Olmazsa Olmaz Android Uygulamaları - Sosyal Medya

Olmazsa Olmaz Android Uygulamaları - Sosyal Medya

Akıllı telefonlar hâlihazırda bazı uygulamalarla birlikte sunulurlar. Bu uygulamalar neredeyse her zaman o üreticinin kendine özel uygulamaları ya da kullanıcıyı kendi diğer ürünlerine yönlendirmeye dayalı olurlar. Bu yazıda, Android cihazlar olmazsa olmaz diyebileceğim sosyal medya uygulamalarına yer vereceğim.

Facebook

On milyonlarca Türk üyenin yer aldığı dev sosyal mecrada bir hesabınız varsa bu uygulamaya da mutlaka sahip olmalısınız. Zira arkadaşlarınızın paylaşımlarını sıcağı sıcağına görebilirsiniz ve size dair paylaşımları, mesajları anında okuyabilirsiniz. Ayrıca mobil cihazınız üzerinden çekeceğiniz fotoğrafları ve videoları doğrudan akıllı telefonunuz üzerinden Facebook duvarınıza yükleyebilirsiniz.

Twitter

Facebook’un ardından en çok kullanılan sosyal mecra Twitter. Eğer bir Twitter hesabınız varsa ve Twitter’ın mobil arayüzünü kullanarak giriş yapıyorsanız mobil uygulamayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Böylece kullanıcı adınızın iliştirildiği paylaşımlardan ve kısa mesajlarda anında haberdar olabilirsiniz. Ve bu uygulama Twitter iletisi göndermenin en kolay yolunu size sunuyor.

Google+

Google tarafından üretilen Google+ mecrası hızla büyüyor. Gmail başta olmak üzere bir Google ürünü kullanıyorsanız bir Google hesabınız da vardır demektir. Bu hesabınızın Google+ ile ilişkili olduğunu ve hatta Google Play hesabınızın da aynı olduğunu düşündüğümüzde Google+ uygulaması da çekici hale geliyor. Bu uygulama üzerinden Google+ hesabınızı kullanarak birçok paylaşım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram

Fotoğraf çekmek ve ona hızlı bir şekilde efekt vermek ardından da bunu paylaşmak üzerine hazırlanan Instagram için öncelikle internet sitesi üzerinden üye olmak gerekiyor. Eğer hâlihazırda üyeyseniz bu uygulamayı indirerek siz de çektiğiniz ya da hâlihazırda var olan fotoğraflarınızı bir elden geçirerek Instragram üzerinden yayınlayabilirsiniz. Facebook tarafından satın alınan Instagram’ın gelecek aylarda Facebook üzerinde çok da yoğun bir etkileşime bağlanacağını düşünürsek vakit kaybetmeden bu uygulamayı ilk sıralara koymak gerekiyor diye düşünüyorum.

Foursquare

Konum bildirme ya da orijinal ifadesiyle “check in” işlemine dayanan Foursquare ile gittiğiniz mekânları ve o sırada bulunduğunuz yeri bildirebilirsiniz. Facebook ve Twitter ile etkileşim özelliği bulunan uygulama sayesinde bildirdiğiniz konumlar adı geçen mecralarda da yer alıyor. Uygulamanın en güzel özelliklerinden biri de bulunduğunuz yere yakın mekân tavsiyeleri almak ve o mekânlara ait daha önceki ziyaretçilerin yorumlarını okuma şansını elde etmek. Bu sayede size en uygun yeri seçip oraya gidebiliyorsunuz. Ve tabii ki siz de gittiğiniz yerlere dair yorum bırakarak sonraki olası ziyaretçilerin fikir sahibi olmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Pinterest

Size ait panolara iliştirdiğini paylaşımları konu alan bu sosyal mecrada takip ettiğiniz kişilerin kendi panolarındaki paylaşımlara da göz atabiliyorsunuz. Özellikle de onlarca paylaşımın bir arada bulunması ya da görsellerle zenginleştirilerek sunulması açısından farklılık ortaya koyan mecranın resmi Android uygulaması hemen her şeyi kolaylaştırıyor. Uygulama, panonuz üzerine “pin”lediğiniz paylaşımlara dair gelen yorumları ve bildirimleri hızlı bir şekilde sizin görmenizi sağlayabiliyor.

YORUMLAR