Safari'de 3D Touch ile Verimliliği Artırmanın 8 Yolu

Safari tarayıcıda 3D touch ile verimliliği artırmanın 8 yolu.

Safari'de 3D Touch ile Verimliliği Artırmanın 8 Yolu

iPhone 6s veya iPhone 6s Plus kullanıcısı olarak internette gezinmek için Safari tarayıcısını kullanıyorsanız paylaştığımız ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ederiz. 3D Touch ile beraber web bağlantılarını açmadan görüntüleme, sayfadaki resimlere hızlıca göz atıp kaydetme, sayfayı tamamıyla açmadan sekme içeriğini görme, Twitter’da paylaşılan bir bağlantıyı önizleme gibi tarayıcıyı daha verimli kullanmanızı sağlayan birçok kısayol geliyor.

Ekrana ne kadar sert bastığımızı hissederek kısayollarla geri tepki veren, birkaç dokunmayla yapacağımız işi tek dokunuşla yapmamızı sağlayan 3D Touch teknolojisini en iyi kullanan hiç şüphesiz ki stock yani önyüklü gelen, Apple’ın kendi uygulamaları. Webde gezinmek için Safari tarayıcısını tercih ediyorsanız yeni ekran teknolojisi 3D Touch’ın sunduğu birçok kolaylıktan yararlanma şansına sahipsiniz. Bu noktada Google Chrome gibi üçüncü parti internet tarayıcılarda da 3D Touch desteğinin bulunduğunu ancak tarayıcı içerisinde kullanım kolaylığı sağlamak için sunulmadığını, yeni sekme açma, arama yapma gibi kısayollar içerdiğini belirtmekte fayda var. Safariye dönecek olursak, en az dokunma ile webde daha hızlı gezinmek ve popüler özelliklere erişmek için 3D Touch’ı kullanmanın 8 yolu bulunuyor. Fazla uzatmadan Safari’de 3D Touch ile verimliliği artırmanın yollarına geçiyorum.

Tarayıcıyı açmadan Okuma Listenize erişin:

Ana ekranda Safari tarayıcı simgesine hafif dokunduğunuzda karşınıza dört seçenek geliyor: Yeni sekme veya özel sekme (iz bırakmadan gezme modunda yeni sekme açıyor) açabilmenin yanı sıra yer imlerinizi görüntüleyebiliyor; en önemlisi de okuma listesine ulaşabiliyorsunuz. Gün sonunda okunacak olarak işaretlediğiniz web sayfaları 3D Touch sayesinde tek dokunuşla karşınıza geliyor.

Web bağlantılarını önizleyin:

E-posta uygulamasını açmadan e-posta içeriğini görme veya mesajlar uygulamasında mesajı açmadan içeriğini önizleme gibi Safari de web bağlantılarını önizlemeyi destekliyor. Görüntülediğiniz bir web sayfasındaki bağlantıyı açmadan önizlemesini yapmak için ilgili bağlantıya hafifçe dokunmanız kafi. Bağlantıyı önizleme sayfasında adresi kopyalama, okuma listesine ekleme seçenekleri de çıkıyor ki bun kısayollar da oldukça kullanışlı.

Resimleri önizleyin:

3D Touch sayesinde Instagram uygulamasında kişilerin fotoğraflarına girmeden büyük şekilde önizlemelerini yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde Safari tarayıcıda da web sayfasındaki bir görseli önizleyebiliyorsunuz. Görsele hafifçe dokunduğunuzda web sayfasındaki yazılar bulanıklaşıyor ve görsele odaklanabiliyorsunuz. Görseli önizleme menüsünde kaydetme ve kopyalama seçenekleri çıkıyor. Bu seçenekler 3D Touch gerektirmiyor ancak web sayfasındaki yazıların silinip görselin ön plana çıkarılması 3D Touch sayesinde oluyor.

Favori sitelerinizi önizleyin:

Safari tarayıcıda Favoriler listenize aldığınız web sayfalarını önizleme yapma şansına sahipsiniz. Favoriler menüsü altında listelenen web sayfalarına hafifçe dokunarak açmadan ana sayfalarını görüntülemeniz mümkün. Web sayfasına tamamen girmek içinse ekrana biraz sert dokunmanız kafi. 3D Touch sayesinde favorilerinizin yanı sıra yer imlerinizi önizleme yapabiliyorsunuz. Yer imleri menüsü altında sıralanan web sayfalarına girmeden ana sayfalarını görmek için web sayfası ismine hafifçe dokunuyorsunuz. Web sayfasına gitmek için de sertçe dokunuyorsunuz.

Okuma listenizdeki makaleleri önizleyin:

O anda içeriğine bakma fırsatı bulamayıp sonradan internet bağlantısı olmadan bakmak üzere işaretlediğimiz web sitelerini bir araya toplayan Okuma Listesindekileri açmadan görüntülemek, tamamıyla girmek için de 3D Touch’dan faydalanıyorsunuz.

Paylaşılan bağlantıları önizleyin:

Safari tarayıcıda Twitter’da takip ettiğiniz kişilerden gelen bağlantıları, LinkedIn kişileriniz tarafından paylaşılan bağlantıları ve abonesi olduğunuz web akışlarından makaleleleri bir araya toplayan Paylaşılanlar menüsündeki bağlantıları da açmadan görmek için 3D Touch’dan faydalanıyorsunuz.

Sık ziyaret ettiğiniz sayfaları önizleyin:

Safari, bildiğiniz üzere sıklıkla ziyaret ettiğiniz web sitelerine hızlıca erişmek için ilgili siteleri ana sayfasına taşır. Burada listelenen siteleri açmadan görüntülemek için simgelerine hafifçe dokunmanız, girmek için de biraz sert dokunmanız kafi.

Hangi sekmede, hangi sayfa açıktı?

Tarayıcıda çoklu sekme açıp gezme alışkanlığınız varsa 3D Touch daha da hoşunuza gidecek. Hangi sekmede hangi sayfanın açık olduğunu görmek için sekmenin başına hafifçe dokunmanız kafi. Birkaç sekme açıkken kullanışsız görünen bu özellik 10+ sekme açık durumda hayat kurtarıcı olabiliyor.

3D Touch Hassasiyeti Nasıl Ayarlanır?

3D Touch Uygulamalar

YORUMLAR