Samsung Galaxy S7 ve iPhone 6S Karşılaştırması

Samsung Galaxy S7 ve iPhone 6S Karşılaştırması

Samsung'un yeni amiral gemisi olan Galaxy S7 ailesi Mobile World Congress 2016 etkinliğinde resmi olarak ortaya çıktı. Samsung'un özel olarak düzenlediği etkinlikte Samsung Galaxy S7'nin ardındaki sır perdesi de aralandı. Cihazın ilk resmi görüntüleri elimize ulaştıktan sonra Samsung Galaxy S7'nin teknik özelliklerine de göz atma fırsatı bulduk.

Bir önceki Galaxy serisi, benchmark sonuçları göz önüne alındığında Apple'ın iPhone 6S serisi karşısında performans olarak bir tık aşağıdaydı. Bu nedenle Samsung'un donanım anlamında nasıl bir tercih yapacağı büyük önem taşıyordu.

Donanım gücünün yanında bir akıllı telefonun sunduğu kullanım tecrübesini geliştiren ek özellikler de büyük önem taşıyor. İşte bütün bu ek özellikleri ve teknik özellikleri bir arada görebileceğimiz bir tablo hazırladık. Dilerseniz bu tabloyu hep birlikte inceleyelim ve Samsung Galaxy S7 ile iPhone 6S'i masa üstüne yatırarak farklarını konuşalım:

Samsung Galaxy S7
iPhone 6S
Boyutlar
142.4 x 69.6 x 7.9 mm 138.3 x 67.1 x 7.1 mm
İşletim Sistemi
Android 6.0 Marshmallow iOS 9
Ağırlık
152 gram 143 gram
Ekran Boyutu
5.1 inç 4.7 inç
Ekran Çözünürlüğü
1140 x 2560 750x1334
Piksel Yoğunluğu
577 ppi 326 ppi
Ekran Teknolojisi
Super Amoled LED arka aydınlatmalı IPS Retina HD LCD ekran
Ön Kamera
5 MP 5 MP
Arka Kamera
12 MP 12 MP
İşlemci
Snapdragon 820 veya Exynos 8890 1.84 GHZ Çift Çekirdekl 64 Bit Apple A9 İşlemci
Grafik İşlemci
Adreno 530 veya Mali T880 MP12 PowerVR GT7600
RAM (Bellek)
4 GB 2 GB RAM
Dahili Depolama Alanı
32 GB - 64 GB 16GB - 64GB - 128GB 
Batarya
3000 mAh 1715 mAh
Video Kayıt Kalitesi
4K Ultra HD Video 4K Ultra HD Video
NFC Desteği
Var Var
SD Kart Desteği
Var, 200 GB'a kadar Yok
Kamera Flaşı
Var Var
Harici Girişler
3.5mm Jack 3.5mm Jack
Parmak İzi Okuyucusu
Var Var
Multi-Touch Desteği
Var, baskıya duyarlı dokunmatik yapı Var, 3D Touch desteği mevcut

Tasarım

Samsung Galaxy S7'nin tasarımına göz attığımızda cihazın IP68 sertifikasına sahip olduğunu görüyoruz. Yani bu telefon toza ve 30 dakika boyunca 1.5 metre derinlikteki suya dayanıklı olarak tasarlanmış. Samsung Galaxy S7'nin tasarım anlamında iPhone 6S'ten en büyük farkı da bu.

Her iki telefonun da yuvarlatılmış köşeli bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Bunun yanında Galaxy S7'nin boyutları biraz daha büyük ve telefon biraz daha ağır. Bunun sebebi de Samsung Galaxy S7'nin daha büyük bir ekrana sahip olması. Samsung, Galaxy S7'de klasik Galaxy görünümünün çok dışına çıkmamış.

Samsung Galaxy S7 siyah, beyaz, altın ve gümüş renkleriyle piyasaya sürülecek. iPhone 6S'te ise altın, gümüş, uzay grisi ve roze altın seçeneklerine sahibiz.

Ekran

Samsung Galaxy S7, 5.1 inçlik bir ekranla gelirken iPhone 6S'te 4.7 inçlik bir ekran bizi bekliyor. Samsung Galaxy S7'nin ekranı daha yüksek bir çözünürlüğe ve daha fazla piksel yoğunluğuna sahip. Bu da bu telefonun ekranında daha detaylı görüntüler görmenize imkan tanıyor.

