Sosyal Ağlardaki Zararlı Yazılımlardan Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Sosyal Ağlardaki Zararlı Yazılımlardan Kendinizi Nasıl Korursunuz?

"Sosyal zararlı yazılım" adını da verebileceğimiz bu yazılımlar Facebook haber kaynağı bölümünü kendilerine araç olarak kullanabilmekte. Bir arkadaşınızdan kötü amaçlı yazılım içeren “Bedava iPad" ya da "Bedava uçak bileti” sözü veren bir mesaj almış olabilirsiniz.  Bunlar “socware” (“sock ware”) adını  almaktadır. Bu deyim, Riverside, Kaliforniya Üniversitesi'nde mühendislik profesör ve lisans  üstü öğrencileri tarafından bir çalışma sonucunda bulunmuştur. Bu araştırma, Facebook hesabınızı virüslere, “spam”lere ve çok sayıda zararlı yazılıma karşı koruyan ücretsiz bir uygulama olan “MyPageKeeper” kullanan 12.000 kullanıcı ile yapıldı. Bu örnekte çalışmaya kullanıcıların arkadaşları yani 2.4 milyon kullanıcı da katılmış oldu. Bunların yarısı “socware”e maruz bırakıldı. Böyle bir iletide yer alan bir linke tıklamak, sizi yönlendirilmiş bir siteye ya da başka bir Facebook sayfasına taşıyacaktır. Sizden ayrıca doğum tarihinizi, adresinizi ve hatta kredi kartı numaranızı yazmanız gereken bir formu doldurmanız istenecektir. Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Profesörü ve aynı zamanda bu çalışmanın yaratıcılarından olan Harsha Madhyastha bu konuda şunları söylüyor: “Bazı”hacker”lar sizden bir anketi doldurmanızı isteyebiliyor.Bu kişiler, bundan para kazanan dolandırıcılardır.”

Bunu bilmek, hırsızlığı tanıyabilmenin bir yoludur. Dolandırıcılığın başka türleri de yok değildir. Bir düşünün: Bunu sırasıyla kurmak oldukça kolaydır. Çünkü zararlı yazılımları yaymak isteyenler, çok kolay bir biçimde sahte Facebook profilleri oluşturabilirler. Ardından yapmaları gereken ise birkaç kullanıcıyı arayıp bulmaktır. Sosyal ağların viral doğası zaten zararlı yazılımı kullanıcıların birbirlerine yaymasına yol açacaktır.

Facebook, masum görünen ve zararlı yazılım içeren hesapların bir karışımı olmak üzere yaklaşık olarak 83 milyon sahte hesap tespit etti.

Kendinizi korumanın en iyi yolu nedir?

Sağ duyunuzu kullanın ve tıkladığınız linkler hakkında öngörülü olun. “Bedava!”, “Wow!”, “OMG!” gibi sözcük öbeklerini içeren linklere tıklamayın. En önemlisi de sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyen kaynaklar hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun.

YORUMLAR