Photoshop ile 25 Yılda Nereden Nereye?

Photoshop’un 25 yıl içinde geldiği nokta yaratıcılıkta bambaşka ufuklar açtı. Photoshop'un kısa tarihini sizinle paylaşıyoruz

Photoshop ile 25 Yılda Nereden Nereye?

Şubat 1990’da Adobe firması, Photoshop 1.0’ı piyasaya sürdü. Photoshop'un 25 yıl içinde geldiği nokta yaratıcılıkta bambaşka ufuklar açtı. 25'inci yıla özel bir sergiyi ve kısa tarihini sizlerle paylaşıyoruz. 

Adobe Photoshop 25 Yaşında! Haberimizi mutlaka okumuşsunuzdur. Şimdi de  25 yıllık tarihine kısa bir göz gezdirdiğimiz bu yeni yazımız, Photohop hakkında  son derece önemli detaylar taşıyor.  

Artık bir marka olan Photoshop en uzun soluklu resim tasarım ve editleme programı olarak yıllar boyunca kullanıcılara hizmet verdi. Zaman içinde hemen herkesin bir şekilde ucundan bulaştığı Photoshop, gerçek ustaların elinde harika işler çıkarabiliyor. Photoshop zaman içinde bir program olmaktan çıkarak gündelik hayatın içine yerleşti ve hemen her sektörde kullanılmaya başlandı. 

Photoshop’un kısa tarihi

John ve Thomas Knoll kardeşler Photoshop’un bir yazılım olarak 1990 yılında çıkmasını sağlasalar da, şaşıracaksınız ama Photoshop’un hikayesi 1978 yılında başladı. 

Michigan’da o zamanlar akademisyen olan Glenn Knoll, evinin bodrumunda karanlık odası bulunan teknoloji düşkünü bir fotoğraf uzmanı olarak amatör çalışmalar yapıyordu. Bilgisayarların evlere yeni girmeye başladığı bu tarihte bir Apple II Plus alan Glenn Knoll’un John ve Thomas isimli iki oğlu da babalarından gördükleri bu tutkuyla Apple II’nin müdavimi oldular. Thomas o yılları 'Fotoğrafçılık lise yıllarımda tek uğraşımdı. Babamın karanlık odasında renkli ve siyah-beyaz baskı yapmayı, renkleri ve kontrastı dengelerini kendi kendime öğrendim' diye anlatır.

Thomas karanlık oda da kendini fotoğrafçılığa vermişken, John'un ilgisi bilgisayarlara kaymaya başlamıştı. Apple II Plus 64K'lık RAM'i ile Jonh'un çok ilgisini çekiyordu. Bilgisayarların yapamayacağı hiç bir şey olmadığına yavaş yavaş kendini inandırıyordu. İlerleyen yıllarda Mac’lerle çok daha fazla ilgilenmeye başlayan John bilgisayarlar hakkında sürekli okuyarak kendini bu alanda geliştirmeyi tercih etti. 

İlk grafik işleme yazılımı girişimi

Sonunda beklenen oldu ve John’un bilgisayar tutkusu Thomas’a da bulaştı. Karanlık oda da elle fotoğraf işlemeye çalışan Thomas, 1987 yılında kendine bir Macintosh aldı. Aynı yıl bilgisayarlarda dijital imaj işleme üzerine bir tez yazmaya da başlamıştı.

Thomas'ın doktora tezi dolayısıyla daha fazla programlama çalışması gerekiyordu. Farklı işlere yarayan küçük programcıklar yazmaya başlamıştı. Bu programcıklar, o sırada California'da Industrial Light and Magic (ILM) firmasında çalışan John'un patronlarının dikkatini çekti. ILM o zamanlar Hollywood için görsel efektler yaratmak üzere Terminatör filminin yönetmeni James Cameron'un öncülüğünde kurulmuş önemli bir özel efekt şirketiydi.

John bu hikayeyi şöyle anlatıyor, 'Thomas’ın yaptığı iş, dijital hale dönüştürülmüş bir görüntü içine önceden tanımlanmış bir objeyi tanıyabilmeye dayanıyordu. Bu tip bir işin temelinde imaj işleme yatıyordu ve Tom bir çok imaj işleme programcığını zaten yazmıştı'

John, Thomas’ın çalışmalarını, kendi çalıştığı firmada gördüğü Pixar isimli bir bilgisayarın imaj işleme araçlarına çok benzetti. Pixar’da kullanılan Unix C shell komut satırına benzer bir yapıda olan programcıkları daha sonra Thomas ile bir araya getirerek 'Display' isimli bir uygulama programı yaratan iki kardeş ILM’nin kapısını çaldılar.