Samsung Galaxy S7'nin ekranı sürekli açık kalacak yapıda olacak. Telefonun ekranından tuş kilidi aktifken saat ve bildirimler gibi öğeleri takip edebileceğiz.

Samsung Galaxy S7'deki sürekli açık kalan ekran, daha fazla piksel yoğunluğu ve çözünürlük bu telefonun pil ömrü hakkında kafada sorular oluşmasına sebep oluyor. Fakat Samsung bu problemi çözmek için telefona daha yüksek kapasiteli bir batarya yerleştirmiş.

Batarya

Samsung Galaxy S7'de 3000 mAh kapasitesinde bir pil kullanılıyor. iPhone 6S'te ise bu kapasite 1715 mAh.

Galaxy S7'nin pil kapasitesi daha yüksek olsa da bu daha fazla pil ömrü anlamına gelmeyebilir. Çünkü cihazın sürekli açık kalan, daha fazla piksel yoğunluğuna ve çözünürlüğe sahip ekranı ciddi bir pil tüketimine sebep oluyor. Samsung bu tüketimi karşılayabilmek için de doğal olarak daha yüksek kapasiteli bir pil kullanıyor.

Samsung Galaxy S7'de kullanılan pilin hızlı şarj özelliğine sahip olması ise sarj olma süresi hakkındaki kaygıları ortadan kaldıracaktır.

Her iki telefonun da pilleri dahili pil şeklinde tasarlanmış; yani bu pilleri çıkartamıyoruz.

Performans

iPhone 6S'in performans anlamında bir önceki nesil Galaxy ailesinden iyi iş çıkardığına şahit olmuştuk. Benchmark sonuçlarında çift çekirdekli iPhone 6S işlemcisi Galaxy S6'ya göre daha başarılı sonuçlar yakalayabiliyordu.

Fakat Galaxy S7 ailesiyle birlikte bu durumun değişme ihtimali mevcut. Samsung yeni Galaxy ailesinde 2 farklı işlemci modeli kullanacak; Snapdragon 820 ve kendi ürettiği Exynos 8890. Bu işlemcilerden Exynos 8890, 8 çekirdeğe sahip. Bu çekirdeklerden 4'ü 2.3 GHZ hızında çalışırken diğer 4'ü 1.6 GHZ hızında çalışıyor. Snapdragon 820'de ise 4 çekidek mevcut. Bu çekirdeklerden 2'si 2.15 GHZ, diğer 2'si ise 1.6 GHZ hızında çalışıyor. Samsung yeni Galaxy ailesinin bir önceki Galaxy ailesine göre genel hesaplamada yüzde 30, grafiksel hesaplamalarda yüzde 60 civarında yüksek performans sunduğunu iddia ediyor. Bu iddiaların doğru olup olmadığını detaylı benchmark sonuçlarını inceledikten sonra görebileceğiz. Eğer bu veriler doğruysa Galaxy S7'nin iPhone 6S karşısında bir adım öne geçebilmesi muhtemel.

Samsung Galaxy S7 ile birlikte ortaya çıkan bir başka önemli konu da Vulkan desteği. Bu yeni 3 boyutlu oyun geliştirme arayüzü sayesinde oyunlar çok çekirdekli işlemcilerden daha verimli bir şekilde yararlanabilecekler. Vulkan'ın ne olduğundan ve neleri değiştireceğinden bu yazımızda bahsetmiştik:

Vulkan, DirectX 12'nin Katili ve Oyunların Yeni Geleceği OIabilecek mi?

Samsung Galaxy S7'de RAM kapasitesinin 4 GB'a yükseldiğine tanık oluyoruz. iPhone 6S'te ise bu kapasite 2 GB. Fakat bu kapasiteleri mobil işletim sistemlerinin ne derecede verimli kullandığı da önemli bir konu. iOS bu anlamda biraz daha verimli bir işletim sistemi. Yine de RAM kapasitesi anlamında aradaki fark bir hayli büyük. Samsung, RAM kullanım verimliliğini artırmak yerine RAM miktarını artırmayı tercih etmiş. Bunun da uygulamaların ve oyunların daha rahat çalışmasını sağlayacağını söyleyebiliriz.

