OS X İşletim Sisteminde Bataryanızın Sağlığını Nasıl Kontrol Edersiniz

Tüm bataryalar zamanla eskir. Eğer işletim sisteminiz OS X ise kendi bataryanızın işleyiş durumunu hızlı birkaç yolla belirleyebilirsiniz. İlk yol Mac'inizin "Enerji Tasarrufu sistem özellikleri"ne girmektir. Diğer bir yol "Sistem Bilgisi" bölümünden bata

OS X İşletim Sisteminde Bataryanızın Sağlığını Nasıl Kontrol Edersiniz

Tüm bataryalar zamanla eskir. Eğer işletim sisteminiz OS X ise kendi bataryanızın işleyiş durumunu hızlı birkaç yolla belirleyebilirsiniz. İlk yol Mac'inizin "Enerji Tasarrufu sistem özellikleri"ne girmektir. Diğer bir yol "Sistem Bilgisi" bölümünden bataryanızın ayrıntılarına ulaşmaktır. Bu iki yolun yanı sıra, Mac sistemleri için batarya uygulaması olan Coconut adlı programı kullanabilirsiniz.Eğer bir dizüstü bilgisayara sahipseniz, bilgisayarınızın bataryası, size, şarj olma yeteneğini kaybedene ve daha az çalışma süresi sunana kadar iyi çalışıyor görüntüsü verir. Şarj olmama durumunu telafi etmek ve şarj miktarının sisteme doğru olarak bildirildiğinden emin olmak için bataryayı düzenli olarak kalibre etmek biraz yardımcı olabilir. Fakat bu size, bataryanın gerçek sağlığı konusunda bir belirti vermez.

Bu yüzden bu yazıda, bataryanızın durumunu nasıl kontrol edeceğinizi anlatacağız.

Öncelikle “Enerji Tasarrufu sistem özellikleri”ne  gitmelisiniz. Menü çubuğunda batarya durumunu görüntüleyecek seçeneği kontrol edin (Çoğu dizüstü bilgisayar sisteminde bu varsayılan ayarlar tarafından seçili durumdadır.). Size görünen batarya menüsünde güç kaynağını ve kalan tahmini şarj süresini, bunun yanında açılan sistem özelliklerinin bağlantılarını görebilirsiniz. Bununla birlikte, bu menünün açılması sırasında “Seçenekler” anahtarına basılı tutarsanız, bataryanızın sağlık durumunu anlatacak olan “Durumlar” seçeneği görüntülenecektir.

Görüntülenebilecek sağlık durumları aşağıdakilerden biri olabilir:

  • Normal: Batarya, arzu edildiği gibi çalışmakta.
  • Yakın Zamanda Değiştirin: Batarya; orjinal kapasitesinden az olsa da, çalışmanıza olanak sağlamak için yeterli miktarda şarj barındırıyor.
  • Şimdi değiştirin: Batarya, çalışmanıza olanak sağlayacak kadar şarj içermiyor.
  • Bataryayı onarın: Bataryanın çalışma durumunda istikrarsız bir kapasiteyle sonuçlanabilecek bir yanlışlık var. Bataryanız ne kadar yeni olursa olsun, bu durumla karşılaşmak mümkündür. İşlevine devam etse dahi, onarılması önerilir.

Bu seçeneklerle beraber, eğer bataryanız size sadece birkaç saatlik bir çalışma süresi veriyorsa ya da kalibre etmenize rağmen tamamen dolmuyorsa, sistemin batarya ile ilgili bir problem  belirlediğini görmek için bu seçenekleri kullanarak onun sağlığını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Eğer sistem batarya ile ilgili bir problem belirlemediyse ve bataryanız yine de hemen tükeniyorsa, bataryanın bitmesine çalışan hangi programın ya da servisin sebep olduğunu bulmalısınız. Fakat, sistem, bataryanın sağlığının kötü olduğunu söylüyorsa, bataryanızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Batarya ile ilgili bu bilgiler, aynı zamanda, Sistem Bilgisi bölümünde de bulunabilir (Tam bir sistem raporu oluşturularak, Apple menüsünde, ”Bu Mac Hakkında” iletişim kutusunda bulunabilir.). Oluşturulan raporda “Güç” seçeneğini belirleyerek, bataryanızın şarj durumunu ve sağlık bilgisini görebilirsiniz.

YORUMLAR