Robotlarla Çalışmak İstiyorsak, Çözmemiz Gereken 4 Sorun Var!

Robotlarla Çalışmak İstiyorsak, Çözmemiz Gereken 4 Sorun Var!

Bu sayfalarda hep yazıp çiziyoruz, bir gün robotları çalışma hayatımıza daha derinlemesine dahil edeceğiz, bu kaçınılmaz. Hali hazırda pek çok alanda bunu zaten deneyimliyoruz. Eğer bir şekilde robotlarla çalışabilme fırsatını yakaladıysanız, zaten bu makinelerle etkileşmiş olmanın dayanılmaz büyüsünü yaşıyorsunuzdur.

Ancak robotların hala bazı sıkıntıları var. Bu yüzden tamamen kontrolü ellerine almaları henüz mümkün değil. İlk sanayi devrimi statik, sarmal makinelerden bir dizi üretim bantlarından oluşuyordu, insanların çalışma biçimini kökten değiştireceğini vaat ediyordu. Fakat üretime robotlar dahil olduğunda her iki tarafta taviz vermek durumunda kalacak. Birincisi insanlar yeni iş gücü ile iletişim kurmak zorunda kalacak, bu oldukça önemli. Aksi takdirde onarılamaz yanlışlar yaşanacak.

UC Berkeley Üniversitesinden'den Robotics üzerine çalışmalar yapan Anca Dragan, büyük sorunlar oluşmadan Robot Devriminde dikkat edilmesi gereken 4 önemli noktaya dikkat çekiyor.

Algı Yönetimi

Dragan, bu önemli adımların ilkinin bir robot işçinin insan davranışlarını öngörebilmesi olarak tarif ediyor. Çünkü insanlar birlikte çalışırken bir sonraki yapılacak işi kolaylıkla anlayıp ona göre iş akışını planlıyorlar. Robotların aynı algıyı öğrenmeleri mutlaka gerekiyor.

Şeffaflık

İnsanlar birlikte çalışırken bir sonraki yapılacak işin ne olabileceğini kolaylıkla anlarken, robotların bunu anlamaları oldukça zor. Örneğin çalışma esnasında yapılacak işin ne kadar ağır ya da hafif olabileceğini, her durum değişikliğinde öğrenmeleri gerekiyor. Robotlar kendi güçlerinin farkında değiller, ilk önce ellerini hangi taşın altına koyabileceklerini de öğrenmeleri gerekiyor.

Durum Değerlendirmeleri

Bu noktadaki en önemli örnek otonom arabalar. Her insan sahibi olduğu arabayı kendi stili ile kullanıyor. Ancak otonom arabalar belli kurallar çerçevesinden çıkmayarak monoton bir sürüş sağlıyorlar. Machine Learning sistemi bu noktada otonom arabalar için son derece önemli bir seçenek haline geliyor. Özellikle trafikte, akan trafiği tehlikeye atmadan, kalıplardan çıkarak "alternatif" sürüş algoritmaları gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bunun için geleceğin otonom arabaları özelleştirilebilir özellikler taşımak durumda olacaklar. Bu noktada, otonom sürüş robotları durum karşılaştırmaları yaparak güvenliği ve en ekonomik sürüş şeklini seçebilirler.

Objectif Olmak

Robot işçiler verilen bir görevin tam anlamıyla tamamlanabilmesi konusunda kararlı olmalılar. Örneğin, robot bir elektrik süpürgesi ortada toz bırakmama görevini tam anlamıyla yerine getirebilmeli ve etrafta toz kalıyorsa onu tamamen temizlemeden işine dümdüz devam etmemeli. Kısaca robotların daha verimli çalışıp işi tam anlamıyla bitirebilmeleri için bu 4 kriter çok önemli. 

Rus Robot Askerler, Glock Tabanca Kullanmaya Başladılar

Yüz Tanıma Teknolojisine Sahip Çinli Robot Polis

Microsoft'tan Robot Kontrolünde Devrim

YORUMLAR