Playstation vs. Xbox: E3 2016'nın Kazananı Hangi Konsol Oldu?

Her sene Sony ve Microsoft, E3 konferanslarının en iyisini yapmaya çalışıyor. Yine her sene, hangi şirketin E3'te üstünlük sağladığı da tartışılıyor. Biz de bu senenin şampiyonunu belirlemeye çalıştık.

Playstation vs. Xbox: E3 2016'nın Kazananı Hangi Konsol Oldu?

Her sene Sony ve Microsoft, E3 konferanslarının en iyisini yapmaya çalışıyor. Yine her sene, hangi şirketin E3'te üstünlük sağladığı da tartışılıyor. Biz de bu senenin şampiyonunu belirlemeye çalıştık.

Oyuncular için senenin en güzel günlerini teşkil eden Electronic Entertainment Expo, bugün itibariyle tamamlanıyor. Fuardan önce düzenlenen konferanslar ise yeni oyuncuların tanıtılması sebebiyle merakla bekleniliyor ve yılın en iyi pazarlama noktası olması sebebiyle büyük şirketler E3 sunumlarına çok önem veriyorlar. Bu sebeple ellerindeki büyük kartları E3 sırasında oynuyor ve oyuncuları kendi taraflarına çekmeye çalışıyorlar. 

Donanım Karşılatırması 

E3 2016'da yapılacak sunumlarda, yeni konsolların duyurulacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Sony'nin Playstation 4K hamlesine karşılık, Microsoft'un da yeni bir konsolu piyasaya sürmesi muhtemel görünüyordu. Ancak henüz konferanslar başlamamışken, Sony tarafından Playstation 4K'nın E3 2016 sırasında gösterilmeyeceğine dair bir açıklama geldi. Microsoft tarafında ise konferanstan önce büyük sızıntılar yaşanmış ve Xbox One S isimli bir konsolun duyurulacağı kesinleşmişti.

Nitekim Microsoft konferansının daha başlangıcında Xbox One S'in tanıtım videosu dönmeye başladı. Piyasadaki en ince konsol olma özelliğine sahip olan Xbox One S, aynı donanım özelliklerine sahip olacak. Ancak yeni konsolun dahili depolama alanı 2TB boyutuna gelecek ve güç kaynağında da iyileştirilmeye gidilecek. Buna rağmen Microsoft'un asıl sürprizi Xbox One S değildi; Project Scorpion isimli yeni bir konsol daha duyuran şirket, 4K oyun desteği verecek olan bu konsolun, piyasadaki en iyi donanıma sahip olacağını da sözlerine ekledi. 

Sony konferansındaki tek donanım ürünü ise PlaystationVR oldu. Fiyatı ve çıkış tarihi açıklanan cihaz üzerine çok durulmadı. Yine de PlaystationVR için duyurulan oyunlar bir harikaydı ve Sony'nin bu konuda bir adım daha ileriye gittiğini söylenebilir. Microsoft'un yeni konsolu Project Scorpion'un ise VR desteği ile geleceği de açıklananlar arasındaydı. Fakat konsolun 2017'den önce çıkmayacağı düşünülürse, bu sene VR'ın ekmeğini Sony yiyecek

Oyun Karşılaştırması

Yeni donanımlara dair haberler almak güzel; ancak E3 konferanslarının ve fuarlarının ana odak noktası hep oyunlar olmuştur. Bu sebeple sahneye çıkan şirketler, donanımlardan ziyade oyunlar üzerinde durmayı da seçmiştir. Bu sene oyun konusundaki tartışmasız lider ise Sony oldu. God of War, Spider-Man, The Last Guardian, Horizon Zero Dawn, Detroit: Become Human, Resident Evil 7 ve Crash Bandicoot gibi isimleri saysak, bu argümanın ne kadar doğru olduğunu görebilirsiniz.

Sony, bu sene harika bir atmosfer hazırlamıştı. Bir tiyatro salonunda, orkestra eşliğinde yapılan sunumda boş lafa yer yoktu. Sunum yapmak için sahneye çıkanlar, sadece birkaç cümle kurup,, oyunlarını tanıttılar. Uzunca konuşmasıyla aklımızda kalan Hideo Kojima bile "I'm back" yani "ben döndüm" dedi ve sahnede indi. Gösterilen oyunlar ise yıllardır oyuncular tarafından dört gözle beklenen yapımlardı. Yukarıda ismi geçen oyunların hepsi, Playstation 4'e özel olmalarıyla da Sony'nin oyun konusundaki galibiyetini perçinledi. Gösterilen bütün oyunlar birbirinden güzeldi. God of War yeni bir oynanış ile yeni bir başlangıç yapmıştı. Playstation 4'e özel Spider-Man oyunu, açık dünya işini bir süre önce halletmiş Insomniac'tan gelecek olmasıyla bir hayli ilgi çekiciydi. The Last Guardian, uzun süreden beri bekleniyor ve yeni oyunuyla geçen seneden beri cüzdanlarımızla ilgilenmeye devam ediyordu. Horizon: Zero Down için gösterilen oynanış videosu ise daha önce gösterilen videolardan sonra oyunla ilgili düşüncelerimizi tamamen değiştirmiş, karşımıza başka ve harika bir profil çıkarmayı başarmıştı. Quantic Dream'in yeni oyunu Detroir: Become Human, stüdyonun kalitesini daha ileriye götüreceğini bir videoyla bile göstermişti. Crash Bandicoor Remastered için ise diyecek bir şey yok!

