Sony XPeria P Şimdi Türkiye'de

Sony XPeria P Şimdi Türkiye'de

Sony’nin akıllı telefon pazarındaki son göz ağrılarından biri olan Xperia P, Türkiye’deki teknoloji rafları ve çevrimiçi satış mağazalarındaki yerini aldı. MWC 2012 etkinliği kapsamında tanıtılan ürün, NXT serisinden kardeşleri olan Xperia S ve Xperia U isimli diğer Sony akıllı telefonlarının ardından Türk kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Tasarım, fiziksel yapı ve bazı iletişim özellikleri ile diğer akıllı telefonlara nazaran çeşitli farklılıkları bünyesinde barındıran Sony Xperia P, NTX serisini başarılı bir şekilde temsil ediyor.

Akıllı telefonlar arasında, sahip olduğu tek parçalı alüminyum gövde ile en dayanıklı cihazlardan biri olarak gösterilebilecek olan telefon, tasarımı ile de dikkat çekici farklılıklar ortaya koyuyor. Ekranın alt kısmında bulunan saydam şerit bölümü, arama ve çeşitli bildirim anlarında devreye girerek sahibini hoş bir şekilde uyarıyor. 120 gram ağırlığında olan bu Sony akıllı telefon, 122 x 59.5 x 10.5 mm boyutlarında. Diğer yandan Sony’nin Bravia serisi televizyonlarında yer alan görüntüleme teknolojisi bu üründe Mobile BRAVIA Engine olarak karşımıza çıkıyor. Reality Display isimli gelişmiş bir görüntüleme yeteneğine de sahip olan telefon, ortam ışığına göre ekran ışığını ayarlayan; ortam ne kadar parlak ya da aydınlık olursa olsun iyi bir ekran görüntüsü sunan WhiteMagic teknolojisine ev sahipliği yapıyor. Tüm bu gelişmiş görüntüleme özellikleri ise 960 x 540 piksel ve 4 inçlik TFT ekranda hayat buluyor.

1 GHz U8500 model çift çekirdekli işlemci kullanan Xperia P, Android 2.3 Gingerbread ile kullanıcılarına merhaba dese de şirket tarafından verilen bilgiye göre kısa bir süre içinde Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümüne geçiş yapacak.

2 ya da 3 boyutlu olarak fotoğraflar çekebilen 8 MP değerinde Exmor R kameraya sahip olan ürün, 1080p HD çözünürlüğünde video kayıtları da gerçekleştirebiliyor. Edinilen ya da oluşturulan tüm bu medya unsurları 16 GB boyutundaki dâhili bellekte saklanabiliyor. Ancak Xperia P kullanıcıları var olan 16 GB’lık belleği herhangi bir harici bellek ile arttıramıyorlar. Bununla birlikte cihaz, HDMI ve DLNA gibi gelişmiş iletişim araçları ile diğer cihazlarla olabilecek iletişimi üst düzeyde sağlayabiliyor. Xperia P bünyesinde bulunan NFC yani “yakın alan iletişimi” yeteneği ise cihazın sahip olduğunu çok önemli bir farklılık olarak yerini alıyor.

Son olarak, Sony tarafından XPeria P için tavsiye edilen satış fiyatının 1399 TL olduğunu belirtelim.

Sony Xperia P tanıtım videosu:

YORUMLAR