Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Sosyal Medya Uzmanı Olabilir misiniz?

Her 'sosyal medya uzmanı' olduğunu iddia eden gerçekten öyle mi? Sosyal Medya Uzmanları ne yapar özetliyoruz.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Sosyal Medya Uzmanı Olabilir misiniz?

 

Son 5 yılın en popüler iş dallarından bir olan Sosyal Medya Uzmanlığı, popüler ve çok gelir getiren bir meslek dalı olarak biliniyor. Bu noktada son derece rağbet görüyor ve arz ve talep platformu oluşturuyor. Peki, her ‘Ben sosyal medya uzmanıyım’ diyen gerçekten öyle mi?Hayır değil. Özellikle Türkiye’de sosyal medya uzmanı iş tanımını hakkıyla yerine getirebilecek seviyede sosyal medyayla haşır neşir olmuş bir iş gücü yok. Bir Facebook hayran sayfasını yönetmek, Twitter’da 10 bin takipçiye sahip olmak kimseyi sosyal medya uzmanı yapmaz. Hele ki 'Ben 5-10 senedir bu işin içindeyim' diyen bir kişi, zaten sosyal medya tarihinin 10 sene olduğunu kestiremediğinden ve Türkiye’de bu iş dalını son 4 senedir değerlendirmeye çalıştığını bilmediğinden dolayı baştan kaybediyor.

Sosyal medyada tek alanda uzman olunmuyor, bir sosyal medya uzmanı en önemli 4 konuda gerçekten bilgi ve birikim sahibi olmak durumunda. Bunlar şöyle sıralanabilir; sosyal medya stratejileri, blog yazarlığı, İçerik yönetimi ve sosyal medya analizi. Sosyal Medya Uzmanı oluşturacağı strateji ile önce bir markanın konumlanmasını sağlayabilmeli, daha sonra da edinilen bu konumun korunması ve yükseltilmesi için çaba göstermek zorundadır. Oturup var olan hesapları kontrol etmek asla esas görevi değildir. Sosyal Medya Uzmanı bir grafik tasarımcısı, web tasarımcısı ya da, yazılımcı asla olamaz.

Sosyal Medya Uzmanının 10 asli görevi

1.Kurum ve markaların sosyal ağlardaki hesaplarını oluşturmak, dinamik bir hale getirmek ve profesyonel anlamda yönetebilmek,

2,Sosyal Medya Reklam ve Pazarlama Stratejilerini oluşturmak ve yönetmek,

3.Kurum, kuruluş ve markalara özel kampanya, etkinlik, anket ve bilgiler oluşturmak, bu bilgileri son kullanıcılarla paylaşmak ve bu paylaşımların ölçümlemelerini yapmak, yeni kampanyalarda kullanmak üzere değerlendirmek üzere arşivlemek.

4-Yapılan bu analizler sonrası bir sonraki ayın hedeflerini hesaplamak,

5.Sosyal ağlardaki takipçilerle sadakat alt yapısı oluşturmak,

6-Sosyal ağlardaki sayfa tasarımlarını kullanıcı alışkanlıklarına göre tanımlamak, grafik departmanlarıyla ve programcılarla bunları düzenlemek,

7-Sektörün eksik noktalarını araştırmak, yönetime bildirmek ve geri dönüşü yüksek kampanyalar sağlamak için projeler sunabilmek,

8-Sosyal Medya sayfalarından hayran ve üyelerden gelen yorum ve beğenileri ölçümlemek, değerlendirmek ve raporlamak,

9-Sosyal Medya sayfalarında hayran ve üye sayısını ve marka bilinirliğini yükseltmek bunu nereye kadar yükseltebileceğini yaptığı tüm analitik raporları değerlendirerek ön görebilmek,

10.Markanın güncel kalmasını sağlamak için sürekli araştırma içinde olmak, içerik paylaşmak.

Sosyal Medya Uzmanı tek bir mecrada etkin olmamalıdır demiştik. Türkiye’de sosyal medya uzmanlarının takip etmesi gereken mecralar ise şunlardan oluşuyor.

Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Youtube, Instagram, Foursquare, Pinterest, Slideshare gibi ağlar son derece önem taşıyorlar. Üstelik her biri farklı bir mekaniğe sahip ve farklı bir stratejiye gerek duyuyorlar. Bundan dolayı yukarıda yazdığımız gerçekler doğrultusunda herkes Sosyal Medya Uzmanıyım dememeli. Bu yazdıklarımız doğrultusunda Sosyal Medya Uzmanlığının tam olarak ne ‘uzmanlar’ ne işverenler ne de markalar tarafından tam olarak tanımlamadığını üzülerek belirtiyoruz.

Gereken araçları kullanabilmek en önemli detay

Radian, Klout, Google Analytics, Tweetsearh, Meltwater gibi sosyal medya analiz programlarından en az 3 tanesini sular seller gibi kullanabiliyor olmak çok önemli. Çünkü bu uygulamalar sosyal medya hesaplarının gerekli analizlerini ,istenen farklı kurgularda düzenleyebilen araçlar. Kullanılması mutlaka gerekiyor. 

Malcolm Gladwell, Outliers isimli kitabında gerçekten uzman olmak için ilgili işe 10 bin saat ayırmak gerektiğinden bahseder. Bu da yaklaşık 417 gün ediyor. Demek ki iddia edildiği gibi bir çırpıda bu iş pek olacak gibi değil.

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

Sosyal Medyanın İş Başvurularına Etkileri Nelerdir?

YORUMLAR