Ömrümüzü Tüketen Pil Ömrü Sorunu Neden Var?

Ömrümüzü Tüketen Pil Ömrü Sorunu Neden Var?

Günümüz teknolojilerini artık cebimizde taşıyoruz. Şu anda kullandığımız tüm akıllı cihazlar Apollo’nun aya giderken kullandığı teknolojiden kat kat üstün. Ancak piller bir türlü değişmiyorlar.  Neden?

Tüm elektronik cihazlar neredeyse her an kendini güncelleyerek büyük evrimler yaşarken, neden piller hala pek çok sıkıntıyla karşı karşıya. Pil endüstrisinin zamana ayak uydurabilmekle ilgili bir sorunumu var?

Pil teknolojileri standart kimyasal ve basit düzeneklerinden vaz geçmiyor. Her ne kadar her pil reklamı “biz daha güçlüyüz, daha uzun dayanırız, en büyük biziz” şeklinde reklam ve pazarlama yapsa da, bunun böyle olmadığını biliyoruz. Neredeyse son 25 yıldır piller hala oldukları yerde sayıyorlar. Geleneksel pil kullandığınız araçlardan daha fazla verim almak için ne yaparsak yapalım olmuyor. 

Pil üreticilerinin başına gelenler

Envia Systems isimli bir batarya üreticisi firmanın yaptığı araştırma, 1995 yılından 2007 yılına kadar üretilen pillerin güçlerini ikiye bile katlayamadığını ortaya çıkardı. Durum bununla da bitmiyor, 2007’den bugüne kadar geleneksel piller sadece yüzde 30daha güçlenebilmiş. Envia’nın araştırması daha iç karartıcı bir sonucu da haber veriyor; 2021’e kadar geleneksel piller şu andaki verimliliklerini yüzde 30 dahi artıramayacaklar.

Yeni ve eski farkı

Öte yandan standart bir dizüstü bilgisayarı 10 saat dayanabiliyor, 8 sene önce bu süre 4-5 saat ile sınırlıydı. Bu piller arasında ki fark nedir? Fark donanımdan kaynaklanıyor. Mikro işlemciler küçüldükçe daha az güce ihtiyaç duyuyorlar. Bu tüm elektronik cihazlar için geçerli. Öte yandan pek çok mikro işlemci daha az enerji harcaması için yazılımlarla desteklenerek pil ömrünün uzun sürebilmesine olanak tanıyor.

Geleneksel piller için durum böyle değil

Geleneksel pillerin geçmişi 18’inci yüzyıla kadar gidiyor. Bugün pil teknolojisini 1794 yılında bu işe kendini adamış Alessandro Volta’ya borçluyuz. Statik elektriğin bir nevi hasat edilmesi ile başlayan bu teknoloji; biraz bakır para, biraz çinko, biraz karton, biraz da asit kullanılarak icat edildi. Volta, kartonları aside batırarak para ve çinko arasında sıkıştırıp bunu sürekli tekrarlayarak pilin temellerini attı. Bakır para ve çinko asidin etkisiyle etkileşime girerek elektrik meydana getiriyordu.

Kimyasal ve metallerden oluşan geleneksel pillerne yaparsak yapalım standart bir dayanıklılığa sahipler. Bir cihazda kullanılmaya başladıkları anda elektrik akımını boşaltmaya başlarlar. Kimyasal olarak bu pillerin boyutlarının küçülmesi ya da büyümesi onları daha dayanıklı kılmaz. Sonuç olarak periyodik tablodaki elementler sınırlı, farklı bir bileşim türetmek çok da mümkün değil, bu yüzden bu endüstride ileri bir adım atmak zor. 

Mobil cihazlarda neler olacak

Cevabı dolaştırmadan vermek gerek; çok yakında büyük bir değişiklik beklemeyin. Hali hazırda yüksek teknoloji gerektiren her cihaz daha hızlı pil ömrü tüketiyor. Geleneksel pillerden farklı olarak kullanılan Lİthium iyon piller, mobil teknolojiye hızlı şarj olma özelliğinden daha fazla bir avantaj getirmiyor. Lithium iyon (Li-Ion) prensip olarak, hafif alaşımlı lityum esas alınarak şarj edilebilir bir pil olarak cihazlarımızı destekliyor. Son derece hızlı tepki verebilen farklı elektriksel yükleri olan hassas kimyasal bileşenlerden oluşan bir birleşim içeriyor. Ancak bu tüm avantajları, bizi hala yarı yolda bırakabilecekmiş gibi davranmasını engellemiyor.

Temel olarak yine bazı özelliklerin mobil telefonlarda kapatılmasıyla pil ömrüuzatılabiliyor. Örneğin; Samsung Galaxy S5 ekranı siyah beyaz duruma geçirerek sadece telefon ve temel web ihtiyaçlarını aktif bırakabildiği enerji tasarruf moduyla 15 günlük bir şarj ömrü vaat ediyor. 

Son söz

Geleneksel pillerin Pazar ömrünü doldurması için belki birkaç yıl daha var. Ancak onun yerini alacak olan yeni nesil enerji küplerinin de aynı sorunlarla boğuşacağı açık gibi görünüyor. Bugün cep telefonlarımıza yükleyip sonuç almaya çalıştığımız tüm uygulamalar aslında pil endüstrisinin yardımına koşan, var olan problemi biraz öteleyen çözümler.

Microsoft Uzun Pil Ömrü ile Avantaj Elde Etmeyi Amaçlıyor

iOS 7.1.1 Pil Ömrü Problemlerine Çözüm Olmadı

YORUMLAR