Ramazan Ayına Özel Android Uygulamaları

2014 yılı Ramazan ayında oruç tutacak olan Android telefon ve tablet sahiplerine özel seçtiğimiz uygulamara göz atarak, Ramazan ayı boyunca yararlanabilirsiniz.

Ramazan Ayına Özel Android Uygulamaları

Bir Ramazan ayına daha yaklaştığımız şu günlerde, onlarca uygulama bu ay boyunca kullanıcılara yardımcı olabilmek amacıyla piyasaya sürülüyor. Yanımızdan ayırmadığımız ve artık zorunlu ihtiyaç olarak gördüğümüz akıllı mobil cihazlarda bu ayda bize yardımcı olabilecek olan teknoloji ürünleri.

Android telefon ve tablet sahibi kullanıcılar için seçtiğimiz uygulamalara göz atarak, Ramazan ayında size yardımcı olabileceğini düşündüğünüz uygulamaları ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

11 ayın sultanı Ramazan ile ilgili hazırlanan uygulamaların neredeyse hepsinin içinde imsakiye bulunuyor. İmsakiyeleri küçüklüğümden beri esnaflardan almaya alışığım. Ramazan ayı gelmesine az bir süre kaldığında evdeki masa farklı ve birbirinden güzel imsakiyeler ile dolar, aralarından bir tanesini seçerek duvarımıza asarız. Fakat artık imsakiyeler bile mobil cihazlarımız üzerinde yer alıyor. Ben yinede ümidimi kaybetmeyenlerdenim. Az daha olsa bu sene de evde imsakiyeler var.

Ramazan dendiği zaman bir çok kişinin aklına gelen ilk kelime şüphesiz oruç tutma. İslamın şartlarından biri olan oruç, aynı zamanda nefsimizi dizginlemek ve bünyemizi kontrol edebilmeyi öğrenmek. Özellikle son yıllarda yaz aylarına denk gelen Ramazan süresince oruç tutmak gerçekten büyük sabır gerektiriyor.

Sizler için seçtiğimiz uygulamalar içerisinde Türkiye'nin tüm illerinin iftar ve sahur vakitlerini gösteren imsakiyeler, Ramazan ayında okunması gereken dualar ve ramazan ayına özel bilgiler içeren uygulamalar yer alıyor.

Vestel Mobil İmsakiye

Vestel'in Ramazan ayı için özel olarak geliştirdiği imsakiye uygulamasını Android telefon ve tabletleriniz üzerinde ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Büyük bir firma uygulaması olmasından dolayı diğer uygulamalara göre avantajı bulunan bu uygulamanın arayüzü oldukça şık ve modern.

Uygulama üzerinde tüm illerin ift ar ve sahur vakitlerini görebiliyorsunuz. Ayrıca uygulama ezan vakitlerinde sizi otomatik olarak uyarmaktadır.

Uygulamanın en güzel özelliği ise iftar ve sahurda yiyebileceğiniz lezzetli yemeklere ait tariflerin bulunması. Bu sayede sağlıklı beslenebilir ve ramazan ayında en çok korkulan kilo alımı yada sağlık sorunu yaşamazsınız.

İçerisindeki saat verilerini Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alan uygulamaya güvenerek orucunuzu açabilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra yaşadığınız şehri seçerek hemen imsakiye bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Ramazan ayı içerisinde farklı şehirlere yolculuk yaparsanız uygulama üzerindeki şehir bilgilsini güncellemeyi unutmayın.

Ramazan Rehberi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ramazan ayına özel hazırladığı resmi Android uygulamasıdır. Benzer türdeki uygulamalar arasındaki en geniş kapsamlısı ve detaylısı olan uygulamayı da ücretsiz olarak indirerek faydalanabilirsiniz.

Tüm illere ait iftar ve sahur vakitlerini içeren imsakiye, vaazlar, Ayet-i Kerimeler ve ramazan ayına özel makaleler genel olarak uygulama içerisinde bulabileceğiniz bilgiler.

