Samsung Galaxy Note Edge İncelemesi

Samsung, mobil cihazlara vermiş olduğu ağırlığıyla birlikte Nokia'yı senelerdir oturduğu liderlik koltuğundan alan şirket olarak biliniyor. Android cihazların başını çeken üretici pozisyonundaki şirketin bilinen bir başka yönü de her sene deneysel olan y

Edge Ekranı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konuya keskin bir giriş yapmadan önce Edge ekranının karakteristiklerini anlatmakta fayda görüyorum. Ekranın sağında doğru 160 piksellik bir alan kazandıran kıvrım 2 farklı duruma sahip. Bir hali aktif, öteki hali pasif olan Edge ekranı büyük ekranda bir uygulama açıp yönettiğinizde kendini arka plana atıp çerçevenin bir parçasıymış gibi davranıyor. İkinci, yani aktif durumda ise parmağınızı kıvrımda sağa veya sola sürükleyerek dilediğiniz görev şeritleri arasında dolaşmanız mümkün oluyor. Tıklama veya basılı tutma gibi fonsiyonlara karşı tepki vermeyen ekranın bu kısmı işletim sistemi tarafından başarılı bir şekilde korunmuş. Dikey olarak da hareket edebilen Edge şeritlerinin alt ve üst noktalarına bu yöne doğru yapacağınız sürüklemelerle de ulaşmanız mümkün. Ana ekran üzerinde işlem yapmak istediğiniz an kendini arka plana atan Edge ekranı farklı bir işlem kapasitesine sahip olsa da cihazın o anki işlevini iyi anlayan organik bir izlenimi başarılı bir şekilde yaratıyor.

Navigasyon için ihtiyaç duyduğunuz bütün yönergeler bu sürükleme ve ekranlar arası işlem mekaniklerinden ibaret ve sol elinizle cihazı kullandığınız müddetçe başarılı bir kontrol hissiyatını anında yakalıyorsunuz. Sağ elde kullanmayı tercih ederseniz, yaşayacağınız sıkıntıları İlk İzlenim'de anlattık.

Edge ekranında kullanabileceğiniz 9 farklı şerit var. Bunların içerisinde kullanmak istemediklerinizi listeden çıkartmanız da mümkün. Liste şu şekilde:

 • Favori uygulamalar (hızlı ulaşmanız için atanmış uygulama kısayolları)
 • S Health — adım, mesafe ve kalori sayaçları
 • Twitter — Hareketli bir ekranda son Twitter trendleri
 • Yahoo Sports — seçtiğiniz spor müsabakalarının ve takımların canlı skorları
 • Yahoo News — dünya gündemi ve haberler
 • Yahoo Finance — finans gündemi
 • Briefing — hava durumu, cevapsız çağrılar, mesajlar ve bildirimler
 • Contacts — Kişiler listenize hızlı ulaşım imkanı
 • Memory Match — Kart eşleştirme oyunu
 • S Note launcher — S-Note widget özelliklerini görüntülüyor

Tüm bu uygulamaları için Samsung seferber olsa da bundan sonraki aşama için üçüncü parti desteğini beklemek anlamsız olabilir. Sonuç itibariyle tek bir model için yazılım üretmek dışardan gelen bir kaynak için kâr getiren bir çalışma olmayacaktır. Bu nedenle bundan sonrası için yine gözümüzü Samsung'a dikmek durumundayız. Cetvel gibi deneysel bir kullanım alanı da yaratan Edge ekranı, gelecekte kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda daha fonksiyonel seçenekler sunabilir.

 1. Samsung Galaxy Note Edge İncelemesi
 2. İlk İzlenim
 3. Edge Ekranı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 4. Samsung Galaxy Note Edge Kamera Performansı
 5. Samsung Galaxy Note Edge Teknik Özellikler
 6. Samsung Galaxy Note Edge Batarya Ömrü
 7. Samsung Galaxy Note Edge - Galaxy Note 4 Karşılaştırması
 8. Samsung Galaxy Note Edge - iPhone 6 Plus Karşılaştırması
 9. Son Sözler

YORUMLAR