Sosyal Medya Uygulamalarında Konumunuzu Nasıl Saklarsınız?

Sosyal Medya Uygulamalarında Konumunuzu Nasıl Saklarsınız?

Kullandığınız sosyal medya platformlarının konum bilginizi isteğiniz dışında paylaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Snapchat, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarını kullanırken konum bilginizi nasıl saklayabilirsiniz? Ayrıntılara bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi son derece popüler olan sosyal paylaşım platformları, birçok kişinin fark etmediği özellikleriyle paylaşım yapan kullanıcının konum bilgisi hakkında detaylı bilgi verebiliyorlar. Kullanıcıların gizliliğini tehlikeye sokan bu özellikler, sadece birkaç basit ayarla devre dışı bırakılabiliyorlar.

Bu yazımızda Facebook, Snapchat, Instagram ve Snapchat kullanıcılarının paylaşımları sırasında konum bilgilerinin paylaşılmasını nasıl engelleyebileceklerinden bahsettik. Eğer yazımızda bulunan adımları doğru bir şekilde izlerseniz, paylaşımlarınız üzerinden konum bilginize ulaşılamayacağına emin olabilirsiniz.

Snapchat

Snapchat'de yaptığınız paylaşımlara, Facebook ve Instagram gibi sosyal paylaşım platformlarının aksine direkt olarak konumunuzu ekleyemiyorsunuz ancak yaptığınız paylaşımlardan yola çıkarak konumunuzun bulunması oldukça kolay. Snapchat'in kullanıcılar arasındaki sosyalliği artırmak amacıyla kullandığı "Geofilters" isimli özellik, konum bilginizin yakında bulunan kişiler tarafından görüntülenebilmesini sağlıyor. Sürekli olarak hikaye paylaşımı yapan kullanıcılar, Geofilters'dan ötürü sadece o anda bulundukları konumu paylaşmakla kalmıyorlar, aynı zamanda güzergahları hakkında detaylı bilgiler de veriyorlar.

Eğer Snapchat üzerinden konum bilginize ulaşılmasını istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey hikaye paylaşımı yapacağınız sırada cihazınızın Uçak Modu'nu aktifleştirmek. Uçak Modu'nda paylaşılamayan hikaye, modun devre dışı bırakılmasından sonra konum bilgisi olmadan paylaşılacaktır.

Instagram

Instagram paylaşımlarınızda konumunuz otomatik olarak paylaşılmaz fakat bunu yanlışlıkla yapabilmeniz muhtemel. Instagram'ın önceki sürümü, siz eklemeseniz bile paylaşımlarınıza geotag ekliyordu. Buna bağlı olarak her paylaşım yaptığınızda bulunduğunuz konum öğrenilebiliyordu. Instagram'ın geotag'lerinden, yani konumunuzu bildiren özellikten kurtulabilmek adına uygulamada bulunan "Photo Map" isimli seçeneğe (sadece eski sürümde bulunan bir seçenek) giriş yapmanız gerekiyor. Bu seçenekten fotoğraflarınızda bulunan geotag'lerin hangi bölgelere ait olduğunu görebilir ve geotag konumlarını tek tek kaldırabilirsiniz. Böylece konum bilgileriniz güvende olacaktır.

Facebook ve Twitter

Facebook ve Twitter, paylaşımlarınıza otomatik olarak konum ekleyen sosyal paylaşım platformlarıdır. Eğer Facebook'ta veya Twitter'da paylaşım yapıyorsanız ve konumuzun gizli kalmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey konum etiketini kaldırmak. Etiket, her iki sosyal paylaşım platformunda da paylaşım yaptığınız bölmenin alt kısmında görünür. Sadece bu etiketlere dikkat ederek konum bilginizi koruyabilirsiniz.

Snapchat Memories Tanıtıldı

Zuckerberg, Facebook Sunucularını Fotoğrafladı

Twitter CEO'sunun Twitter Hesabı Hacklendi

Instagram'da Sizi Kimlerin Geri Takip Ettiğini Öğrenin

YORUMLAR