Pokemon GO Oynamak ya da Oynamamak İçin 10 Sebep

Seveni de var, nefret edeni de. Zevkleri ve renkleri tartışmadan Pokemon GO'nun olumsuz yönlerine dair yapılan bir araştırmadan çıkardığımız 5 soncu paylaşalım istedik.

Pokemon GO Oynamak ya da Oynamamak İçin 10 Sebep

Bir anda ortaya çıkıp kitleleri etkileyen her ürün, kesinlikle tüketicleri ikiye böler. Bu bir film, bir teknolojik ürün, bir kitap ya da kitlesel pazara birden bire açılan ve hızla tüketilebilmesi mümkün her şey olabilir. Pokémon GO’da bu kategoride değerlendirilebilir.

Yani seveni de var, nefret edeni de. Ancak her görece kavramda olduğu gibi zevkleri ve renkleri tartışmadan biz oyunun olumsuz yönlerine dair yapılan bir araştırmadan çıkardığımız 5 sonucu paylaşalım istedik. Bu sonuçlar neden Pokémon GO oynamamanız gerektiğine dair saptamalar.

Pokémon GO Oynamanın Zararları

1- Tamam, dışarıya çıkıyor ve biraz egzersiz yapıyorsunuz belki ama hala kafanızı telefondan kaldıramıyorsunuz. Üstelik zaten dışarıya çıkmamak ve oturduğunuz yerden oyunu oynayabilmek için türlü hileye başvuruyor ve karakterinizi de zedeliyorsunuz. Pokémon GO oynarken eğer dışarıya çıkıyorsanız hem oyuna hem de bataryanızın bitip bitmediğine dikkat etmek zorunda olmak stres yaratıyor.

2- Oyunla uğraşıyor olmak çevrenizde olanlara karşı farkındalığınızı azaltıyor ve türlü kazalara sebebiyet verebiliyorsunuz. Bu durumla alakalı olarak araba kazalarından tutun da işinden olanlara kadar türlü haber paylaştık sizlerle. Eğer gözden kaçırdıysanız  Gerçek Hayattan 8 Pokémon GO Felaketi isimli makalemizi hemen okumanızı öneriyoruz.

3- Oyun kesinlikle stres seviyenizi artırıyor ve toleransınızı kaybetmenize sebep olabiliyor. Doğal olarak oyun bir şeyleri kovalama ve yakalama amaçlı bir altyapıya sahip olduğu için sürekli olarak konsantrasyon istiyor. Bu durum bir süre sonra stres yaratıyor. Kısa bir süre için eğlenceli olan bu özellik zaman içinde bir işkenceye dönüşüyor ancak rekabet adına zorla bu strese katlandığınızın farkına varmadığınızdan etrafta olan biten olaylar sizi rahatsız etmeye başlıyor. Oyun evreni artırılmış gerçeklik sayesinde gerçek dünyayla iç içe olduğundan bu evrenin düzenini bozan şeyler sinir katsayınızı artırıyor.

4- Telefon başında daha fazla zaman geçirmeye başlıyor, arkadaşlarınızdan uzaklaşıyor ve daha asosyal bir ruh haline bürünüyorsunuz. Gerçek dünya ile olan gündeminizi şaşırıyor olayların sizinle ilintili bağlantılarını kaybediyorsunuz. Bu da gerçek hayattan uzaklaşmanızı ve tek konu üzerinde yoğunlaşmanıza yol açıyor, arkadaşlarınızla başka bir konuyu konuşmak istemiyorsunuz.

5- Pokémon GO üzerinde yapılan araştırmalar, kısa zaman içerisinde oyunu oynayanların çoğunluğunun gerçek hayatla – sanal dünyayı birbirine karıştırdıklarını saptamış.

6- Oyunu saatlerce oynayan deneklerin çoğu gerçek dünyaya döndüklerinde farklı beklentiler içerisine girmişler. Araştırma, bu tür psikozlara giren oyuncuların hemen profesyonel yardım almaları gerektiğin de altını çiziyor.

Şimdi elbette yiğidi öldüreceksek hakkını da vereceğiz. Bu Pokémon GO’nun hiç mi faydalı bir özelliği yok. Var elbette;

Pokémon GO Oynamanın Yararları

1- Net hedefler üzerine kurgulanmış senaryosu, oyuncuların kafasını bulandırmadan oyun tecrübesi ve keyfi sunabiliyor.

2- Oyuncuların kendi kendilerini ödüllendirebilecekleri altyapısı çoğu oyuncu için oldukça tatmin edici bulunuyor.

3- Günlük hayatın stresinden uzaklaşarak kendi hedeflerinizi koyup, gerçekleştirebileceğiniz bir dünya yaratıyor.

4- Şirin karton karakterler sayesinde renkli ve eğlenceli bir ortama dönüşen gerçek dünya, size biraz olsun farklı bir evrenmiş gibi görünüyor. Burada kendinizi daha rahat hissedebiliyorsunuz.

5- Çevrenizde daha önce hiç dikkat etmediğiniz yerleri görüyor, yaşadığınız bölgeye karşı farkındalığınızı artırabiliyorsunuz.

Birbirinden Eğlenceli 10 Fotoğrafla Türklerin Pokémon GO İle İmtihanı!

Pokémon GO'da Nasıl Hızlı Level Atlanır?

Pokémon GO Fake GPS ile Nasıl Oynanır?

Gerçek Hayattan 8 Pokémon GO Felaketi

 

YORUMLAR