Razer Naga Hex İncelemesi

Merhaba Tamindir takipçileri. Birçoğumuz bilgisayarımızda MMO türündeki oyunları ve MOBA türündeki oyunları oynamaktan keyif alıyoruz. Bu oyunları standart oyun ekipmanlarıyla oynamak mümkün olsa da bu iş için özel olarak geliştirilmiş olan ekipmanları k

Tasarım

Yazımızda incelediğimiz Razer Naga Hex Wraith Red eğer kırmızıyı seviyorsanız oldukça hoşunuza gidecek bir oyuncu faresi. Razer Naga Hex'in üst bölümünde parlak plastik malzeme kullanılmış. Kenarlarda ise mat plastik tercih edilmiş. Açıkçası bu tercihin yerinde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü daha önceden kullandığım gamepad ve farklı oyuncu fareleri gibi Razer ekipmanlarında kauçuk malzeme tercih ediliyordu. Bu kauçuk malzeme çabuk kirleniyordu ve toz kolayca bu malzeme üzerine yapışabiliyordu. Eğer bilgisayarınızın başında yemek yemeyi seviyorsanız durum daha da kötü hale geliyordu. Elinizdeki yağ fareye bulaştığında hem hijyenik olarak hem de görünüm olarak kötü bir sonuç ortaya çıkabiliyordu. Elinizin terlemesi bile bu malzemenin kirlenmesi için yeterli bir sebepti. İşi daha da kötü hale getiren şey bu kauçuğu temizlemenin neredeyse imkansız olmasıydı ve bir süre sonra soyulmaya başlamasıydı. Neyse ki Razer bu hatalarından ders almış ve daha kolay temizlenebilen ve daha zor kirlenen bir malzemeye geçiş yapmış.

Razer Naga Hex Wraith Red'in üzerinde kırmızı desenlerin yanısıra kırmızı led ışıklar da yer alıyor. Farenin arka tarafında yer alan Razer logusu ağır bir şekilde yanıp sönüyor. Açıkcası bu özellik benim hoşuma gitti. Farenin üzerindeki Razer logosunun haricinde fare tekerinin kenarlarında ve yan taraftaki ek tuşlar üzerinde de kırmızı led aydınlatma yer alıyor. Bu tuşlardaki aydınlatma ledleri sürekli yanmakta.

Razer Naga Hex'in sağ tarafında basamak benzeri eğimli bir bölüm yer alıyor. Bu bölüm yüzük parmağınızı desteklemek için tasarlanmış ve iyi iş görüyor. Uzun süre oyun oynarken elinizin rahat kalmasına yardımcı oluyor.

Razer Naga Hex'in tuş dizilimine göz attığımızda farenin DPI değiştiren tuşlarının fare tekerinin hemen altında konumlandırıldığı görülebiliyor. Bu tuşlara erişim oyun sırasında sıkıntı olabiliyor. Bu tuşların seri bir şekilde kullanılabilmesi için farenin kenarlarına doğru konumlandırılmaları daha iyi olabilirmiş. 

Razer Naga Hex'i Razer Naga Elite modelinden ayıran en büyük değişiklik yan tarafta yer alan tuşların konumlandırılması:

Razer Naga Hex'in yan tarafında 6 adet ek tuş bulunuyor. Bu tuşlar Razer Naga Elite'de daha fazla ve farklı bir şekilde konumlandırılıyor. Razer Naga Hex'te tuşlar altıgen şeklinde yani bir arı peteğine benzer şekilde konumlandırılmış.

Razer Naga Hex'in ek tuşlarına erişim Razer Nage Elite ile kıyaslandığında daha kolay. Fakat fareyi oyunlar haricinde kullanırken yanlışlıkla tuşlara dokunabilmeniz muhtemel. Oyunlarda tuşlara ilk başta alışamamanız doğal; fakat biraz pratiğin ardından tuşları rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Özellikle World of Warcraft ve League of Legends gibi oyunlarda Razer Naga Hex'in ek tuşları oldukça işinize yarıyor. Razer'ın Synapse yazılımı ile her tuşa farklı klavye komutları atayabiliyorsunuz.

Razer Naga Hex çok büyük bir oyuncu faresi değil. Bir önceki farem olan Logitech G500 arızlandığında onu emekliye ayırmak zorunda kalmıştım. G500 biraz iri bir oyuncu faresi, Razer Naga Hex ise G500 ile kıyaslandığında küçük elli oyuncular için daha ergonomik bir seçenek. Eğer aşırı büyük bir ele sahipseniz Razer Naga Hex kullanırken belki problem yaşayabilirsiniz. Ama standart bir kullanıcı Razer Naga Hex ile sorun yaşamayacaktır.

  1. Razer Naga Hex İncelemesi
  2. Kutu İçeriği
  3. Tasarım
  4. Hassasiyet ve Genel İzlenimler

YORUMLAR