Display sorunsuz çalışıyordu ancak John için bu çok da yeterli değildi. John Display'in dijital fotoğrafları farklı formatlarda kaydederek başka yazılımlarla da uyumlu çalışabilmesini arzu ediyordu. Display'in geliştirilme süreci 1988 yılına kadar devam etti. Ortaya ilk başladıklarından çok daha farklı işler başarabilen bir uygulama çıkmıştı. İki kardeş bu yenilenen programa ImagePro adını verdiler. 

Photoshop isminin doğuşu

Thomas yazılımlarına isim bulmakta güçlük çekiyor, her bulduğu isim bir şekilde bir yerlerde kullanılıyor oluyordu. Bir gün bir sohbet sırasında bu sıkıntısından bahsettiği bir arkadaşı ona Photoshop ismini önerdi. Daha sonra yaratıcılığın sınırlarını geliştirecek ve tasarımcılara yeni ufuklar açacak program da böylece gerçek ismine kavuşmuş oldu.

Yeni programlarını Silikon Vadisi'nde pazarlamaya çalışan iki kardeş oldukça zor günler geçirdiler. O zamanlar popüler olan PixelPaint ile uyum sağlayamayan Photoshop pek takdir görmüyordu. 1988 yılının Eylül ayında John Silikon Vadisindeki Adobe firmasına son bir teklif götürdü. Bu süre zarfı içinde programda birçok yenilik de yapmışlardı. Adobe’nin teknik yöneticisi Russel Brown Photoshop'tan çok etkilendi. O sıralarda LetraSet ile olan anlaşma aşamasından vaz geçen Adobe, Knoll kardeşlerle bir anlaşma imzaladı ve 1990 yılının Şubat ayında Photoshop 1.0 piyasa sürüldü. 

Hatalar tükenmek bilmiyor

Photoshop'un ilk sürümü belki de o zamanlar dünya üzerinde en çok hata barındıran programlardan biri oldu. Sürüm 1.0.7'ye kadar Knoll kardeşler Adobe AR-GE laboratuvarıyla beraber hata ayıklayıp durdular. Tüm bunlara rağmen program son derece popülerdi. Bu dönem masa üstü yayıncılığında son derece popüler olduğu bir devreye denk düşünce Photoshop’ un önlenemez yükselişi başlamış oldu.

Photoshop'a çok inanan Russell Brown, her gittiği iş toplantısında Photoshop'u anlatıyor, demolarını sunuyor, 'Photoshop diye çok sıkı bir dijital fotoğraf işleme yazılımı var, duydunuz mu, kullandınız mı?' diye ilk elden PR yapıyordu. Brown bugün Photoshop'un bir dünya markası haline gelmesindeki en önemli isimlerden biridir. 

Kısa Kısa Photoshop

-Thomas Knoll, proje geliştirmenin her aşamasına katıldı ve tezini hiçbir zaman bitiremedi.

-John, ILM’deki kariyerine görsel efektler süpervizörü olarak devam etti ve Mission Impossible, Star Wars Episode I gibi pek çok önemli projede görev aldı.

-Babaları Glenn Knoll ise hâlâ Michigan Üniversitesi’nde Mühendislik bölümünde profesör, fakat evinde artık bir Powerbook kullanıyor ve bodrumundaki karanlık odanın yerine bir Photoshop kullanmayı tercih ediyor. Bodrum artık şarap mahzeni oldu...

Meraklısına 1990 yılında yayınlanmış John ve Thomas Knoll röportajı:

Photoshop'un gelişimini anlatan özel olarak hazırlanmış bir video kolaj. Çalan şarkı Aerosmith: Sing With me. Keyifle izleyebilirsiniz.

  1. Photoshop ile 25 Yılda Nereden Nereye?
  2. Photoshop 25 Yıl Özel Galerisi
  3. Photoshop 25 Yıl Özel Galerisi II

YORUMLAR