Playstation 4 vs Xbox One - Yeni Nesil Konsol Savaşları

Sizler için Playstation 4 ve Xbox One'ı tüm özellikleri ve oyunları ile karşılaştırdık.

Playstation 4 vs Xbox One - Yeni Nesil Konsol Savaşları

İlk hamle Sony'den gelmişti. Microsoft'un cevap vermesi gecikmedi. Ve yeni nesil konsol savaşları resmen başlamış oldu.

Firmaların her ne kadar büyük bir rekabet içinde olduklarını düşünmesem de özellikle kullanıcı tarafında büyük bir söz düellosudur gidiyor. "Playstation 4 daha iyi..", "Xbox One çok daha iyi.." gibi söylemlerden geçilmiyor. "Daha şimdiden hakikaten böyle bir ayrım yapabilir miyiz?" diye kendime sormadan edemedim. İki yeni nesil oyun konsolunun özellikleri de aşağı yukarı ortaya çıktı. Playstation cephesinin de, Xbox cephesinin de ellerinde E3 kozlarını saklı tuttuklarını unutmamak lazım. Fakat biz gün yüzüne çıkan ayrıntıları birlikte sırasıyla karşılaştıralım isterseniz. Bakalım ne gibi farklar var:

Microsoft Xbox One Sony PlayStation 4
CPU Özel Microsoft tasarımlı x86 AMD 8 Çekirdekli CPU Tek çip x86 AMD "Jaguar" işlemci, 8 Çekirdekli
Grafik İşlemci D3D 11.1 çip ile birlikte 32 MB gömülü hafıza 1.84 TFlops, AMD Radeon Grafik İşlemci
RAM 8 GB DDR3 8 GB GDDR5
Hafıza 500 GB HDD Açıklanmadı (yüksek olacak dendi)
Optik Sürücü Blu-ray/DVD combo sürücü Blu-Ray/DVD combo sürücü
I/O USB 3.0 USB 3.0
Bağlantı Özellikleri Ethernet, üç farklı 802.11n radios (kontrolöre ve diğer cihazlara bağlanmak için), WiFi Direct Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 (EDR)
A/V HDMI, 1080p ve 4K desteği, Optik çıkış HDMI, 1080p ve 4K desteği, Analog-AV, Optik çıkış
Kontrolör Xbox One Kontrolör (eski kontrolün daha hassas ve az değiştirilmiş hali) Hareket sensörlü six-axis, dokunmatik küçük ekran, paylaş butonu
Hareket Algılama Kinect 2.0, with 250,000-piksel kızılötesi derinliklik sensörü ve 1080p kamera PlayStation Eye çift lens 1280x800x2 kamera (playstation move kontrolörleri de gerekiyor.)
Fiyatı Açıklanmadı Açıklanmadı
Çıkış Tarihi 2013 sonunda 2013 tatil dönemi (christmas tatili)
Teknik özellikleri yukarıda gördünüz. Henüz fiyatlarının açıklanmamış olması büyük eksik sayılabilir. Çünkü bir alıcıyı en çok cezbeden şeylerden biri de benzer özellikteki iki cihazdan birinin ucuz olmasıdır. Fakat ikisinin de fiyatının 300-400 dolar civarı olması bekleniyor. Çıkış zamanları aşağı yukarı aynı zaman olacak. İkisi de bluray sürücü ile geliyor. Kontrolörler konusunda: "Zevkler ve renkler tartışılmaz." demekle yetineceğim. Ram konusunda PS4 biraz ileride gözüküyor. Bağlantı özellikleri benzer düzeyde. Hareket algılama konusunda; Xbox One cephesinde Kinect tek başına işimizi görürken, Playstation Eye'ın işe yaraması için PS Move kontrolörü gerekiyor. Fakat yeni PS kontolörü ile de bir şeyler yapabileceğimiz kesin. Ayrıca Playstation Vita'nın da etkin kullanılacağı açıklandı. İşlemciler ve ekran kartları konusu, donanım özelliklerinin en önemli konusu olarak karşımıza çıkıyor. Fakat burada işin içine özel konsept mimariler girdiği için benchmark testlerini yapmadan kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ya da aynı oyunların, bu iki yeni nesil konsolda da vereceği performansları karşılaştırarak ancak farkı görebiliriz.
  1. Playstation 4 vs Xbox One - Yeni Nesil Konsol Savaşları
  2. Xbox One ve Playstation 4 Tanıtım Videoları
  3. Playstation 4'e Özel Çıkacak Oyunlar
  4. Xbox One'a Özel Çıkacak Oyunlar

YORUMLAR