Sosyal Medyada Çizilen Karizmanızı Nasıl Düzeltirsiniz?

Popüler düzeye gelen sosyal medya seviyenizin tek bir yanlışla yok olması işten bile değil, ancak bunu savuşturmak da mümkün.

Sosyal Medyada Çizilen Karizmanızı Nasıl Düzeltirsiniz?

Sosyal medyada belli bir tanınırlığa sahip olmayı önemsiyoruz. Profesyonel ağlarda ya da Facebook’da farklı sosyal etkileşimler kurabilmemiz ve bunu sürdürebilmemiz gerçekten önem taşıyor. LinkedIn’de iş arkadaşlarınızın hakkınızda bıraktığı referanslar, Facebook’da yorumlar ve beğeniler sosyal medya karizmanızın yapı taşladır. Bunu kazanmak bazen yılların sürebilir ancak yerle bir olması bir iletiye bakıyor.  

Sosyal medyada kişiliğimizin markaya dönüşmesi, aslında içten içe egomuzu okşayan bir durum. Zaten sosyal medya genel olarak bu işlevi için kullanılıyor. Ancak popüler düzeye gelen sosyal medya seviyenizin tek bir yanlışla yok olması işten bile değil. Bu durum onarılması güç sıkıntılar yaratabiliyor.

Kurumların gözünden düşmek

Profesyonel sosyal ağlarda bir kere gözden düşerseniz bundan geri dönüş çok zor olabiliyor. Bunun için bu mecralarda karizmanızı tehdit altında bırakacak hiçbir atılımda bulunmamanız gerekiyor. CV bilgilerinizin doğru olması, her hangi bir yanıltıcı ya da doğru olmayan bilginin paylaşılması siz farkında olmadan bu ağlarda “bitmenize” sebep oluyor. En kötüsü kimse sizi uyarmıyor ancak hızla takipçi kaybettiğinizi çok geç anlayabiliyorsunuz. Bundan dolayı kurumsal ağlarda duruşunuzun doğru ve seviyeli olması gerekiyor. LinkedIn gibi bir ortamda her hangi birine “Bayan, tanışabilir miyiz” diye mesaj atarsanız, bir daha o ortama en az 5 yıl falan uğramayın bence.

Facebook’da gözden düşmek

Belki de düşmanınızın bile başına gelmesini istemeyeceğiniz bir durum. Bir anda engellenmeye ve arkadaş kaybetmeye başlıyorsunuz. Bu yüzden kırıcı, ırkçı, bölücü ve saldırgan tutumlar sergileyerek kendi kuyunuzu kazmaya hiç gerek yok. Öte yandan Facebook son derece rekabet yaşanan bir yer. Sizin resimden çıkmanız pek çok kişinin işine bile gelebilir. Bu yüzden onlara bu fırsatı vermemeniz gerekir. Yapacağınız her hangi bir aksi davranış ya da sürüden uzaklaşma durumu Facebook hayatınızı sonlandırmanıza bile yol açabilir. Dikkat edin “sürüden” diyorum. Bundan bir mana çıkarabileceğinizi biliyorum.

Twitter’da alay konusu olmak

Twitter özellikle rekabetin tavan yaptığı sosyal mecralardan biri. Siyasi, sosyal ve ahlaki duruşunuz herkesin gözü önünde olduğundan ayaklarınızı yere sağlam basmanız gerekiyor. Bir konuda taraf ya da muhalifseniz mutlaka arkasına sığınacağınız bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde gönderileriniz sosyal medyada yüzünüze patlayabilir ve türlü CAPS’lere malzeme olabilirsiniz.

Çevrimiçi şöhretinizi kontrol altında tutun

Sosyal ağlarda karizmanızı çizdirmemek için yaptığınız gönderilere gelen tepkileri izlemeniz ve onlara anında cevap verebiliyor olmanız çok önemli. Sizi zedeleyecek ya da sizin kullanıcıları sıkıntıya sokacak iletileriniz varsa bunlara gelen tepkileri anında kontrol altına almanız gerekiyor.  Bundan dolayı Facebook ve benzer sosyal ağlarda farkındalığınızı artıracak tüm ayarları kullanmanızı salık veririm. Arkadaşlarınızın doğum günlerini atlamamak, iletilerinize yapılan yorumlara cevap vermek, eleştirileri sakin ve yapıcı şekilde karşılamak karizmanızı artırdığı gibi kişiliğinizin farklılığını da ön plana çıkaracaktır.

Sosyal Medya Yazılımlarıyla Gelişmeleri Kaçırmayın!

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

Kullanmanız Gereken 5 Sosyal Medya Uygulaması

YORUMLAR