Şifreleriniz Güvende Mi? Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak İçin 5 Altın Kural

Şifrelerinizi kötü amaçlı yazılımlardan nasıl koruyacağınızı biliyor musunuz?

Şifreleriniz Güvende Mi? Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak İçin 5 Altın Kural

Ünlü iletişim kuramcısı Marshall McLuhan, elektronik iletişimin artıp, dünyanın küresel bir köy haline geleceğini söylediğinde takvimler 1960’ı gösteriyordu. Telgrafın icadından başlayıp günümüze kadar uzanan bu süreçte bireysellik artmış, haliyle kitle kültürünün yerini ‘mahremiyet’ gibi kavramlar almaya başlamıştı. Günümüz teknoloji çağında bu kavram önemini koruyup ciddi tartışmalara önayak olsa da, verdiğimiz tavizler durumun pek de öyle olmadığını kanıtlar nitelikte.

Dünya gitgide küçüldü ve bizler cebimizden çıkardığımız akıllı araçlarla bilgiye hükmeder hale geldik. Aradığımız herhangi bir şeye sadece birkaç saniye içinde ulaşabiliyoruz. Şifre(ler)mizi her siteye rahatlıkla girip, bir bakıp çıkabiliyoruz. Bilgiye ya da aradığımız herhangi bir şeye anında ulaşmak güzel. Peki ya çok değer verdiğimiz mahremiyetimiz ne alemde?

Kötü haber tez gelir. Siber suçlar ve kötü amaçlı yazılımlar konusunda araştırma yapan IBM Trusteer, ünlü şifre yöneticisi programlarının (bile) saldırı altında olduğunu duyurdu. Yani kişisel güvenliğimiz tehlikede! Hal böyle olunca kullandığımız şifre yönetim programlarını da artık daha dikkatli kullanmak zorundayız. Arif’in Manchester’a attığı golü arayıp keyloggerlara gelmemek için aşağıdaki 5 altın kurala uymanızda fayda var.

  • Sanal klavye kullanın.

Basit ama altın değerinde olduğunu söylemeliyim. Hiçbir şey yapmayacaksanız bile bunu uygulayın. Kötü amaçlı yazılımlar klavye hareketlerini izleyebilirler fakat ekranda neler döndüğünü takip etmede beceriksizdirler. Tabi edebilenler de var. O yüzden üşengeçliğe yer yok. 

  • Tek kullanımlık şifreler kullanın.

Sanal klavyenin basit ama etkili bir çözüm olduğunu söylemiştim fakat daha güçlü tedbirler almakta fayda var. Tek kullanımlık şifrelerin amacı sizin yetkiniz olmadan dışarıdan gelen erişimi daha zor hale getirmektir. Tek kullanımlık şifre elde edebileceğiniz birçok yol var ama ben LastPass kullanıyorum. Programı yükledikten sonra kullandığınız tarayıcıya gelen eklentiyle kasanıza ulaşıyor ve Araçlar kısmından tek kullanımlık şifrelerinizi üretebiliyorsunuz. Üstelik program, ürettiğiniz tek kullanımlık şifreleri yazdırma imkanı da veriyor.

  • Kullandığınız cihazlara senkronize olan şifre yöneticileri kullanın.

Şifrelerimin güvenliğini daha fazla artırayım diyorsanız LastPass Premium veya RoboForm kullanmanız yararınıza olacaktır. Zira bilgilerinizi bir kere kaydettikten sonra farklı işletim sistemlerinde bile kullanabilirsiniz. Üstelik giriş-çıkış işlemlerinizi tek bir tuş üzerinden gerçekleştirmeniz zamanınızı da almayacaktır. 

  1. Şifreleriniz Güvende Mi? Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak İçin 5 Altın Kural
  2. Şifreleriniz Güvende Mi? - 2

YORUMLAR