Sosyal Medyada Dedikodulardan Nasıl Uzak Durabilirsiniz, Ya da Durmak Mümkün mü?

Sosyal medyada mutlaka öğrenmek istemediğimiz enformasyonla karşılaşmamız an meselesi. Ancak bunlarda korunmak zor değil.

Sosyal Medyada Dedikodulardan Nasıl Uzak Durabilirsiniz, Ya da Durmak Mümkün mü?

Bir dizi film takip ediyor ancak işlerinizin yoğunluğundan dolayı birkaç hafta geriden geliyorsunuz. Ama sosyal medyada arkadaşlarınız ve takip ettiğiniz popüler siteler, daha seyretmediğiniz bölümler hakkında "Spoiler" tabir dilen bilgileri sorumsuzca paylaşıyorlar. John Snow’un öldüğünü hala bilmeyenler olabileceğine aldırmıyorlar bile.

Sadece dizi ve film için geçerli değil bu durum. Sosyal medyada kendimizi ne kadar sakınırsak sakınalım mutlaka öğrenmek istemediğimiz enformasyonla karşılaşmamız an meselesi. Peki, bunun için ne yapacağız? Arkadaşlarımızı mı engelleyeceğiz ya da tamamen sosyal medyadan uzaklaşmamız mı gerekiyor?

Dikkat Spoiler var

Spoiler önlemek önemli. Yukarıda da değindiğim gibi, dizinizin sevilen karakterine ne olduğu, başına neler geleceği, kimin ölüp kimin kurtulduğunu başkasından duymak kadar korkunç bir şey yok. Ama SpoilerAlert sizi bu dertten kurtarabiliyor.


Sosyal medya bazen çok sıkıcı olabiliyor

Belki birkaç dedikodunun sızması ilk başlarda kullanıcıları rahatsız etmeyebiliyor. Ancak takip ettiğiniz gruplar ve arkadaş sayınızın artması eninde sonunda sizi bezdirecek noktaya getirebiliyor. Twitter ve Facebook takip edenlerin bu tür mağduriyetleri olduğunu duyuyor ve biliyoruz. Ancak bu durum sağı solu engelleyerek bitmek bilmeyecek bir noktaya geldiğinde artık üçüncü parti yazılımları devreye almak gerekebiliyor.  

Dedikoduyla etkileşime giren yazılımlar

Twitter üzerinden enformasyon bombardımanına uğramak istemiyorsanız.Tweetbot ve Tweetdeck yazılımlarının filtre uygulamaları var. Bu uygulamalar anahtar kelimeler eklediğiniz takdirde bu kelimeleri taşıyan hiçbir ileti almıyorsunuz. Kafanız rahat oluyor.

Facebook Twitter’dan farklı mı? Elbette değil. Hatta durum orada daha da vahim. Arkadaşlarınızın istemediğiniz konular hakkında konuşması canınızı sıkıyorsa hemen Social Fixer eklentisini Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Ancak son derece karmaşık olan bu yazılım, maalesef Türkçe de değil. Ama doğru kullanıldığında son derece etkili filtreleme yapabiliyorsunuz.

Social Fixer ve Tweetbot gibi uygulamalar faydalı oldukları kadar dikkatle kullanılması gereken uygulamalar. Ayarlarını yanlış yaptığınız takdirde pek çok iletiyi görememe şansınız var var. Bu yüzden uygulamalardaki seçenekleri son derece dikkatli işaretlemenizi salık veriyorum.

YouTube yorumlarını engellemek

Videolar çekiyor ve YouTube’da paylaşıyorsanız bazı yıkıcı eleştirilerden dolayı şevkiniz kırılabilir, moraliniz bozulabilir. “Ağzı olan konuşuyor” tadında yorumlara maruz kalmamak da elinizde. Yine bir Chrome eklentisi olan No YouTube Comments son derece işe yarar bir eklenti. Kullanımı son derece kolay olan No YouTube Comments’de tek yapmanız gereken her video eklediğinizde bir tıkla videolarınıza gelen yorumları görünmez hale getirebiliyorsunuz.

Bloglarınızda da kendinizi koruyun

Aynı duruma bloglarınızda da şahit olmanız olası. Yorumları kontrol etmeden yayına alma gafletinde bulunuyorsanız canınızın sıkılmaması mümkün değil. İçinizden “sus be!” demek istediğiniz yorumcuları engelleyebilmeniz için "Shut Up!" isimli bir Chrome eklentisi olduğunu biliyor muydunuz? Blog sayfalarınızda zeka düzeyi düşük yorumlardan kurtulmak için Shut Up çok ideal bir eklenti.

Web sitelerini filtreleyin

Belli anahtar kelimeleri kullanarak arama sonuçlarında karşınıza çıkması muhtemel dedikodulardan da kurtulmanız mümkün. Bunu da yine Chrome’a eklenen TinyFilter ile yapabiliyorsunuz. Sürüsüne bereket ne olduğu belirsiz içerikten aramalarınızı soyutlayabilmeniz bu eklentiyle mümkün olabiliyor. Yine de anahtar kelimeleri tanımlarken dikkatli olmakta fayda var. TinyFilter özellikle çocuklu ailelerde kullanılan bir tarayıcı filtreleme eklentisi. 

Sosyal Medya Yönetiminde Gizliliğinizi Koruyun

Sosyal Medyada Çizilen Karizmanızı Nasıl Düzeltirsiniz?

Çektiğiniz Selfieler Sizi Sosyal Medyada Nasıl Tanımlıyor?

YORUMLAR