Sosyal Medya Paylaşımlarınız Hislerinizi Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Sosyal Medya Paylaşımlarınız Hislerinizi Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Günümüzde sosyal medyanın insan yaşamına etkisi inanılmaz. Bireylerin ruh hallerini yansıtan en iyi araç artık sosyal medya uygulamarı oldu. Bunun için insanların yaptıkları paylaşımlara 5 dakika göz atmak yeterli oluyor. Çoğu zaman rahatlatıcı gibi görünen bu uygulamalar aslında hissettiklerinizi açığa çıkaran en büyük düşmanlarınızdan birisi.

Sosyal medya paylaşımları basitlikten çıkıp artık hisleri ve düşünceleri belli eden en etkili araç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kullanıcılarının hayatları hakkında fazla ipucu veren sosyal medya platformları, sübliminal olarak kullanıcılarının düşüncelerini merak ediyor ve bunu kendileriyle paylaşmalarını istiyor. Örneğin, 2 milyara yakın aktif kullanıcısı bulunan Facebook, her sabah "Ne düşünüyorsunuz?" sorusu ile güne başlıyor ve kişilerin düşüncelerini öğrenmek istiyor. Yapılan araştırmalar ise sosyal medyada yapılan paylaşımların türleri ve sıklığı yaşanılanların aynası görevini üstlendiğini ortaya çıkarıyor.

Paylaşımların Türü Kişiliği Ele Veriyor

Geçtiğimiz günlerde ABD'de 555 Facebook kullanıcıyla yapılan bir araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre dışadönük insanların sık sık günlük yaşantılarıyla ve sosyal aktiviteleriyle ilgili paylaşım yaptıkları, özsaygısı az olan insanların daha çok eleştiri ve eşleriyle ya da sevgilileriyle ilgili paylaşım yaptıkları ve sinirli insanların dikkat çekmek için Facebook'a girdikleri söyleniyor. Öte yandan narsist insanların ise başarılarını ve egzersiz programlarını sergilemek için paylaşım yaptıları sonucunun çıktığı söyleniyor.

Başka bir araştırmada ise bir önceki araştırmaya paralel olacak şekilde sık sık selfie paylaşan insanların psikopat ve narsist özelliklerde olduğu, fotoğraflarında bilgisayarla düzeltme yapanlarda da özsaygının az olduğu söyleniyor.

Sosyal Medyanın Duygusal Eğilimi Sürekli Gözlemleniyor

Toplumların ve ulusların duygusal eğilimleri sürekli olarak gözlem altında tutuluyor ve kitlenin gerçekleşen olaylara verdikleri tepkiler kayıt altına alınıyor. Örneğin, Avustralya'da yer alan Black Dog Enstitüsü ve bilim kurumu olan CSIRO'nun ortaklaşa başlattığı "We Fell" girişimi tüm dünyanın nabzını yokluyor. Herhangi bir zaman aralığında Twitter'daki tweetleri inceleyen girişim, duygusal terimler içeren tweetleri ayırt ediyor ve dakikada 19 bin tweet inceleyebiliyor. Buradan gelen verilere göre dünyanın his haritası oluşturuluyor ve sevinç, üzüntü, öfke, korku gibi duygusal durumlar yüzdelik dilimler halinde haritaya yansıtılıyor. Başka bir girişim olan Hedonometre Projesi'nde de farklı dillere ait atılan tweetler gözlem altında tutularak pozitiflik ve negatiflik dereceleri belirleniyor. 

Paylaşımlarınızı Yaparken Dikkatli Olun

Sosyal medya uygulamalarında yapılan paylaşımların sürekli olarak denetim altında olduğunu ve özel merkezlerde incelendiğini artık öğrendiniz ya da biliyordunuz. Buradan sonra yapmanız gereken tek şey yaptığınız paylaşımlara dikkat etmeniz ve paylaşımlarınızın size dair neleri aktardığının bilincinde olmanız. 

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Rehberi

Hepimiz Sosyal Medyanın Asla Özgür Kalamayacak Köleleriyiz

YORUMLAR