Samsung Galaxy S6 ve Google Nexus 6 Karşılaştırması

Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S6'yı Google'ın Ekim ayında çıkarmış olduğu Nexus 6 ile karşılaştırdık. Aralarındaki farkları görmek, artı ve eksilerini değerlendirmek için yazımızı mutlaka okuyun.

Samsung Galaxy S6 ve Google Nexus 6 Karşılaştırması

Eğer son zamanlarda kendinize yeni bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız yada çok özel bir kişiye hediye etmek istiyorsanız ve bunun için üst segmente hitap eden akıllı telefonlar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, sizin için hazırladığımız Samsung Galaxy S6 ve Google Nexus 6 karşılaştırmasını okumanız yararlı olabilir. Sadece bu 2 telefon için değil, aynı zamanda benzer özelliklere sahip olan diğer karşılaştırmalar içinde gerekli bilgiler edinebileceğiniz yazımızda, karşılaştırılan Galaxy S6 ve Nexus 6'nın teknik özellikleri ve öne çıkan özelliklerine değindik.

Google Nexus 6 aslında tam olarak Galaxy S6'ya rakip olabilecek bir telefon değil fakat 15 Ekim 2014'de piyasaya çıkan Nexus 6 sahip olduğu güçlü donanım özellikleri ile bir çok kullanıcının tercihi olmayı başardı. Piyasaya çıkışından itibaren 5 ay geçmesine rağmen Türkiye'ye hala gelmeyen Nexus 6, Google'ın yaşadığı stok sorunları nedeniyle yetiştirilemiyor. Geçtiğimiz yıllarda üretiken Nexus 4 e Nexus 5'in satış rakamları baz alınarak üretilen Nexus 6, Amerika'da satışa sunulduğu anda tükenmişti ve şu anda Google cihazın üretimini yetiştiremiyor. Çok aşırı satılmamasına rağmen, talep edilenden daha az üretilen Nexus 6'nın satış sürecinin problemli olduğu aşikar fakat ülkemizde satışa sunulmasıda an meselesi.

Öbür yandan daha yeni tanıştığımız Samsung Galaxy S6, birlikte tanıtıldığı Galaxy S6 Edge ile birlikte 10 Nisan'da satışa sunulacak. İlk olarak 20 ülkede satışa sunulacak olan Galaxy S6, Türkiye'de de 10 Nisan'da mağazalardaki yerini almış olacak. Çıkış tarihleri arasında 1 yıla yakın süre olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak, Nexus 6'nın Galaxy S6 için iyi bir rakip olduğunu söyleyebilirim fakat yine de bir çok donanımsal özelliği ile Samsung Galaxy S6'dan daha geride kaldığıda bir gerçek. Aşağıdaki tabloda cihazların teknik özelliklerini kontrol ederek yazımızın geri kalanında cihazların artılarını, eksilerini ve sunmuş oldukları avantajları okuyabilirsiniz.

Google Nexus 6 Samsung Galaxy S6
Boyutlar
159,2 x 82,9 x 10 mm 143,4 x 70,5 x 6,8 mm
İşlemci
4 Çekirdek (Qualcomm Snapdragon 805, 2.7GHz) 8 Çekirdek (4 x 2,1GHz Cortex-A57 + 4 x 1,5Ghz Cortex-A53)
Ağırlık
184 g 138 g
Ekran Boyutu
6 inç 5.1 inç
Grafik İşlemci
Adreno 420 Mali-T760
Ekran Çözünürlüğü
2560 x 1440   2560 x 1440
Piksel Yoğunluğu
493 ppi 577 ppi
Ekran Teknolojisi

AMOLED

Super AMOLED

Arka ve Ön Kamera
13 MP arka, 2 MP ön 16 MP arka, 5 MP ön
RAM
3 GB 3 GB
Depolama
32 / 64 GB (Artırılamıyor) 32 / 64 / 128 GB (Artırılamıyor)
Pil Ömrü
3.220 mAh (Dahili) 2.550 mAh (Dahili)
İşletim Sistemi
Android 5.0 Lollipop Android 5.0 Lollipop
Fiyat
-

