Samsung Galaxy S6 ve HTC One M9 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S6 ve HTC One M9 Karşılaştırması

Mobile Word Congress 2015 (MWC) fuarında duyurulan ve tanıtımları gerçekleştirilen Samsung Galaxy S6 ile  HTC One M9, bu yılın en iddialı akıllı telefonu olmak için kıyasıya bir rekabet içerisinde olacaklarını gösterdiler.

Samsung, akıllı telefonların tasarımı ve kasa malzemesi konusunda şimdiye kadar pek cömert davranmıyordu. HTC ise One M7 ve One M8 modellerinde kasa malzemesi olarak alüminyumu tercih etmiş ve tasarımda ise tercihini yekpare kasadan yana kullanmıştı. Her iki firmanın da fuarda tanıttıkları amiral gemilerine baktığımızda tasarım konusunda büyük bir beğeni topladıklarını söylememiz gerekir. HTC’nin One M9 modeli ile tasarım konusunda bir değişikliğe gitmediğini görüyoruz. One M8 modeline göre en bariz farkının, arka kameranın olduğu bölgede olduğunu söyleyebiliriz. Samsung ise Galaxy S6 modelinde metal kasa kullanarak büyük bir beğeni toplamayı başardı. Samsung amiral gemilerinin en büyük eksik yönlerinden birisi olarak değerlendirilen tasarım ve kasa malzemesi konusunun Galaxy S6 ile tarihe karıştığını söyleyebiliriz.

Telefonların teknik detaylarına baktığımızda ise birbirlerine donanımsal açıdan yakın olduklarını görmek mümkün. HTC One M9 gücünü 8 çekirdekli Snapdragon 810 64-bit işlemciden alıyor ve işlemcinin içerisinde bulunan 4 çekirdek 2.0 GHz saat hızına sahipken, diğer 4 çekirdek ise 1.5 GHz saat hızında çalışıyor. One M9’un arka kamerasına baktığımızda ise HTC’nin Ultrapixel kamera yerine 20.7 MP kamera kullandığını görüyoruz; ayrıca HTC’nin One serisinde kullandığı ve artık vazgeçilmez bir konumda olan BoomSound’u M9 modelinde Dolby Surround 5.1 ses teknolojisiyle geliştirerek, müzik ve ses deneyimini daha profesyonel bir seviyeye getirmeyi amaçladıklarını anlamak mümkün. Bunun yanı sıra, One M9 modelinde 2840 mAh pile yer verildiğini belirtelim.
Samsung tarafında baktığımızda ise Galaxy S6, gücünü 8 çekirdekli Exynos 7420 64-bit işlemciden alıyor ve işlemci içerisinde bulunan 4 çekirdek 2.5 GHz saat hızında çalışırken, diğer 4 çekirdek ise 1.5 GHz saat hızında çalışıyor. Samsung, kamera konusunda ise tercihini 16 MP kameradan yana kullanıyor ve 2550 mAh pil kullanmayı tercih ediyor.

HTC One M9’un ve Samsung Galaxy S6’nın teknik özelliklerinin detaylı karşılaştırması için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

HTC One M9 Samsung Galaxy S6
Ölçüler
144.6 x 69.7 x 9.6 mm; 157g 143.4 x 70.5 x 6.8mm; 138g
Ekran
5-inç; 1,920x1,080 piksel; 441ppi  5.1-inç; 2,560x1,440 piksel; 557ppi 
İşlemci
8 çekirdekli Snapdragon 810 64-bit işlemci 8 çekirdekli Samsung Exynos 64-bit işlemci
İşletim Sistemi
Android 5.0 Lollipop ile Sense 7 Arayüzü Android 5.0 Lollipop ile Touchwiz Arayüzü
Arka Kamera
20 Megapiksel 16 Megapiksel
Ön Kamera
Ultrapiksel 5 Megapiksel
4G LTE
Var Var
RAM (Bellek)
3 GB 3 GB
Dahili Depolama Alanı
32GB
32GB, 64GB, 128GB
Genişletilebilir Depolama Alanı
128 GB'a kadar Yok
Pil
2,840 mAh 2,550 mAh
Wireless ile Şarj Etme
Yok Var
NFC
Var Var

Ekran ve Genel Ölçüler

Her iki akıllı telefonun da ölçülerine baktığımızda, Samsung Galaxy S6'nın daha ince bir tasarıma sahip olduğunu ve ekran konusunda da Galaxy S6'nın HTC One M8'den çok küçük bir fark ile daha büyük olduğunu görüyoruz. Ancak burada 557 ppi ile kazananın Galaxy S6 olduğu su götürmez bir gerçek oluyor.

İşlemci ve RAM

Her iki amiral gemisi de bünyesinde 8 çekirdekli 64-bit işlemciler taşıyor; ancak yazının başında da belirttiğim gibi, çekirdek başlarına düşen saat hızları her iki cihaz için de farklılık gösteriyor. Galaxy S6 ise One M9'a göre daya yüksek saat hızına sahip olmasından dolayı, işlemci gücü olarak One M8'den daha iyi diyebiliriz. Bunun yanı sıra her iki cihaz da 3 GB RAM tercih ettiği için bir karşılaştırma yapmıyoruz.

Pil ve Kamera

Kağıt üzerinde bakıldığı takdirde, HTC One M9'un bataryasının daha iyi olduğu görülüyor; ancak bu konuda donanım kadar arayüz yazılımı da önemli olduğu için, kazananın kim olacağı her iki telefon da piyasaya çıktığında belli olacaktır. Kullanılan kamera donanımına bakıldığında ise, HTC'nin Ultrapiksel teknolojisinden sonra 20 MP kameraya yer vermesi, One M8'in belki de en büyük eksiği olarak görülen kamera performansını iyileştireceği için One M9'u daha da kusursuz bir hale getirebilir; ancak rakibi Galaxy S6 da 16 MP kamerası ile performans anlamında  geride kalmayacığının sinyallerini veriyor. Son olarak da ön kameraya bakıldığında HTC'nin Ultrapiksel teknolojisini kulanmasından dolayı, özellikle gece çekimlerinde, rakibi Galaxy S6'ya oranla daha kaliteli fotoğraflar çekebileceğini söylemek yanlış olmaz.

Sonuç

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse, HTC ve Samsung'un bir önceki amiral gemilerindeki zayıf noktalar ile yapılan hatalardan ders çıkartarak, bunları gidermeyi amaçladıklarını görüyoruz. Her ne kadar kağıt üzerinde iki telefon da çok güçlü donanımlara sahip olsa da, esas performansın ve stabilitenin arayüzlere; yani Touchwiz ile Sense 7'ye bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı deneyimini en iyi sunan telefonun hangisi olduğuna da, telefonlar son kullanıcıya ulaştığında karar vereceğiz.

Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Karşılaştırması

YORUMLAR