Samsung Galaxy S6, LG G Flex 2 ve iPhone 6 Kameralarını Karşılaştırdık

Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6'nın kameralarını denedik, sonuçlar şaşırtıcı...

Samsung Galaxy S6, LG G Flex 2 ve iPhone 6 Kameralarını Karşılaştırdık

iPhone ve Samsung ürünleri arasındaki ezeli rekabet birkaç kuşak daha sürecekmiş gibi görünüyor. Daha önce Samsung Galaxy S6’yı pek çok ürünle karşılaştırdık. Ancak kamera özelliklerini bu kadar derinlemesine incelememiştik. 

Samsung Galaxy S6'nın 16 MP kamerası onu Apple iPhone 6'nın 8 MP’lik kamerasına karşı elbette 2 misli üstün kılıyor. Ancak bu rakamlar bizi yanıltmasın, çünkü fotoğraf kaliteleri sadece piksel artışına paralel olarak artan bir durum değil. Biraz da sensör kalitesiyle de alakalı. Bazı tablet ve akıllı telefonlar çok düşük MP değerlerinde bile yüksek MP’li rakiplerinin dilini ısırtacak sonuçlar elde edebiliyorlar. Her iki telefonun derin incelemesini Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Karşılaştırması blogumuzdan okuyabilirsiniz.

Durumu daha iyi kavrayabilmek için çeşitli koşullarda çekilmiş Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 kamera görüntülerini karşılaştırdık. Durumu biraz daha netleştirmek için araya bir de LG G Flex 2 kattık. Böylelikle fark daha da iyi anlaşılabilir oluyor. 

Kapışma başlasın

Aşağıdaki karşılaştırmaların gece yeterli ışıkta yapılıyor olmasının sebebi sensörlerin de test edilebilmesini sağlaması açısından önem taşıyor. İlk önce kadraj ve doğal aydınlık değerlerine bir bakalım.

iPhone 6 Plus’un verdiği sonuçla Galaxy S6’nın verdiği sonuçlara baktığımızda iPhone’nun açık ara ezildiğini görebiliyoruz. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf MWC 2015’te gece sokakta çekilerek Samsung Galaxy S6’nın tanıtımında gösterilmiş ve kalabalıktan büyük alkış almıştı.

Düşük ışıkta

Bu denemelerimizde her hangi bir HDR mod ya da benzer uygulama kullanmadık. Tamamen standart fabrika ayarlı kamera uygulamalarını denedik. iPhone  6’nın 3.265x2.448 pixsel çözünürlükte 4.8 oranlama yapabilen 8 MP’lik kamerasına karşı, Samsung Galaxy S6’nın 16 MP 5.312x2.988 lik 16.9 oranlı kamerası kağıt üzerinde bile karşılaştırma kabul etmiyor.

Aynı enstantaneye biraz daha yakınlaştırdığımızda iPhone 6’da biraz daha renk kaybı görebiliyoruz. Dikkat ederseniz flaş kullanmıyoruz. Ancak her iki resim arasında yaklaştıkça bariz farkların ortaya çıktığını görmek de mümkün. Samsung Galaxy S6 yaklaştıkça görüntünün renk bütünlüğünü korumaya devam edebiliyor. Bu noktada Samsung Galaxy S6 bazı DLSR makinelerden daha stabil düşük ışık çekimleri yapabilecek gibi görünüyor. Aynı şeyi iPhone 6 için söylemek zor.

Yakınlaştırmaya devam

Yakınlaştırma derecesini artırdıkça dijital zoom yapmanın dezavantajları da ortaya çıkıyor. Her iki görüntüde artık net değil En azından bir önceki kadar değiller.

Yine de Samsung Galaxy S6 ışık bütünlüğünü aynı kullanmaya devam ederken, iPhone 6'da sanki obje bir sis perdesinin arkasındaymışçasına görselliğini kaybediyor. Her iki cihazında yakınlaştırma oranlarının aynı olduğuna dikkat çekmek gerek. Yakınlaştırma yaparken yaşanan görüntü kaybı ve kirliliği Samsung Galaxy S6’da iPhone 6’ya orana çok daha düşük.

Samsung'un Android cephesi rakibi LG G Flex 2 ve Galaxy S6

Samsung’un bu sene Android cephesinde en büyük rakibinin LG G Flex 2 olacağı düşünülüyor. Samsung Galaxy S6 ve LG G Flex2 Karşılaştırması yazımızda bu iki devi birbiriyle kıyasıya karşılaştırmıştık. Biz de bu iki cihazın aynı obje ve ışık şartları altında vereceği performansı merak ederek kameraraları üzerinde denememizi sürdürdük. Her iki cihazı da her hangi bir filtre ya da HDR mod kullanmadan denedik. Samsung Galaxy S6’nın 16 MP 5.312x2.988 lik 16.9 oranlı kamerasına karşılık, LG G Flex 2’nin 13 MP 4.128 x 3.096 çözünürlüklü 4:3 oranlı kamerası bakın nasıl sonuçlar sergilediler. İlk resim doğal uzaklıktan çekildi. LG’nin bu noktada daha üstün olduğunu görebilmek mümkün gibi.

Biraz daha yakınlaştırma yapınca bu kez LG G Flex 2’nin karanlık alanlarda kirlilik yarattığını görebiliyoruz.

Yakınlaştırma katsayısını artırınca, gerçekten kimin üstün olduğunu söylemek zor gibi. Burada cevap detaylarda gizli. LG G Flex 2 dikkat ederseniz biraz görüntü kirliliği yaşıyor. Bunu motosikletin parlak noktalarına bakarak anlamak mümkün olabiliyor.

Samsung Galaxy S6’nın şimdiye kadar bir akıllı telefon üzerindeki en iyi kamera olduğunu söylemeli miyiz? Belki evet. Anca 2015 yılında henüz çıkan telefonlar arasında heyecanla beklenen HTC One M9 olduğunu ve bunun kamera sonuçlarını henüz bilmediğimizi de hatırlamak gerek. 

Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy Note 4 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S6 ve HTC One M9 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

YORUMLAR