-

Genel Değerlendirme

Tabloda görmüş olduğunuz üzere Samsung Galaxy S6, Google Nexus 6'ye göre daha donanımlı ve güçlü bir cihaz. Bazı özellikleri aynı olan Nexus 6'nın Galaxy S6'dan üstün olan tek özelliği ise ekran boyutu. 6 inç'lik ekrana sahip olan Nexus 6, büyük ekranlı akıllı telefon kullanmayı sevenlere hitap eden bir cihaz. Görsellerinde gerçek büyüklüğünü tam yansıtamamasına rağmen, elinize aldığınızda gerçekten çok büyük olduğunu farkediyorsunuz. Eğer 6 inç'lik bir akıllı telefon gördüyseniz (iPhone 6 vb.) gerçekten 6 inç'lik ekrna sahip bir telefon isteyip istememe konusunda kararınızı daha rahat verebilirsiniz.

İşlemcileri arasında büyük fark olan 2 cihaz arasında, standart kullanıcılar tarafından gözle görülür bir fark olacağını düşünmüyorum fakat detaylı incelendiğinde Samsung Galaxy S6'nın çok daha iyi performans göstereceği aşikar. Fakat akıllı telefonlarınız üzerinde çok ağır işlemler yapmıyor yada çalışması için yüksek donanım gerektirmeyen uygulamalar çalıştırmaıyorsanız Nexus 6'da performans konusunda size herhangi bir problem çıkarmaz.

Galaxy S6'ye göre daha ağır ve daha kalın bir cihaz olan Nexus 6'da şık bir tasarıma sahip olmasına rağmen, Samsung S6 adeta bir tasarım harikası. Cam ve aliminyum karışımı maddelerden üretilen S6, inceliği ve hafifliği ile de göz kamaştırıyor. Fakat detaylara girilmeden basit olarak dış görünüşlerine bakarsak, her iki telefonunda oldukaça şık durduğunu söyleyebilirim.

S6 üzerinde 2550 mAh'lık batarya kullanılmasına rağmen, Nexus 6'nın boyut avantajından dolayı 3220 mAh'lık daha büyük bir bataryaya sahip. Ekran boyutundan sonra Nexus 6'nın bu konuda da daha üstün olduğunu söyleyuebilirim. Özellikle akıllı telefon kullanıcılarının en çok dert yandığı konulardan bir tanesi olan pil ömrü konusunda, çok hassas davranarak ihtiyacınıza yönelik bir cihaz almanız, sizi daha memnun edecektir.

Android 5.0 Lollipop'un çıkışı ile birlikte duyurulan Nexus 6, standart olarak Android 5.0 yüklü geliyor. Aynı şekilde Galaxy S6'da Android 5.0 ile birlikte gelecek. Geçtiğimiz haftalarda Android 5.0 güncellemesi gelen Galaxy S5 cihazlardan sonra S6'nın Android 5.0 ile gelmemesi ayıp olurdu.

Dış görünüm ve performans ile birklikte pek çok akıllı telefon kullanıcısının en çok önem verdiği konulardan bir tanesi de cihazların kameraları. Nexus 6, 13 megapiksellik arka kamera ve 2 magepiksellik ön kameraya sahipken, Galaxy S6 16 megapiksel arka kamera ve 5 megapiksel ön kameraya sahip. Her iki kamerası da Nexus 6'ya göre daha iyi olan Galaxy S6, bunun dışında sunmuş olduğu pek çok gelişmiş video ve fotoğraf özellikleri ile bu konuda oldukça üstün. Nexus serisi telefonlarının genelde çok üstün kameralar kullanmadığını biliyoruz fakat Nexus 6 ile bu çizgiyi geçen Google, ilk defa yüksek donanım özelliklerine sahip bir akıllı telefon üretti fakat kamera konusunda pek çok rakibine göre geride kaldı. Eğer akıllı telefonunuzda kameranın gerçekten çok iyi olması sizin için önem taşıyor ise, iki cihaz arasından Galaxy S6'yı tercih etmeniz gerekiyor.