Ramazan ayına ait aradığınız herşeyi bulabileceğiniz uygulamanın kullanımı da son derece rahat. Uygulamayı diğer benzer uygulamalardan farklı kılan özelliği ise Türkiye dışında tüm Dünya illerine göre imsakiye bilgilerini gösterebilmesi. Eğer Ramazan ayında size yardım edebilecek ve bilmediklerinizi öğrenebilecek bir uygulama arıyorsanız bu uygulamayı mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum.

İmsakiye 2014

Adından da anlayacağınız üzere Ramazan ayı için geliştirilen sade ve kullanımı kolay bir imsakiye uygulamasıdır. Bu uygulamayı da diğer uygulamalar gibi ücretsiz olarak indirerek kullanabiliyorsunuz.

Sadece imsakiye kullanımı için bir uygulama arıyorsanız İmsakiye 2014 ihtiyacınız karşılayacaktır. 81 il için de imsakiye desteği olan uygulamanın ana ekranı üzerinde ili seçtikten sonra imsakiyeyi görüntüleyebilirsin.

Uygulama üzerinde İmsak, Güneş, Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı namazlarının vakitlerini görebiliyorsunuz. Dolayısıyla hem iftar hem sahur vaktini görüp hem de namaz vakitlerini kontrol edebilirsiniz.

Sade ve basit bir imsakiyesi uygulama kullanmak istiyorsanız İmsakiye 2014'ü deneyebilirsiniz.

Ramazan Duaları

Mübarek Ramazan Ayın'da okuyabileceğiniz dua ve zikirleri içerisinde barındıran uygulamayı da Android telefon ve tabletleriniz üzerinde kullanabilirsiniz.

Bilmediğiniz duaları öğrenmenize yada okumanıza yardımcı olan uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulama içerisindeki tüm duaların Arapçası ve Türkçesi aynı sayfa üzerinde görülmektedir. Dolayısı ile Arapça'ya merağınız varsa yada okuyabiliyorsunuz bu da sizin için yararlı olacaktır. Uygulamanın tasarıma da oldukça başarılı diyebilirim fakat biraz geliştirilebilir.

2014 yılı Ramazan ayında oruç tutmanın dışında dua da etmek istiyorsanız bu uygulama size yardım edebilir.

Ramazan 2014

Ramazan ayına özel olarak hazırlanan bir diğer ücretsiz uygulama. Bu uygulamanın farkı ise İngilizce olması. Fakat uygulamayı kullanabilmek için aşırı bir İngilizce bilgisine ihtiyacınız yok. Uygulama yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından kullanılarak zaman kavramlarının karışması önlenebilir.

Kırmızı bir arkaplan üzerine tablo şeklinde gelen imsakiye bilgileri yaşadığınız şehre özel olarak değişiyor. Uygulamayı indirip giriş yapmaya çalıştığınızda sizden yer bilginizi girmeniz istenmektedir. Burada yaşadığınız şehri seçerek imsakiyeye ulaşabilirsiniz.

Ana ekran üzerinde Ramazan ayı boyunca kullanacağınız iftar ve sahur vakitleri gösterilmektedir. Dolayısıyla sadece uygulamaya giriş yaparak iftar ve sahur vakitlerini kolayca kontrol edebilirsiniz. Özellikle ramazan yemeklerine davetliyseniz uygulama ile kontrol ederek geç kalmanın yada çok erken gitmenin önüne geçebilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer artısı ise sol üst menüden erişebileceğiniz ramazan duaları ve namaz vakitleri. Fakat yeterli İngilizce bilginiz yoksa üstte yer alan uygulamalardan birini tercih etmenizi öneriyorum.

Android mobil cihazlarınıza ücretsiz olarak indirebileceğiniz  Ramazan 2014'de ramazan ayı boyunca size yardımcı olabilecek yararlı uygulamalardan bir tanesidir.

Ramazana Özel iOS Uygulamaları

YORUMLAR