Samsung Galaxy Note Edge İncelemesi

Samsung, mobil cihazlara vermiş olduğu ağırlığıyla birlikte Nokia'yı senelerdir oturduğu liderlik koltuğundan alan şirket olarak biliniyor. Android cihazların başını çeken üretici pozisyonundaki şirketin bilinen bir başka yönü de her sene deneysel olan y

İlk İzlenim

Galaxy Note Edge'e yanlış bir açıdan bakarsanız cihazı bir Galaxy Note 4 modeliyle karıştırmanız mümkün. Boyutlarından butonların dizilimine kadar birbirine çok benzeyen bu iki telefon arasındaki büyük fark ekranın sağ tarafında kendini belli ediyor. Edge ekranı olarak isimlendirilen bu 160 piksellik kıvrım, diğer mobil cihazların size sunamadığı ek fonksiyonlar için tasarlanmış özel bir panele sahip. Yeni kullanım alışkanlıkları yaratmaya meyilli olan bu başarılı ekran, mobil teknoloji için devrim yaratabilecek niteliklere sahip olmak için olabildiğince doğal hissettiren işlevlerle donatılmış. Bu işlevlere bir sonraki sayfada tüm detaylarıyla yakından bakacağız. Bunun haricinde kafama takılan iki büyük soru işareti var. Gelenekselleşen kullanım alışkanlıklarının değişimi mümkün olacak mı ve Edge ekranı ne kadar dayanıklı?

Galaxy Note Edge zarif ve yaratıcı tasarımıyla birlikte düşündüren bazı kusuralara da sahip. Ses açma ve kapama butonları cihazın sol tarafında yer aldığı için buna uygun açılır kapanır bir telefon kılıfı bu noktaları açıkta tutma zorunluluğundan ötürü dayanıklılık ve koruma bakımından sıkıntılar yaratabilir. Diğer bir fiziksel buton olan güç düğmesi aslında oldukça büyük olan bu cihazın üst kısmında yer alıyor ve tek bir elle ulaşmayı imkansız kılıyor.

Samsung Galaxy Note 4

Samsung Galaxy Note Edge

Phablet sınıfında olan ölçüeriyle (5.96 x 3.24 x 0.33 inç) ufak elli kullanıcılara pek dosça davranmayan ebatlar tek elinizle bu butona ulaşmanızı imkansız kılıyor. Dolayısıyla pratik olmayı amaçlayan Galaxy Note Edge, sadece tek eliniz boştaysa kilit ekranında giriş ve çıkış yapmanızı hemen hemen imkansız bir duruma sokuyor. Asimetrik olan tasarımıysa başka bir dert. Galaxy Note Edge, illa ki sol elinizle tutmak zorunda olduğunuz bir cihaz. Sağ elinizle telefonu kontrol etmek istediğinizde istem dışı bir şekilde kendinizi Edge ekranının butonlarına tıklarken bulmanız oldukça olası.

Bir başka problem de aslında çok zarif görünen Edge ekranının dayanıklılık konusunda yaratmış olduğu soru işaretleri. Cihazı yere düşürürken ekranın bir merdiven basamağının kenarına çarptığını varsayacak olursak, Galaxy Note Edge için bu telafisi olmayan kritik bir hasar olabilir. Koruyucu bir kılıf cihazın bu kısmını kullanımı mümkün olsun diye açıkta bırakmak zorunda. Eninde sonunda bu cihazı kullanmak isteyenler bu sebepten ötürü daha da dikkatli olmak zorundalar, çünkü satış fiyatı da oldukça yüksek.

Galaxy Note 4 ile inanılmaz benzerliği hemen fark edilen Galaxy Note Edge ne yazık ki diğer modelin şık metal çerçevesinden mahrum kalan plastik kaplamalı bir yapıya sahip. Güç butonunun yukarıda yer almasının haricinde de kameraların konumu, S-Pen yuvası ve port girişleri her iki modelde de aynı konumda. Galaxy Note 4'ten 6 milimetre daha geniş olan bu cihaz ufak ellerin dostu değil, ancak hiçbir modelde rastlayamayacağınız Edge ekranı cazibesinden hiçbir şey kaybetmiyor.

  1. Samsung Galaxy Note Edge İncelemesi
  2. İlk İzlenim
  3. Edge Ekranı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  4. Samsung Galaxy Note Edge Kamera Performansı
  5. Samsung Galaxy Note Edge Teknik Özellikler
  6. Samsung Galaxy Note Edge Batarya Ömrü
  7. Samsung Galaxy Note Edge - Galaxy Note 4 Karşılaştırması
  8. Samsung Galaxy Note Edge - iPhone 6 Plus Karşılaştırması
  9. Son Sözler

YORUMLAR