Her iki cihazında 2560 x 1440 çözünürlüğü desteklemesine rağmen, Galaxy S6'da Süper Amoled ekran bulunuyor. Nexus 6 ise Amoled ekrana sahip. Bunun dışında inç başına düşen piksel değerlerinde de Galaxy S6'nın üstünlüğünü görüyoruz. Galaxy S6'nın PPI değeri 577 iken, Nexus 6'nın PPI değeri 493.

Micro SD kart takılamayan cihazların hafızaları arttırılamıyor. Google Nexus 6, SD kart desteği sunmamasına rağmen 32 ve 64 GB'lık standart modelleri üretiyor. Fakat Samsung son zamanlarda üretilen amiral gemilerinde olduğu gibi Samsung Galaxy S6'nın 32, 64 ve 128 GB'lık modellerini piyasaya sürecek. Yakın çevremde teknoloji ile ilgilenen çok fazla kişi olmasına rağmen akıllı telefonu üzerindeki 128 GB'lık depolama alnına ihtiyaç duyan çok nadir kişi gördüm. Bu nedenle 32 yada 64 GB'ın bu konuda yeterli olduğunu düşünüyorum. Fakat gerçekten daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, Galaxy S6'nın 128 GB'lık modelini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında bulut dosya depolama servislerini de kullanarak, gerekli harici depolama alanlarına sahip olabiliyorsunuz.

Genel olarak değerlendirildiğinde Nexus 6'ya karşı net bir üstünlük sağlayan Galaxy S6'nın piyasaya çıkış tarihine göre bu farkın normal olduğunu söylemek mümkün. Bir Nexus hayranı olarak hala Nexus 4 kullanıyorum ve cihazdan gayet memnunum. Fakat Nexus 4'ten sonra ne rüzgarlar esti bu piyasa da orasıda bir gerçek. Bir çok firmanın amiral gemisini deneme yada kısa süreli kullanma fırsatı edindim. Bu nedenle çok yüksek ihtiyaçlar ve özellikler kullanmanız gerekmedikçe, fiyat performans açısından sizi memnun edecek akıllı telefonu almanız yararınıza olacaktır. Bu konuda standart ihtiyaçları karşılamak için bir telefon almak istiyorsanız, pek çok amiral gemisi tüm ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılar. Önemli olan sizin kişisel olarak kendinizi telefonu kullanırken mutlu hissetmeniz. Burada işe teknik özellikler ve donanım dışında telefonun dış görünüşü, çektiği fotoğrafların kalitesi vb. detaylar giriyor.

Karşılaştırmasını yaptığımız Google Nexus 6 ve Samsung Galaxy S6 cihazları henüz Türkiye pazarında satılmıyor. Fakat her ikisinin de fiyatı 2000 TL üzerinde olacak. Samsung Galaxy S6'nın ise 3000 TL civarlarında olacağı biliniyor. Bu nedenle almadan önce gerçekten ihtiyacım var mı diye düşünmenizi tavsiye ederim. Fakat ödeyeceğiniz ücret sizin için önemsizse ve sadece kendinizi mutlu hissetmek istiyorsanız Galaxy S6 yada birlikte satışa sunulacak olan Galaxy S6 Edge'i satın alabilirsiniz. Her ne kadar Nexus 6'dan daha üstün olmasına rağmen, performans açısından tek bir problem yaşamadığım Nexus cihazlara da her zaman ilgim ve güvenim sonsuz. Saf Android işletim sisteminin yararlarını da gördüğünüz Nexus'lar genel anlamda sunduğu donanım özellikleri dışında yazılımları ile bir adım öne çıkabiliyor. Fakat son donanımların olduğu bir akıllı telefon istiyorsanız bu karşılaştırmadan Galaxy S6'yı tercih etmeniz gerekiyor.

Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Karşılaştırması

YORUMLAR