Ram Nedir? Rom Nedir? Aralarında Ne Gibi Farklar Var?

RAM ve ROM Nedir? Arasındaki farklar nelerdir? Bu yazımızda RAM ve ROM kavramlarını tamamen anlatıyoruz.

Ram ve Rom Nedir? Arasındaki Fark

Bu yazımızda, bilişim sektöründe ismini sıkça duyduğumuz RAM ve ROM kavramlarını, RAM ve ROM arasındaki farkları etraflıca açıklıyoruz.

RAM Nedir?

RAM (Random Acces Memory) bilgisayarlarda ve cep telefonlarımızdaki en önemli donanımlardan birisidir. RAM için kısaca geçici depolama ünitesi denilebilir. RAM'in geçici hafızasında; bilgisayarda ya da akıllı telefonumuzda çalışan uygulamaların (işletim sistemi dahil) anlık verileri tutulur. Uygulamayı kapattığımızda bile bir süre bu veriler tutulmaya devam eder, ardından RAM'den silinir. Uygulama üzerinde değiştirdiğimiz bir ayarı kaydetmediğimiz taktirde o ayar geçici olarak RAM'de saklanır.

Bilgisayarımızın fişini çektiğimizde RAM'de hiçbir veri kalmayacaktır, fakat ROM elektrik olmasa da hafızasındaki bilgileri saklamaya devam eder.

ROM Nedir?

ROM (Read Only Memory) sadece okunabilen verilerin taşındığı hafıza çipine verilen isimdir. ROM'lardaki veriler okunabilir ancak yeni veri girişi yapılamaz, bilgisayarlardaki BIOS çipi buna bir örnektir. Üretim aşamasında yazılan veriler sonsuza kadar bu çiplerde saklanır. Örneğin BIOS çipinin içerisinde bilgisayarın açılışını sağlayacak veriler bulunur. ROM bellekler sadece bilgisayarlarda kullanılmaz, bulaşık makinası, çamaşır makinası, buz dolabı, kahve makinası gibi aletlerin içerisinde de ROM'lar bulunabilir.

ROM'ların başlıca kullanım amacı; kazara değiştirilmemesi gereken önemli verilerin saklanmasıdır. ROM'a kaydedilen veriler, statik bir şekilde hiç güncellemeye ihtiyaç duymayacak şekilde hazırlanırlar.

ROM'ların farklı tipleri bulunmaktadır; MROM, PROM, EPROM ve EEPROM diğer ROM tipleridir. Bunların anlamları ise kısaca şöyledir:

MROM: Bir kere değiştirilebilen salt okunur bellek.
PROM: Programlanabilir salt okunur bellek.
EPROM: Silinebilir ve programlanabilir salt okunur bellek.
EEPROM: Elektrik ile silinebilir ve programlanabilir bellek.

RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir?

En temel fark; RAM'lerin silinip, yazılabilir hafızaya, ROM'ların ise sadece okunabilen hafızaya sahip olmasıdır.

Bir diğer fark ise RAM'lerin geçici hafızaya sahip olması, ROM'ların ise verileri sonsuza dek saklamasıdır.

Elektriği kesildiğinde RAM hafızası silinir, ROM hafızasında elektrik olmasa da veriler kalıcıdır.

RAM fiyatları ROM'a göre pahalıdır.

YORUMLAR