Pokemon Go Oynarken Veri Kullanımı ve Pil Ömrü ile İlgili Önemli İpuçları

Pokemon Go oynarken veri Kullanımını azaltma ve pil ömrünü uzatma ile ilgili önemli ipuçlarını paylaşıyoruz. Ayrıntılar için tıklayın!

Pokemon Go Oynarken Veri Kullanımı ve Pil Ömrü ile İlgili Önemli İpuçları

Geçtiğimiz günlerde sadece birkaç ülkede aktif olan, Android ve iOS platformları için çıkış yapan Pokemon Go, ülkemizde de büyük bir oyuncu kitlesine ulaştı. Çeşitli yollarla erişim sağlanabilen oyunda henüz sorunsuz bir oyun deneyimi yaşayamasakta aşırı keyifli bir oyun deneyimi yaşıyoruz. Sorunlar yok mu? Elbette var. Bu sorunlardan en önemlileri başlıktan da anlayacağınız üzere veri kullanımı ve pil ömrüyle ilgili. Blogumuzda bu sıkıntıları minimuma indirecek bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Pokemon Go Oynarken Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Android veya iOS cihazlarınızda Pokemon Go oynuyorsanız oyun harita üzerinde sizi bulmak için GPS sinyallerini kullanır. Bunun altyapısını da Google Maps üzerinden sağlar. Oyundayken mutlaka dikkatinizi çekmiştir, telefonunuzun sağ üst köşesinde bulunan pile bakarsanız su gibi eriyip gittiğini görürsünüz. Diğer yandan, ülkemizin her yerinde WiFi ağı bulamadığımızdan 3G ya da LTE bağlantısından oyuna giriş yapmak zorundayız. Dolayısıyla sınırlı internet paketi kullananlar için alternatif çözümler üretmek gerekiyor. Peki ne yapacağız?

Pokemon Go, Google Maps kullandığı için bulunduğunuz konumdaki yerel haritayı indireceğiz. Araştırma yaptığım kaynaklarda pil kullanımında yüzde 10, veri kullanımında ise yüzde 35'e kadar tasarruf raporları gördüm. Yapmanız gerekenler ise çok basit:

Google Maps'i açın > Sağ alttaki hedef belirleme işaretine dokunun > Soldan profil kısmına gelin ve Ayarlar'a tıklayın > Çevirimdışı Alanlar'a gelin > "+" işaretine bastıktan sonra yerel konumunuzu indirin. (Bulamayanlar için aşağıda görselle anlatmaya çalıştım.)

NOT: Yüklediğiniz çevirimdışı haritayı her 30 günde bir güncellemeyi unutmayın. Ayrıca haritaları indirirken WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun. 

Pokemon Go Oynarken Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Açık söylemek gerekirse son 3 gündür oyunun bağımlısı oldum. Bağımlısı olmakla kalmadım, oyuna başladığımın ertesi günü gittim bir teknoloji mağazından Power Bank aldım. Peki neden böyle bir şeye ihtiyaç duydum? Çünkü oyun inanılmaz derecede çok pil harcıyor. Bunun için Niantic Labs oyun içinde güzel bir çözüm sunmuş. Henüz tam efektif çalışmasa da ilerleyen zamanlarda çok işimize yarayacaktır. Battery Saver denilen ayarı aktif hale getirdiğimizde, hareket halindeyken sürekli ekrana bakmak yerine kapatıyor ve arka planda çalışmaya devam ediyor. Bunu ayarı aktif hale getirmek için: 

Oyun içinde poketopu'nun üstüne tıklayın > Sağ üst köşedeki "Settings" kısmına gelin > Daha sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi Battery Saver'ı aktif hale getirin.

Pokemon Go Oyuncularına Müjde: Pokemon Alışverişi Geliyor

Silahlı Soyguncular Pokemon Go Oyuncularını Hedef Aldı

Pokemon GO Oyuncularını Çıldırtan 10 Hata ve Çözümü

YORUMLAR