Paramız Olsa Bile Henüz Satın Alamayacağımız Teknolojiler - Haziran 2015

Yatırım bekleyen teknolojiler oldukça faydalı ve birbirinden farklı ürünler sunmaya devam ediyorlar.

Paramız Olsa Bile Henüz Satın Alamayacağımız Teknolojiler - Haziran 2015

Crowdfunding adı verilen halka açılıp yatırım bekleyen teknolojiler oldukça faydalı ve birbirinden farklı ürünler sunuyor. Henüz bu ürünlerden faydalanmak mümkün olmasa da biliyoruz ki çok yakında bunlara sahip olmamız mümkün olabilecek. 

Bu ürünleri Indiegogo ve Kickstarter gibi proje sitelerinden her ay derleyip sunmak artık bir Tamindir geleneği oldu. Haziran ayı için de birbirinden ilginç küresel ve kişisel faydalar sağlayabilecek ürünleri derledik.

Vortex: Bıçaksız enerji pervanesi

Rüzgar kuvvetiyle çalışan dev pervaneleri bilirsiniz. Bunlar özellikle hava akımının bol olduğu noktalarda kullanılarak enerji ihtiyacı karşılayabiliyorlar. Vortex’in rüzgarı yakalamak için pervanelere ihtiyacı yok. İspanyol bir mühendis olan David Yanez’in Vortex projesi, oldukça başarılı bir tasarım.

Yanez, rüzgardan faydalanmak için pervane bıçaklarına ihtiyaç duymayan bu projesinde, titreşim ve salınımlardan faydalanıyor. Vortex pervane bıçaklarının rüzgarı kesmesi dezavantajını ve pervanelerin rüzgarın geldiği yöne göre döndürülmesi gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Ayrıca açık alanlarda bir araya gelen pervaneli tribünlerin kuşları öldürme olasılığını da ortadan kaldırıyor.

Indiegogo’da proje detayları şemalarla da anlatılmış. 

Here: Biyonik işitme cihazı

"Here" kulaklık, kablosuz bir ürün. Etrafınızda duyabileceğiniz ya da daha net duymak istediğiniz sesleri ayrıştırarak bunları güçlendirmenizi ve istediğiniz sesleri çevre gürültüsünden filtre ederek dinlemenizi sağlıyor.

Here kulaklıklar aslında duyma engelliler için geliştirilmiş bir yardımcı işitme cihazı. Özellikle kalabalık mekanlarda istenilen noktaya odaklanarak bu sesleri daha net duyabilmenizi sağlıyor. Ancak bir konsere gittiğiniz zaman arkadaşlarınızın size bağıra çağıra bir şeyler anlatmaya çalışmasını kolaylıkla önleyebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Here kulalık setiyle beraber gelen uygulamayı akılı telefonunuza yükleyerek gereken ayarları yapmak.

Here Biyonik Kulaklık seti Kickstarter’da yatırım arıyor. Ancak 250 bin dolar yatırım arayan bu cihaz şimdiden 435 bin doları geçti bile. 

HidrateMe: Akıllı su şişesi

Su, hayatımızın en önemli elementi. Su olmadan yaşamamız mümkün değil. Sağlıklı yaşamımızı sürdürmek için su içmek durumundayız. HidrateMe, bu noktada devreye giriyor. Cep telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalarla vücudumuzda olan biteni kontrol edebiliyoruz. Yaptığımız egzersizleri, ne kadar kalori yaptığımızı, kaç kilometre koştuğumuzu ve kalp atışlarımızı ölçümlemek mümkün. HidrateMe ise bize ne zaman su içmemiz gerektiğini bildiriyor.

Hayat kaynağı olan suyun vücudumuzda ne kadar eksildiğini ölçebilen HidrateMe, zamanı geldiğinde bizi uyarabiliyor. HidrateMe bir uygulama ve özel bir şişeyle geliyor. Cinsiyetinize, yaşınıza ve yaptığınız aktiveteye göre, ne zaman su içmemiz gerektiğini zaman geçirmeden haber veriyor.

Kickstarter’da 35 bin dolarlık yatırım arayan HidrateMe, 323 bin dolar yatırımı çoktan topladı bile.

Paramız Olsa Bile Henüz Satın Alamayacağımız 4 Muhteşem Teknoloji

Facebook'ta Yapabileceğiniz (Ama Yapmamanız Gereken) Çılgınlıklar

YORUMLAR