için okulu bırakmanın şart olduğunu anlayan Jobs, 1974 yılında bir garajda toparladığı teknolojik birikintinin bir gün dev bir bilgisayar markası olacağını belki de çok öngörememişti. Jobs öldükten sonra 7 milyar dolarlık bir dahi olarak tarihin sayfalarında yerini aldı.

Gabe Newell:

Microsoft’ta yaklaşık olarak 13 yıl kadar çalışan Newell, Harvard Üniversitesini  terk ederek kariyer yapmaya çalışan teknoloji milyarderlerinden biri. Gabe Newel bugün Steam olarak bildiğimiz dünyanın en büyük dijital oyun marketinin sahibi ve doğal olarak da Valve’ın kurucusu. Valve’ı hepimiz Half Life serisinden hatırlıyoruz. Newell kendisine yöneltilen “Harward’da ne öğrendiniz?” sorusuna verdiği “Karda Amuda kalkıp bira içebilmeyi” cevabıyla da efsane olmuştur. Newel yaptığı yatırımlar ve şirketiyle 1.3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Jan Kaum:

Bu isim size bir şey ifade etmediyse, WhatsApp dersem kafanızın üzerinde bir ampul yanacaktır diye umuyorum. Kaum 2014 yılında WhatsApp uygulamasını 19 milyar dolara Facebook’a satarak oldukça zengin oldu. Bu satıştan Kaum’un cebine 6.8 milyar dolar girdi. San Jose Üniversitesinden mezun olmadan ayrılan Kaum, WhatsApp’ı geliştirmek için Yahoo’da ki işinden de ayrılmıştı.

Jack Dorsey:

Twitter ve Square’in kurucusu Dorsey, Twitter’ı kurmak için NYU’dan (New York University) ayrılmıştı.  Dorsey bugün Twitter’ın yüzde 5’ine sahip. Aynı zamanda Disney Stüdyolarında da yönetim kurulunda bulunuyor. Piyasa değerinin ise 2.6 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz. 

Bill Gates Hakkında Enteresan Gerçekler

YORUMLAR