ISO Toolkit Programı ile Yapabilecekleriniz

ISO Toolkit ile ISO görselleri üzerinde neredeyse yapamayacağınız şey yok. Bu programla ISO görseli oluşturmanız ve farklı formatlardaki görselleri bir başka formata dönüştürmeniz mümkün.

ISO Toolkit Programı ile Yapabilecekleriniz

ISO Toolkit ile ISO görselleri üzerinde neredeyse yapamayacağınız şey yok. Bu programla ISO görseli oluşturmanız ve farklı formatlardaki görselleri bir başka formata dönüştürmeniz mümkün.


Şimdi size tüm bunları nasıl yapacağınızı anlatacağız.

ISO Toolkit, taşınabilen ve kurulum gerektirmeyen bir program olduğundan, programı indirdikten sonra klasörün içindeki exe uygulama dosyasını çalıştırmanız yeterli olacaktır. Ardından, bu yetenekli programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diyelim ki bir ISO görseli oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle ilgili pencereyi açmalısınız. Karşınıza “Görsel Al”, “Görsel Monte Et”, “Görseli CD/DVD’ye Yaz”, “”Hakkında”, “Görsel Oluştur” “Görsel Kopyala”, “Görseli Dönüştür” eylemlerinin yer aldığı pencere çıkacak. Burada “Görsel oluştur” seçeneğini belirleyerek birim etiketini giriyoruz. Ardından dosya sistemini seçiyoruz ve programı görselin kaynağına yönlendiriyoruz. Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra “Görseli Oluştur” dediğinizde görseliniz hemen hazır olabilir. Fakat bu görselin yüklenebilen bir görsel olmasını dilerseniz, pencerenin sol alt kısmında bulunan “Yüklenebilir Görsel Oluştur” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Görsel kopyalamak için, yine ilgili pencereye gelerek “Görsel Kopyalama” bölümüne giriyorsunuz. Ardından size kopyalayacağınız görseli hangi formatta saklamak istediğiniz soruluyor. Bu çubukta formatı seçtikten sonra altta bir seçim çubuğu daha göreceksiniz. Görseli CD/DVD’ye yazmak isterseniz buradan seçim yapabiliyorsunuz. Yine burada sürücünüzün yazım için hazır olup olmadığını görebilirsiniz.

ISO, NRG ve CUE formatlarındaki görselleri arasında format dönüşümü yapmak için ilgili pencerede “Görseli Dönüştür” bölümüne gelin ve burada ilk seçim çubuğunda dönüştürmek istediğiniz görseli belirleyin ki bu kaynak görseldir. Ardından alttaki çubukta bu yeni görselin nereye kaydedilmesini istediğinizi belirleyin. Şimdi de sol alt kısımda bulunan format seçim kısmına bu görseli hangi formata dönüştüreceğinizi girin. Şimdi görselinizi dönüştürebilirsiniz.

ISO, NRG, BIN, CUE görsellerini birbirine monte etmek için aynı pencerede “Görsel Monte Et” bölümüne gelin. Burada kullanmak istediğiniz görselleri belirledikten sonra monte et komutu ile işlemi sonlandırabilirsiniz.

Diyelim ki görselinizi CD ya da DVD’ye yazmak istiyorsunuz. Bunun için “Görseli Yaz” bölümüne gelerek istediğiniz görseli belirleyin ve görseli yazmak istediğiniz CD ya da DVD’yi seçin. Sonra işlemi tamamlayın.

YORUMLAR