Sosyal Medyada Facebook’a Rakip Olmak İster misiniz?

Sosyal medyada var olmaya çalışan alternatif ağlar Facebook'a karşı ne gibi yenilikler getiriyor, sosyal ağlarda var olabilmek için ne gerekli?

Sosyal Medyada Facebook’a Rakip Olmak İster misiniz?

Sosyal ağların zaman içinde popüler olması, üzerinden iş modelleri geliştirilmesi herkesin ilgisini bu yöne çekiyor. Sosyal ağ denince aklımıza ilk Facebook gelse de durum bu değil. Alternatif ağlar var ve büyümeye çalışıyorlar. Peki, Facebook ile rekabet güçleri var mı? İşte cevabı.

Yeni açılan birçok sosyal ağ girişimi var. Bu ağlar şu anda emekleme dönemi yaşıyor olsalar da, mutlaka bir Facebook olma hayalini benimsemiş olmalılar. Sosyal ağ denildiği zaman online evrende ilk akla gelen üç isimden biri Facebook. Yeni açılan bazı ağlara göz atalım ve ellerinde Facebook’a karşı ne kozları var görelim.

Ello

Ello mahalleye yeni taşınan genç bir çocuk gibi. Henüz çevreyi tanımakla meşgul. Nerede ne var pek bilmiyor ve deneme yanılma yoluyla yönünü bulmaya çalışıyor. Ello’nun amacı “hipster” akımının buluştuğu yer olabilmek. Site bu yüzden son derece basit bir tasarım içeriyor. Bu yaptığı en büyük hatalardan biri, çünkü site tasarım açısından çok ilgi görmüyor. Sitede arkadaşlarınızın neler söylediklerine bakabilir ya da “Noise” adı verilen sayfalarda tartışmalara dalabilirsiniz. Bu bölüm biraz Facebook’un zaman çizelgesini anımsatıyor. Ancak bu kısım genellikle çok kullanılmıyor. Alternatif olarak arkadaş arayabiliyorsunuz. Fakat site o kadar sakin ki, bu biraz zor oluyor.

Ello Facebook’a karşı neden rakip olamıyor? Çünkü Facebook’un kalabalık ortamı ve desteklediği tonlarca içerik üreticisini takip olanakları var. Arkadaş aramasanız bile, gün boyunca ilginç içeriklerle eğlenebilirsiniz. 

Tsu

Tsu gerçekten çok yeni. Hatta böyle bir sitenin varlığından haberdar olan çevrenizde 1 kişi bile bulacağınızı sanmıyoruz. Tsu’da yaratacağınız içeriğe karşılık size bir telif hakkı ödenebileceği iddia ediliyor. Bu yüzden burası sosyal medya profesyonelleri, reklam verenler, içerik pazarlama firmaları ile dolu. Bu özelliği Tsu’nun en sağlam kozu. Ancak kötü olan Tsu’nun bu tip üyelerden çok gerçek sosyal ağ bağımlılarına da ihtiyacı var. 

Şu anda bünyesinde çok fazla içerik barındırmayan Tsu, bir gelecek vaat ediyor mu? Reklam verenler, içerik yöneticileri ve içerik pazarlamacıları ile dolu bir sitenin, geneleneksel sosyal ağ takipçilerini çekmesi teorik olarak çok da olası görünmüyor. Sitede hashtag takip ederek ilginç konular bulmaya çalışmak, sizi sadece çeşitli kar amacı gütmeyen işletmelerin reklamlarına yönlendiriyor. 

Medium

Medium çok yeni bir site değil. Twitter’dan daha uzun iletiler göndermek amaçlı kurulmuş ve Facebook’un “beğenme” alt yapısını örnek almış gibi duruyor. Bu noktada daha çok bi blog platformu hissi veriyor. 

Önceden kullanıcıların içerik yazarak beğeniye sundukları bir site olarak bilinen Medium, şimdilerde bu yöntemden vaz geçmiş gibi görünüyor. Sınıflandırma ve kataloglama sisteminin değişmesiyle beraber bir içeriği birden fazla kategoride gösteremiyorsunuz. Bu durum da zaten çok sayıda olmayan üyelerin canını sıkmışa benziyor. Kullanıcılar kendi blog’larına yazı yazıp linkini Facebook’da paylaşsalar, daha çok ziyaret alabilirler. Üyeler “Neden bu şekilde bir sınırlamaya katlasınlar” ki diye düşünmeden edemiyorsunuz? 

App.net

App.net çok mükemmel bir oluşum. 2007 yılında ilk açıldığında Twitter ne ise App.net de o. Takip edebileceğiniz ilginç şirketler, mucitler, bloggerlar hep burada. Bu kanallara üye olarak onları günlük olarak takip etmeniz mümkün. İlginç teknolojik içeriklerle ilgili doğrudan firmalarla iletişim kurma şansınız olabiliyor. Arkadaşlarınız dışında bu tür profesyonellerle tanışmak ilginç bir fikir.

Ancak App.net Facebook’a rakip olabilir mi? Hayır. Çünkü teknolojik ağırlıklı, özel ilgi odaklı bir sosyal ağ yapısı var. Çoğu arkadaşınız yazılımcıysa bir şansınız olabilir belki ama buraya arkadaş davet etmeniz için bin dereden su getirmeniz gerekiyor.  

Peki, Facebook’a rakip nasıl olunur?

Snapchat, Vine, Tinder, Telegram, ve Yik Yak gibi uygulamaları kullanan milyonlarca kullanıcı var. Bu uygulama ağları çoğu zaman Facebook’tan daha aktif oluyor. Var olan arkadaş listelerinden ziyade yeni bir ağ yaratmak için fırsat sunan bu uygulamalar Facebook’a rakip olarak gösterilebilir. 

YORUMLAR