Ruhunu Teknoloji Şirketlerine Satmış 10 Ünlü İsim ve Satış Belgeleri

Teknoloji tarihinde dev şirketlerin reklam yüzü olan birkaç ünlüyü şöyle bir anımsayalım istedik.

Ruhunu Teknoloji Şirketlerine Satmış 10 Ünlü İsim ve Satış Belgeleri

Yıldız olmak kıyak bir iş. Belki o şöhret basamakları çok kolay tırmanılmıyor ama bir de zirveye yaklaştıkça fırsatların çoğalması kimilerinin ününe ün katıyor. Şöhretler genellikle hepimizin bildiği gibi sadece sanatlarını icra etmiyorlar. Dev şirketlerle anlaşarak marka yüzleri de oluyorlar. Bu noktada havada uçuşan paraların, ödenen bedellerin lafını etmeye gerek bile yok. Şimdi "zenginin parası fakirin çenesini yorar" edebiyatına geçmeyelim de, teknoloji tarihinde dev şirketlerin reklam yüzü olan birkaç ünlüyü şöyle bir anımsayalım istedik.

Hollywood ve müzik dünyası yıldızları teknolojik şirketlerin reklamlarını bildiğimiz reklam kuşağındaki 1-2 dakikalık reklamlarla yapmıyorlar. Bunu filmlerde ya da kliplerde resmen bize göstere göstere empoze ediyorlar.

Daniel Craig James Bond olduğundan beri Sony Xperia ve Seiko kullanmaktan vazgeçti mi? Ellen DeGeneres Oscar ödüllerinde neden bir Samsung telefonla o meşhur selfie’yi çekti dersiniz? Halbuki kendisi bir iPhone kullanıcısı. O selfi'nin reklam değeri yaklaşık 30 milyon dolara geliyor. 

Kaptan Kirk hemen olaya ışınlandı

1981 yılında Commodore VIC-20 çıkınca, hedef kitle olarak reklamlarda Star Trek (Uzay Yolu) hayranları ilk olarak düşünüldüler. Çünkü o yıllarda en çok izlenen dizilerden biriydi. Doğal olarak Kaptan Kirk’ün olaya dahil edilmemesi düşünülemezdi. İşte Commodore VIC-20 reklamı.

Yıldızların ikna kabiliyeti

Aslında bu yöntem Microsoft’un Jennifer Aniston ve Matthew Perry’e bir Windows 95 kullanım kılavuz ve tanıtım filmi çekmesiyle daha da alevlendi. Friends dizisinin bu popüler ikilisi 50 dakikaya yakın bir Windows 95 tanıtım filmi çektiler. Yaklaşık 30 dakikası esprilerle geçen bu video hem eğlendiriyor hem de sıkça sorulan sorulara cevaplar veriliyordu.

David Beckham ve Motorola Flörtü

2007 yılında Motorola RAZR’ın popüler olmasının sebeplerinden biri, yine o yıllarda son derece popüler bir futbolcu olan David Beckham olabilir. O yıllarda yaklaşan akıllı telefon teknolojisinden önce bakın David Beckham Motorola RAZR ile bu teknolojiye de göndermeler yaparak bakın yeteneklerini nasıl konuşturmuş.

Seinfeld elbette geri kalamazdı

Çağdaş, radikal ve kendine has mizah anlayışıyla Seinfeld dizisi ABD’de en çok beğenilen sit-com’lardan biri oldu. 2008 yılında Microsoft, dizinin bu popülaritesini kullanarak bazı pazarlama taktikleri düşündü ve uyguladı. Bil Gates’in ucuz ayakkabı dükkanından alışveriş yaptığını gören ve merakla içeri giren Jerry Seinfeld ve Bill Gates diyaloğu ve Gates’in reklamda kalça kıvırması reklam tarihine geçti.

Reality Şov ve iPad

2010 yılının başlarında Optah Winfrey ABD kadın nüfusunun yarısına hükmedebilen bir talk-show sunucusuydu. Winfrey Hollywood’da da yeteneklerini sergilemiş hatta Oscar’a bile aday gösterilmişti. Apple Winfrey’in bu fenomen haline gelen karizmasını kullanmakta gecikmedi. Oprah gerçekleştirdiği TV programlarında ki bunlar reyting rekorları kırıyordu, tüm ABD’ye en sevdiği cihazın iPad olduğunu gözlerinin içine baka baka söyledi. Hem de defalarca.

Ancak Oprah daha sonra 2012’de iPad’inden Windows’a taptığını söyleyen twitlerde atarak zaten kafası karışık olan ABD tüketicilerini iyice çıkmaza sokmayı da başaran yegane sanatçılardan biri olmayı da başardı.

Nintendo ve Beyoncé işbirliği

2009 yılında Beyoncé popüler bir müzik sanatçısı olma basamaklarını hızla tırmanırken, Nintendo bunu lehine kullanmakta sakınca görmedi. Hem neden görsün ki? Bir video klibin kamera arkası görüntülerinin reklam olarak kullanıldığı Nintendo kampanyasında Beyoncé Nintendo oynarken gösterildi. Beyoncé böylece normal hayatında Nintendo kullanan nadir sanatçılar kulvarındaymış gibi lanse edildi.

Siri tanıtımında karakter oyunculuğu

Jon Malkovich Hollywood’un karmaşık karakter çözümlemelerinin altından başarıyla kalkan bir oyuncu olarak yıllara damgasını vurmuştur. Herkes bunu fark edecek de Apple fark etmeyecek mi? Elbette iPhone 4s ve Siri tanıtımlarını bir reklama sığdıran bu karizmatik aktör bu görevin altından kolaylıkla kalkmayı başardı.

Apple ürün reklamlarında cinsiyet ayırımcılığı ile mimlenmemek için aynı reklamı güzel yıldız  Zooey Deschanel ile de çekti. iPhone 4S Siri Zooey Deschanel’in elinde kadın tüketici kitlesine hitap etti.

Cruz kardeşler ve Nintendo Super Mario

Oyuncuların aklını başından alan Nintendo reklamı Super Mario Bros, bunu oyunun süper olmasına değil kesinlikle Penélope Cruz ve Mónica Cruz’a borçlu. Seyredelim görelim.

Peki, bu kampanyalar başarılı oldu mu?

Bu sorunun cevabı her zaman açık bir tartışmaya açık. Elbette bu yıldızların hayranları bu kampanyalardan etkilenmiş olmalılar. Olayı şöyle düşünün, Muhteşem Yüzyıl'da Kanuni ve Hürrem ellerinde birer akıllı telefonla çıksalar bu kampanya başarılı olmaz mıydı? Hodri meydan.

WolfTeam Ünlüler Kapışmasında Yer Alan İsimler Akıllara Durgunluk Veriyor

Rovio İçinde Kuş Uçmayan Oyunu Love Rocks'ta Shakira'yı Oyun Kahramanı Yapıyor

YORUMLAR