Microsoft da iyi konferans çıkardı aslında bu konuda. Hatta Microsoft'un gösterdiği oyunlardan sonra; "Sony ne gösterecek? Geriye ne kaldı ki?" gibi yorumlar bile yaptık. Çünkü Final Fantasy ve Tekken gibi Playstation ile özdeşleşmiş oyunlar bile Microsoft tarafında gösterilmişti. Şirket, E3 2016'ya çok iyi hazırlanmış olsa bile Sony'nin bu bombardımanın altından kalkmak mümkün değildi. Bununla birlikte gösterdikleri Gears of War 4 videosunun eksik noktaları tamamlaması da güzeldi. Baba ve oğul arasındaki ilişkiyi biraz olsun görebildik ve oyunun oynanışına vakıf olabildik. Keza daha önce gösterdikleri ReCore için yayınlanan yeni video da bir harikaydı. Yeni Mega-Man yakıştırması da oyun için çok uygun bile diyebiliriz. 

Sony'nin bu sene itibariyle hallettiği bir başka konu ise VR oldu. Oculus Rift'in duyurulmasından bu yana VR teknolojisine mesafeli yaklaşan ve "hiç almayabilirim" diyen ben bile, PlaystationVR alma düşüncesine içine girdim. VR cihazlar her ne kadar güzel olsalar da, sadece küçük videolar izlemek ve oyunlar oynamak için öylesine yüksek bir meblağ ödemek mantıklı görünmüyordu. E3 2016 Sony konferansı sırasında gösterilen Star Wars: Battlefront VR, Batman VR ve Resident Evil VR, işleri bir hayli değiştirdi. Yıllardır bir X-Wing'in içinde uçmak gibi hayali olanlar için beklenen o yapım sonunda Sony konferansında duyurulmuştu. 

Sistem Karşılaştırması

Sony, sadece oyuna odaklı bir konferans ile oyuncuların karşısına çıktı ve bunu gelmiş geçmiş en iyi şekilde yapmayı başardı. Microsoft ise konsol dünyasını tamamen değiştirecek, stratejik bir planlama ile konferans sahnesinde duruyordu. Duyurduğu Xbox Play Anywhere isimli bir programla birlikte, artık Xbox One üzerinden satın aldığınız oyunları PC üzerinden de oynamayı mümkün kıldı. Böylece oyuncular, Windows 10 yüklü bilgisayarlarından, ekstra hiç bir ücret ödemeden Xbox One oyunlarını oynayabileceklerdi.

Xbox Play Anywhere üzerinden hem Pc hem de Xbox One üzerinden oynanabilecek ilk oyunlar da açıklandı: Gears of War 4, ReCore, Forza Horizon 3, Halo Wars 2 ve Ark: Survival Evolved. Ancak burada başka bir problem daha baş gösteriyordu. Xbox, bu hamlesiyle birlikte konsol işini biraz olsun öldürüyor, bütün yükü PC'nin üzerine atmaya çalışıyordu. Çünkü buna kadar milyonlarca konsol satılmasının sebebi, sadece o konsollara özel oyunlardı. Xbox One özel olarak çıkacak Gears of War, reCore ve Forza Horizon 3, yeni programla birlikte PC üzerinden de çalışılabilir konuma gelmişti. Bu haber PC kullanıcıların mükemmel; ancak Xbox One kullanıcıları için gerçekten üzücüydü. Çünkü Kinect ile birlikte 1,800TL verecekleri bir konsol yerine PC alsalar, yine aynı oyunları oynayabileceklerdi. 

Kim Kazandı?

Seçmesi en zor E3 zamanlarından bir tanesini atlattık. Sony oyun tarafını, Microsoft ise donanım ve sistem tarafını domine etmeyi başarmıştı. Bu sebeple yaptığım her seçimin ardından, muhakkak aklımın bir köşesinde diğeri de kalacak. Yine de beni en heyecanlandıran konferansın Sony olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Kratos'un göründüğü o an, orkestranın Crash'in müziğini çalmaya başlaması, Hideo Kojima'nın sahneye çıkması gibi belki oyun dünyasının en unutulmaz anlarına sahne olmuştu. Yukarı gördüğünüz sosyal medya trend grafiği de bunu tekrar tekrar onaylar nitelikte. 

Donanın ve sistem tarafında Microsoft'un hakkını vermek gerek. Özellikle Project Scorpion'un çıkışı, Microsoft'u çok ileriye götürebilir. Şimdi bile Sony'nin çok gerisinde olmayan Microsoft, yeni hamlesiyle tümden öne geçebilir. Yine de bir karar vermek gerekirse E3 2016'yı:

Sony Kazandı


E3 2016 İlk Gün Özeti

E3 2016 İkinci Gün Özeti

E3 2016’da Tanıtılan İlginç Donanımlar

E3 2016 Bethesda Konferansında Tanıtılan Tüm Oyun Videoları

E3 2016 Electronic Arts Konferansında Tanıtılan Tüm Oyun Videoları

YORUMLAR