Samsung Galaxy S4 ile Sony Xperia Z Karşılaştırması

Samsung Galaxy S4 ile Sony Xperia Z akıllı telefonları özellikleri bakımından karşılaştırdık.

Samsung Galaxy S4 ile Sony Xperia Z Karşılaştırması

Samsung Galaxy S4'ün tanıtılmasıyla birlikte 2013 yılının üst seviye akıllı telefon dünyasına dair rekabet de şekillenmeye başladı. Kuşkusuz Galaxy S4'ün en büyük rakiplerinden biri de Sony Xperia Z. Bu yazıda yıl içinde kıran kırana bir mücadeleye gireceklerini rahatlıkla söyleyebileceğimiz Galaxy S4 ile Xperia Z'nin özelliklerini karşılaştırdık.

Samsung Galaxy S4 Sony Xperia Z
Boyut
136.6 x 69.8 x 7.9 milimetre 139 x 71 x 7.9 milimetre
Ağırlık
130 gram 146 gram
Ekran
4.99 İnç, Super AMOLED, 1080x1920 Piksel tam HD 5.0 Inç, TFT Sony Mobile BRAVIA Engine 2, 1080x1920 Piksel Tam HD
İşlemci

1. Model: Exynos 5 Octa 5410 Sekiz Çekirdekli 1.6 - 1.2 GHz

2. Model: Qualcomm Snapdragon 600 Dört Çekirdekli 1.9 GHz

Qualcomm MDM9215M. Dört Çekirdekli 1.5 GHz Krait
Ara Bellek (RAM)
2 GB 2 GB
Arka Kamera
13 MP, Otomatik Odaklanma, LED Flaş, Yüz ve Gülümseme Tanıma, Fotoğraf Dengeleme, Dual Shot / Dual Recording/ Dual Video Call, Drama Shot, Sound & Shot, 360 Photo, Cinema Photo, Eraser, Night, Best Photo, Best Face, Beauty Face, HDR (High Dynamic Range), Panorama, Sports, Saniyede 30 kare ile 1080p tam HD Video Çekimi 13.1 MP, EXMOR RS Lens, Panorama Modu, Otomatik Odaklanma, LED Flaş, Yüz Tanıma, 1080p tam HD Video Çekimi 
Ön Kamera
2 MP, 1080p Tam HD Video Kaydı 2.2 MP, 1080p Tam HD Video Kaydı
Depolama
16 GB / 32 GB / 64 GB 16 GB
Kablosuz Bağlantılar
LTE (4G), NFC, WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi Direct, WiFi hotspot, HSDPA,HSUPA, GPRS/EDGE, GPRS, Gelişmiş Kızılötesi LTE (4G), NFC, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPRS/EDGE, WiFi Direct, WiFi hotspot, HSDPA, HSUPA, EGPRS
Sensörler - Algılayıcılar
Jiroskop, İvmeölçer, Dijital Pusula, Yakınlık Algılayıcı, Nemölçer, Isıölçer, Hareket Algılayıcı Jiroskop, İvmeölçer, Dijital Pusula, Yakınlık Algılayıcı, Mıknatısölçer
GPS
AGPS, GLONASS AGPS, GLONASS
İşletim Sistemi
Android 4.2.2 Jelly Bean Android 4.1.2 Jelly Bean
Pil
Çıkarılabilir 2600 mAh Li-Ion Çıkarılamaz 2330 mAh Li-Ion, 2G açıkken 14 saate kadar konuşma, 3G açıkken 11 saate kadar konuşma, 3G açıkken 530 saate kadar bekleme, 2G açıkken 550 saat bekleme, 40 saate kadar müzik dinleme süresi.
Sım Kart Türü
Mikro SIM Kart Mikro SIM Kart
Bağlantı Noktası Yapısı
Mikro USB 2.0 Mikro USB 2.0
Asistan
S Voice, S Voice Drive Yok

Editörün Yorumu

Samsung Galaxy S4 muhtemelen Sony Xperia Z almayı düşünen birçok kullanıcının merakla beklediği üründü. Zira Galayx serisiyle birlikte özellikle de Android işletim sistemini tercih eden kullanıcılar arasında ilk seçeneklerden biri olan bu ürün grubunun son üyesinin sahip olacağı özelliklere göre Xperia Z'yi almaktan vazgeçebilecek, Galaxy S deneyimini yaşamayı sürdürecek çok kullanıcı olduğunu biliyorum.

Neredeeyse tamamen beklenilen özelliklerle karşımıza çıkan Galaxy S4 ile Xperia Z arasında birçok ortak nokta var. 5 inçlik ekran büyüklüğü, kamera çözünürlüğünün 13 MP olması, 2 GB ara bellek yani RAM, 4G bağlantı teknolojisi, 1080p tam HD ekran çözünürlüğü ve 7.9 milimetrelik incelik seviyesi her iki cihazın da ortak noktaları. Ayrılan özelliklere göz attığımızda Galaxy S4'ün Super AMOLED; Xperia Z'nin Sony Bravia Engine 2 görüntüleme teknolojilerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca S4, Xperia Z ile hemen hemen aynı ekran büyüklüğüne ve inceliğe sahip olmasına karşın 13 gram daha hafif.

Kamera konusunda Xperia Z EXMOR RS lense sahip olmasıyla avantajlı görünse de Galaxy S4 ile birlikte birçok yeni fotoğraf ve video uygulaması geliyor. 

Galaxy S4'ün 8 çekirdekli Exynos 5 işlemcili modelinin daha üstün bir işlem gücü performansı ortaya koyacağı ortada. Yine S4'ün Qualcomm Snapdragon 600'lü ve 1.9 GHz frekansında çalışan dört çekirdekli işlemcinin Xperia Z'nin aynı markanın bir başka modelini kullanan yonga setine göre bir adım ileride olduğunu söylemeliyim.

Galaxy S4'ün doğrudan Android 4.2.2 sürümüyle çıkacak olması Android 4.1.2 kullanan Xperia Z'ye göre yazılım konusunda da avantajlı başlayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte Samsung, kullanıcı deneyimini daha ileriye taşıyan yazılım yenetekleriyle donatmış bulunuyor S4'ü.

Xperia Z'nin suya ve toza karşı dayanıklı olması ve Samsung'un Galaxy S4 üzerinde yenilikçi bir tasarıma yönelmemesi Sony cephesinin en önemli kozlarından biri olabilir. Buna karşın Galaxy S4'ün ekranını Corning Gorilla Glass 3'ün koruduğunu da son olarak belirtmeliyim.

Galaxy S4'ün özelliklerine yakından bakmak için "Samsung Galaxy S4 Tanıtıldı: İşte Teknik ve Yazılım Özellikleri" sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sony Xperia Z'nin özelliklerine yakından bakmak için "Sony, Xperia Z İsimli Yeni Akıllı Telefonunu Tanıttı" isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Xperia Z ile iPhone 5 arasında yaptığımız karşılaştırmayı okumak için "iPhone 5 ile Sony Xperia Z Karşılaştırması" isimli sayfayı kullanabilirsiniz.

Sony Xperia Z ile Samsung Galaxy S3 arasında yaptığımız karşılaştırmayı "Samsung Galaxy S3 ve Sony Xperia Z Karşılaştırması" adlı sayfadan okuyabilirsiniz.

Sony Xperia Z ile Samsung Galaxy Note 2 karşılaştırmasını görüntülemek için "Sony Xperia Z ile Samsung Galaxy Note 2 Karşılaştırması" isimli yazıya göz atabilirsiniz.

YORUMLAR