Oyun Dünyası Windows 10'la Nasıl Bir Dönemece Giriyor?

Windows 10'da özellikle akıllı telefon, konsol ve PC arası kesintisiz geçişler oyuncuları çok heyecanlandırıyor.

Oyun Dünyası Windows 10'la Nasıl Bir Dönemece Giriyor?

Windows 10 son lansmanıyla berber teknolojik olarak hatırı sayılır yeniliklere imza atacağının haberini verdi.  Özellikle akıllı telefon, konsol ve PC arası geçişler oyuncuları çok heyecanlandırıyor. Peki, oyun dünyasını neler bekliyor?

Windows 8'in ardından gelen yeni sistemin, geçmişte kalan tüm Windows sistemlerinden daha güçlü olduğu ortada. Ancak hiç birimiz bir gün bir oyun indirip onu hem cep telefonunda, hem PC'de hem de konsolda oynayabileceğimize inanamıyorduk. Windows 10 sayesinde çok yakında bu da gerçekleşiyor. 

Windows 10 üzerinde PC ve Xbox'un uyumla hale gelmesi oyun pazarının dengelerini değiştirebilir. Bu özelliğe daha yakından baktık. 

Windows 10 için Xbox uygulaması

Xbox üzerinde oynadığınız oyunlardaki tüm gelişmeleriniz, arkadaşlarınız, daha önemlisi kaldığınız seviyenin PC üzerinden devam edilebilmesi gerçek bir devrim.  Gerçek zamanlı stream hizmeti adı verilen bir sistem artık oyunculara bu olanağı sağlayacak. Bu olanağı kullanmak için tek yapmanız gereken Xbox uygulamasına Windows 10 üzerinde sahip olmak ki; o da zaten işletim sistemine gömülü olarak teknik sürümlerle beraber masa üstümüze geldi bile.

Platform değiştirdiğinizde kaldığınız yerden devam etmek, çok oyunculu ortamlardaki arkadaşlarınızın hiç birini kaybetmemek bir oyuncunun rüyası değil de nedir? Xbox uygulaması ve Windows 10 artık bu rüyayı gerçekleştirmiş gibi görünüyor. 

Gerçek zamanlı oyun kaydı: Game DVR

Microsoft ve Sony otomatik olarak kayıt yapan bir oyun saklama sistemi geliştirdiler. Bu sistem Xbox üzerinde zaten kullanılıyordu. Şimdi aynı teknoloji Windows 10 ile PC üzerinde kullanılmaya başlanacak. Bu noktada bir yenilik daha söz konusu Windows 10’da Windows tuşu + G tuşuna basıldığında oyununuzu bıraktığınız yerin son 30 saniyesi kayıt edilecek. 

Bu durumun oyunculara getirisi oldukça fazla. Platform değiştirirken yaşanabilecek her hangi bir aksiliği önlemek için adeta bir güvenlik sistemi gibi düşünülebilir. Durun daha bitmedi bu sistem Steam ve Origin gibi platformlarla da uyumlu olacak. 

Direct X 12 nasıl bir şey?

Microsoft, DirectX 12'yi ilk olarak Nvidia, AMD, Intel ve Qualcomm gibi partnerleriyle birlikte 2014 yılında tanıtmıştı. DirectX 12, ekran kartının oyunlara etkisini daha da arttırmak için geliştirildi ve Windows 10 ile beraber artık hizmete hazır hale getirildi. Direct X 12'de ekran kartına düşen iş artarken, işlemciye düşen iş azalıyor. Oyun yapımcıları PC için geliştirdikleri DirectX 12 oyunlarından artık konsollara benzer verim alabilecekler. Bu şu manaya geliyor; daha düşük donanımla, daha iyi grafikler görebileceğiz. 

DirectX 12 sadece GPU'ya değil, CPU'ya da fayda sağlayan bir algoritmaya sahip. Direct X CPU işlemlerinde DirectX 11'e nazaran yüzde 50 daha hızlı sonuç alıyor. Windows 10 üzerinde yapılan bir testte DirectX 11'de ortalama 8 milisaniyede yapılan bir işlem, DirectX 12'de 4 milisaniyede tamamlandı.

Cihazlar arası oyun tecrübesi

Arkadaşlarınızı Xbox'u olmasa da artık oyunları bir arada oynayabilme vakti geldi. Lion Head Studios'un geliştirdiği Fable serisinin Fable Legends sürümü Xbox ve PC üzerinde eş zamanlı platform değişimlerini ve platformlar arası çoklu oyuncu oynanmasına izin verecek ilk oyun olacak.

Bu noktada şöyle bir durum söz konusu. Çapraz platform oyun yapmayan geliştiricilerin sonu geliyor olabilir. Windows 10 ile beraber platformlar arası geçiş yapan oyunlar yapmak bir standart haline gelebilir. Olabilecekleri siz düşünün. 

Windows 10 Xbox’un da işletim sistemi oluyor

Özellikle yeni mağaza alt yapısı tüm Microsoft ürünlerini bir çatı altına topluyor. Alacağınız tüm uygulamalar sıkıntısız Xbox, tablet, Windows Phone ve PC'lerde çalışacak. Windows 10'un Xbox ara yüzüne büyük bir enerji katacağı su götürmez bir gerçek. Elbette tam kapasite bir işletim sistemi olarak gelmese de (insanların Xbox ile Excel çalışması biraz saçma olabilirdi) yeterince çekirdek desteği vermeye hazır. Spartan tarayıcısının da Xbox’ta çalışacağı gelen haberler arasında.

Tüm bu olanaklar yenilenen Windows 10 işletim sisteminin hayal edilenden daha fazlasını sunacağının işaretleri. Önümüzdeki yıllarda bir Windows sürümü daha çıkmayacağına göre, birkaç yıl içinde yapılacak güncellemelerle muazzam bir oyun istasyonu sahibi olabileceğiz. 

Windows 10 'Başlat' Menüsü Yenilikleri ve Kullanım Kılavuzu

Windows 10 Android Uygulamalarını Desteleyecek Mi?

Windows 10 Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

YORUMLAR