Şimdiye Kadar Tasarlanmış En Aptal 4 Yapay Zeka Ürünü

Yapay zeka öyle her zaman süper zeka anlamına gelmiyor. İşte bilim kurgu sinemasının en aptal yapay zekalı kahramanları.

Şimdiye Kadar Tasarlanmış En Aptal 4 Yapay Zeka Ürünü

Yapay zekayla ilgili fantezilerimiz bitmiyor. Yapay zeka ürünleri genellikle karşımıza bilim kurgu edebiyatında, ya da daha çok sinema filmlerinde karşımıza çıkıyor. Tabii onlar bize ne verirse sorgusuz sualsiz kabul etmek zorunda kalıyoruz ama bu durum çalışmaların çok da kayda değer nitelikte olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Bilim kurgu sineması ağırlıklı olarak bu türün edebiyat eserlerinden besleniyor. Yazarlar ve senaristler akıllarında canlandırdıkları yapay zeka ürünlerini eserlerinde kullanıyorlar. Biz de bazılarına bakıp "bunlar harbi aptalmış" diyebiliyoruz. İşte bilim kurgu sinemasının en aptal yapay zekalı kahramanları.

Star Wars’un geri zekalı B1 savaş droidleri ve C3PO

Star Wars serisinin C3PO galaksiler arası diplomat robotu dik kafalı, evhamlı, korkak ancak gerektiğinde önemli kararlar verebilen bir robottu. Yapay zekanın farklı duygularla kafası biraz karışmış hali olarak da tanımlanabilirdi. Ama fena değildi. Ona “güldük” ama hiç aptal demedik. Oysa StarWars Episode I’den itibaren tanıştığımız B1 Savaş Droidleri öyle mi? Tam bir felakettiler. Resmen aptallar ordusunu andıryorlardı. Hayır, koca imparatorluk neden bu kadar ahmak bir ordusu üretir sorunuz her daim sormamıza sebep oluyorlardı. Bana kalırsa Star Wars serisinin en zeki yapay zeka ürünü her zaman R2D2 olmuştur. Ne dediğini anlamasak bile yaptığı iş ve cesareti yeter de artar. R2D2’nun tornavidasını sokup düzeltemediği ya da bozamadığı bir cihaza rastlamadık hiç. Öyle yakan bir zeka yani.

Hal 9000

2001 Bir Uzay Macerası ya da 2001: A Space Odyssey Stanley Kubrick’in sinemaya kazandırdığı en önemlisi ve görsel olarak muhteşem eserlerinden biriydi. Bu filmde dev bir uzay istasyonundan sorumlu olan Hal 9000 bilgisayarı ufak bir sistem hatası yüzünden hem hayatı sorgulamaya başlamış, hem de uzay istasyonundaki herkesin canına kast etmişti. Dev bir uzay istasyonunu kontrol eden muazzam bir yapay zeka örneğinin yoldan çıkması son derece saçmaydı, ancak film güzeldi. Dudak bile okuyan bu bilgisayarın varoluşçu felsefeye yenilip kafayı yemesi olur şey değil. Bu arada filmdeki HAL isimli bu bilgisayar aslında IBM'i temsil ediyordu. HAL IBM'in ismini oluşturan harfleri takip eden harflerden üretilmiş bir isim. 

ED-209

ED -209 Robocop filminin otomasyona uğramış güvenlik güçleri barışı korumak üzere silahlanmışlardı. Son derece karizmatik ve ürkütücü olduklarını söyleyebiliriz. Ancak ilk prototip deneylerinde kendilerini tasarlayan mühendisi tarayıp öldürdüklerinde yapay zekanın sorgulanması gerektiği mesajını verdiler. Üzerinde o kadar çalışmış bir yapay zeka ürününün yanlış mantık önergeleri kullanarak yaratıcısının kafasını patlatması aslında bir ironi olarak da değerlendirilebilir. Ama daha fenası, bu robotların hacklenmesi o kadar kolaydı ki, bize resmen “oha” dedirtmeyi başardı. Milyarlarca dolarlık bu savunma ve saldırı robotlarının bacaklarının arkasında bulunan bir seri port kullanılarak sistemleri haşlanabiliyordu. Oldu mu ya? Sen dünyayı koru ama bacağının arkasını koruyama.

Leon

Blade Runner filmi, Philip K. Dick'in “Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?” isimli kitabından sinemaya ünlü yönetmen Ridley Scott tarafından uyarlandı. Film bilim kurgu sinemasının kilometre taşlarından biri oldu ama birkaç sıkıntısı vardı. Blade Runner filminde yer alan androidlerden biri olan Leon, bir su kaplumbağasıyla kara kaplumbağasını birbirinden bile ayırt edememişti. Bu ağır zekalı androidin tek özelliği şimşek gibi refleksleri ve süper dayanıklı bedeniydi. Bunu bildiği halde düşmanıyla zeka savaşına girmesi ve acıklı bir şekilde yenilmesi de "aptal yapay zeka" kategorisine girmesine yetiyor. Madem androidsin ne işe yaradığını bileceksin arkadaş, öyle havalara girmenin alemi yok. 

Yapay Zeka Ne Değildir?

Google Oyun Oynayabilen Bir Yapay Zeka Tasarladı

Yapay Zeka Üzerine Aklıma Gelen En Dürüst Sorular

YORUMLAR