Kamera

Kağıt üzerindeki değerlere bakıldığında her iki telefonun kamerası da aynı megapiksel değerine sahip. Samsung'un bir önceki Galaxy ailesinde 16 MP kameralar kullanılıyordu; Samsung Galaxy S7'de bu değerin 12 MP'ye düşmesi kafanızı karıştırmasın; çünkü Galaxy S7'nin kamerası profesyonel kameralarda kullanılan Dual Pixel özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde piksellerin tümü odaklanma işinde kullanılabiliyor. Yani Galaxy S7'nin ve iPhone 6S'in kamera kalitesi arasındaki farkı Dual Pixel özelliği belirliyor.

Video kayıt anlamında iPhone 6S bir adım önde. Samsung Galaxy S7 1080p'de maksimum 60 kare hızıyla video çekebilirken iPhone 6S 120 kare hızıyla video çekebiliyor. 720p'de ise iPhone 6S yine üstün gelmekte; iPhone 6S'le 240 kare hızıyla video çekebilirken Galaxy S7'de 120 kare hızıyla çekebiliyoruz.

Depolama

iPhone 6S'in 16 - 64 ve 128 GB'lık versiyonları mevcut. Samsung Galaxy S7'de ise 32 ve 64GB'lık 2 model bulunuyor. iPhone 6S'in 32 GB modelinin bulunmaması ise büyük bir eksik. Ayrıca Samsung Galaxy S7 microSD kart desteğine sahip olduğu için depolama anlamında iPhone 6S'in bir adım önüne geçiyor.

Ek özellikler

Apple'ın 3D Touch ile dokunmatik kullanımda yeni bir akım oluşturmaya başladığını söyleyebiliriz. Samsung, bu akımı yakalamak ve amiral gemisinin bu anlamda iPhone 6S'in gerisinde kalmasını önlemek amacıyla baskıya duyarlı dokunmatik ekranı Samsung Galaxy S7'de kullanmış. Bu özelliğin uygulamalar tarafından nasıl kullanılacağını ve neler değiştireceğini söylemek için henüz çok erken. 3D Touch özelliğini kullanan iOS uygulama ve oyunlarının bile sayısı bir hayli az.

Samsung Galaxy S7'nin sıvı soğutma sistemiyle birlikte gelmesi ise oldukça dikkat çekici bir ek özellik. Artan işlemci performansına bağlı olarak cihazın uzun süreli oyun seanslarından sonra ısınması oldukça doğal bir sonuç. iPhone 6S bu soruna klasik yöntemlerle cevap verirken Samsung Galaxy S7 içindeki sıvı soğutma sistemiyle biraz daha başarılı bir sonuç ortaya çıkarmayı ve oyunculara daha uzun oyun seansları sunmayı planlıyor.

Samsung Galaxy S7'nin kablosuz şarj desteğine sahip olması da fark yaratacak küçük bir özellik olarak düşünülebilir.

iPhone 6S'in Siri'ye sahip olması ise bu telefonun yazılımsal bir avantajı. Tabi bu durum Siri'nin ne derece verimli bir şekilde kullanıldığı ile doğru orantılı.

iPhone 6S ve Samsung Galaxy S7 parmak izi sensörüyle birlikte gelmekte.

Fiyat

Samsung Galaxy S7'nin şu an için Türkiye satış fiyatı belli değil. Fakat elimizde Samsung Galaxy S7'nin yurtdışı satış fiyatıyla ilgili bilgi mevcut. Bu rakamlar önceden sizlerle paylaştığımız söylentileri de doğruluyor. Paylaşılan bilgilere göre 32 GB Galaxy S7 fiyatı yurt dışında 700 € civarında olacak. Vergiler de eklendiğinde Samsung Galaxy S7'nin iPhone 6S'ten daha pahalı olacağını söyleyebiliriz.

iPhone 6S'in Türkiye satış fiyatları ise şu şekilde:

- 16 GB - 3.099 TL

- 64 GB - 3.499 TL

- 128 GB - 3.899 TL

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S6 Karşılaştırması

İşte Devlerin Savaşı, LG G5 ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması

YORUMLAR