Sony Xperia Z İncelemesi

Sony Xperia Z İncelemesi

Sony Xperia Z, CES 2013 Fuarı ile birlikte hayatımıza giren ve Sony’nin üst seviye akıllı telefon dünyasına dair en önemli hamlelerinden biri olarak görebileceğimiz bir Android telefon. 2013 yılının başında tanışmamızla birlikte ürünün sahip olduğu üstün özelliklerle adeta 2013 yılının üst sınıf akıllı telefonlarına dair çıtayı da belirlemek de pek zorlanmadık. Samsung’un son dönemlerde ağırlığını koyduğu akıllı telefon dünyasında farklı ve kaliteli bir ürün arayanların akıllarına gelebilecek ilk cihazlardan biri olan Xperia Z ile çok uzun bir süre geçirme şansım olmasa da bilmek isteyeceğiniz hemen her şeye inceleme yer vermeye çalışacağım.

Tasarım

Xperia Z’yi görenlerin ya da onu eline alanların dikkatlerini fazlasıyla çeken cihaz tasarımı her şeyden önce son derece özgün. Genel hatlarından ince işçiliğine kadar çekici görünen tasarımın üzerinde çok emek harcandığı ortada. Bütün olarak baktığımızda köşeli bir yapısı var gibi görünse de köşelerde yer alan kıvrımlar cihazın görünümdeki asilliği onaylar türden. 5 inçlik bir ekranı bulunmasına karşın ürünün hiç ama hiç kaba görünmediğini söylemeliyim. Bunu sağlayan başlıca özellikse telefonun 7.9 milimetrelik inceliğe sahip olması. Tam boyut değerleriyse 139x71x7.9 milimetre şeklinde. 146 gramlık ağırlığı bulunan Xperia Z’nin bu konuda da sınıfı geçtiğini net bir şekilde söyleyebilirim.

Xperia Z’nin tasarımını özgün kılan bir başka detay da ön kısımda bir tane bile fiziksel tuşunun konumlandırılmayışı. Söz konusu fiziksel tuşlar, ekranın alt kısmında dokunmatik tuşlara dönüştürülmüş. Böyleye cihazın alt ve üst kısım arasında simetri sağlanmış. Benzer durum ekranın üst ve alt kısmında yer alan hoparlörlerle de tekrarlanıyor.

Telefonun her iki yüzü de camla korunuyor. Genelde ön kısımların camla korunmasına alışık olduğumuz mobil dünyada bunun hoş ve güven verici bir detay olduğunu düşünüyorum.

Ürünün arka kısmına baktığımızda orta bölümde büyük bir “XPERIA” ifadesiyle karşılaşıyoruz. Üst kısımdaysa 13 MP’lik kamera, LED flaş ve mikrofon bulunuyor. NFC etiketi de tüm bunların arasında bulunuyor.

Sony Xperia Z’nin en önemli özelliklerinden biri su ve toz geçirmemesi. 1 metre derinliğe ve 30 dakikalık süreye kadar su altında kalabilen telefon özellikle de yağışlı havalarda ya da yazın deniz veya havuz kenarlarında sahiplerinin gönüllerinin ferah olmasına yardımcı olacaktır. Ürünün su geçirmemesine bağlı olarak diğer akıllı telefonlarda pek de görmediğimiz bir yan alan kullanımı söz konusu. Telefonun sağ ve sol yanlarıyla birlikte üst kısmındaki tüm girişler kapaklı. Kapakların altında bulunan ince contalar sayesinde suyun bu alanlardan geçmesi önleniyor. Dolayısıyla cihazın su geçirmeme özelliği ancak bu kapakların tam olarak kapalı kaldığı anlarda geçerli. İşçilik bu kapaklarda da kendini gösteriyor. Zira telefonun hangi yan yüzün üstüne diklerseniz dikleyin telefon düşmüyor. Açıkçası daha önce hiçbir telefonda bu ayrıntıyı görmemiştim ve bu bana Sony mühendislerinin ne kadar titiz çalıştıklarını kanıtlıyor. Fakat ekranın camıyla gövdenin buluştuğu köşeler arasında yer alan küçük ve uzun boşluklara zamanla tozların birikmesi çok kolay görünüyor.

  1. Sony Xperia Z İncelemesi
  2. Donanım ve Ekran
  3. Yazılım
  4. Kamera
  5. Bağlantı ve Batarya
  6. Editörün Yorumu

YORUMLAR