Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey

Nisan ayında 1 yaşına basacak olan kişisel asistan Cortana ile ilgili her şey.

Cortana neler yapabiliyor, neler yapmayı düşünüyor?

Cortana aramalarınızın ve arama motorlarındaki sorgulamalarınızın sizi kişisel olarak belirleyebileceği düşüncesini güdüyor. Bundan yola çıkarak, ağırlıklı ilgi alanlarınızın ne olduğunu da saptayabilecek bir kapasiteye sahip. Şunu belirtmekte fayda var, Cortana İngilizceyi meslektaşı Siri’den daha iyi konuşuyor ve anlıyor. Türkçe ile arası henüz pek yok gibi. Ancak şöyle düşünmek lazım; Google çevirinin de Türkçeyle arası iyi değil. Özellikle ses tanıma kısmında bu uygulamalar lisanımızı anlamaya çalışırken zorlanıyorlar.

Hazır konusu açılmışken, Google Çeviri üzerinde bir arkadaşımın yaşadığı olayı bir anekdot olarak aktarmak istiyorum; İngiliz olan arkadaşım, Türk olan kız arkadaşıyla bazı konularda Google Çeviri üzerinden eş zamanlı yazışarak anlaşıyordu. Bir gün kız arkadaşı ‘bugün ofise gitmeyi istemiyorum hava soğuk ve evde kalmayı tercih edeceğim’ cümlesini Google Çeviriye yazarak, İngilizceye çevrilmesi için komut verdi. Google Çeviri tüm bu cümleyi ‘postoffice’ diye tek kelime halinde çevirince bayağı gülmüştük. Durum Cortana’nın Türkçe zekası için henüz böyle. Türkçe ile olan sorununu bir kenara bırakırsak Cortana, devamlı olarak bizi takip eden bir asistan olarak son derece umut veren özellikler taşıyor.

Cortana, Halo evreninde nasıl hep Masterchief’in yanında, son derece hayatı kolaylaştıran bir yapay zeka kişisel asistan idiyse, bizim içinde aynı hizmeti zamanla vermeye hazırlanıyor. Ya da onu buna biz hazırlıyoruz.

Cortana'nın gerçek asistanlar gibi bir dizüstü bilgisayarı var

Cortana 'Notebook' adı verilen bir sistemi kullanarak bize yardımcı oluyor. Notebook'u Cortana’nın kendi yapay zeka evreninde kullandığı bir diz üstü bilgisayarı olarak düşünün. Sorduğunuz bütün soruları bu cihazı kullanarak cevaplıyor, randevularınızı buna yazıyor, girdiğiniz web sitelerini inceliyor ve ilgi alanlarınızla ilgili gelişmeleri analiz ederek size bildiriyor. Bu noktada da Siri’den farklı bir yöntem izliyor. Siri alışkanlıklarınızı takip edip bunları yorumlayabilen ve alternatifler sorgulayan bir yapıya sahip değil. Ama Cortana bunu yapabiliyor.

Diyelim ki, bu sene Mayıs ayında bir tatil yaptınız. Rezervasyon, bilet alma ya da araba kiralama işlemleri için interneti kullandınız. Tüm bu işlemleri Cortana’yı kullanarak sorguladınız ve tatilinizi gerçekleştirdiniz. Gelecek yıl aynı dönemde Cortana size geçen tatilinizden memnun kaldıysanız tekrar aynı rutini takip edip etmemek istediğinizi sorabiliyor. Hava durumlarını karşılaştırarak alternati yerler önerebiliyor. Çünkü Cortana bahsettiğimiz küçük sanal dizüstü bilgisayarında sizinle ilgili her detayı tutuyor ve bunu gerçek zamanlı döngüler kullanarak değerlendirebiliyor.

  1. Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey
  2. Cortana neler yapabiliyor, neler yapmayı düşünüyor?
  3. Cortana'nın karakteri

YORUMLAR