Sosyal Medyadaki Paylaşımlarımızın Etkisini Artıracak Altın Kurallar

Sosyal Medyadaki Paylaşımlarımızın Etkisini Artıracak Altın Kurallar

Sosyal medya, geleneksel iletişim ve kitle haberleşme araçlarına göre hem bireysel kullanıcılar hem de kurumlar için eşi benzeri olmayan bir etkileşim sahası sunuyor. İletişimin ve etkileşimin işleyiş süreci ve formatı sosyal platformlar sayesinde değişse de düşünceyi aktarım sürecinde kullanılan içeriklerin kalitesi kritik bir öneme sahip.

Sosyal medya platformları üzerinde yapacağımız herhangi bir hatalı hareket, viral olma potansiyeli taşıyan kıymetli içeriklerin bile negatif etkilere yol açmasına sebebiyet verebilir ki bu durumun yakın geçmişte gerçekleşen birçok örneğini bulmak mümkün.

Peki sosyal medya üzerinde 'gönder' butonuna basmadan önce hangi kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor? Şimdi bu kriterlere kısaca değinelim.

1- Paylaşacağımız içerik bilgilendirici mi eğitici mi?
2- İçeriğimizi oluştururken kullandığımız üslup doğru mu?
3- Mesajımız gereğinden fazla mı uzun?
4- Gönderimizdeki link doğru mu?
5- Belirli bir kullanıcı kitlesini hedeflemeli miyiz?
6- Doğru anahtar kelimeleri ve hashtag'leri kullandık mı?
7- Gün içerisinde kaç adet paylaşımda bulunduk?
8- Yazım hatası var mı?
9- Mesajımız herhangi bir kitleyi veya kişiyi incitecek kelimeler içeriyor mu?
10- Rastsal bir mesaj mı paylaşıyoruz yoksa üzerinde kafa yorulmuş bir içerik mi?

Bu 10 maddenin her biri içeriğin oluşturulması sürecinde kritik bir rol oynuyor ve mesajın etkisini doğrunda etkiliyor. Peki bu maddeler ile tam olarak anlatmak istediğimiz şey nedir? Şimdi bu maddeleri kısaca detaylandıralım.

1- Paylaşacağımız içerik bilgilendirici mi eğitici mi?

Sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen paylaşımların hepsi ya bilgilendirme ya da eğlendirme amacıyla yapılıyor.

Dolayısıyla mesajımızı oluştururken hangi tarafta yer aldığımızı net bir şekilde belirlememiz ve içeriği ona göre kurgulamamız gerekiyor. Buna ek olarak içeriğiniz sadece kendi ilgi alanınıza giren bir konuya aitse, üzgünüz ama o gönderiden çok fazla olumlu beklenti içerisine girmemenizi tavsiye ediyoruz.

2- İçeriğimizi oluştururken kullandığımız üslup doğru mu?

İçeriği oluştururken kullanılan üslup, paylaşımın kaderini belirleyen yegane bileşenler arasında yer alıyor. Bu noktada dikkat etmemiz gereken en önemli husus, vermek istediğimiz mesajla kullandığımız üslubun tamamen örtüşmesi. Pozitif, yardımsever veya cesaretlendiren tonlar kullanmak gönderilerin başarısını artırabilecek potansiyele sahip.

3- Mesajımız gereğinden fazla mı uzun?

Kendimizden pay biçelim, uzun içerikleri okuyor muyuz? Hayır. O halde kendi mesajlarımızı oluştururken de bu kritere dikkat etmeli ve ana düşünceyi mümkün olduğunca kısa cümlelerle aktarmaya çalışmalıyız. 

Yapılan araştırmalara göre optimum karakter sayısı Twitter'da 71-100 arası, Facebook'ta 40, Google+'ta da 60 adet olmalı.

4- Gönderimizdeki link doğru mu?

Bu maddede değerlendirmemiz gereken iki farklı kriter var;

  • Mesajımızdaki link gitmesini istediğimiz adrese sorunsuz bir şekilde gidiyor mu?
  • Linkimizin yönlendirdiği adres mesajımızla uyumlu içeriğe sahip mi?

Bu kriterlerin hernagi birinde sorun yaşarsak hedef kitlemiz bir daha yer verdiğimiz linklere, faydalı olsalar dahi, tıklamak istemeyebilir.

5- Belirli bir kullanıcı kitlesini hedeflemeli miyiz?

Mesajımızı kime göre tasarlıyoruz? Mesajımızın ulaşmasını istediğimiz kitle kimler tarafından oluşturuluyor? İçeriğimizi tasarlamadan önce bu sorulara net cevaplar vermemiz gerekiyor.

Bu sorulara vereceğimiz cevaplar mesajımızın oluşturulma sürecinde ktiril bir öneme sahip. Mesajlarımızı ulaşmalarını istediğimiz kitleye göre tasarlamak, içeriklerin başarısını doğrudan artıracaktır.

6- Doğru anahtar kelimeleri ve hashtag'leri kullandık mı?

İçeriklerin oluşturulması esnasında teknik yanı ağır basan veya çok fazla arama hacmine sahip olmayan kelimeler kullanmak, mesajın hedef kitleye ulaşmasına engel olabilir. Buna sebep vermemek için öncelikle hedef kitlemizin hangi kelimeleri aradığını ve nasıl içeriklere ulaşmak istediklerini belirlememiz gerekiyor.

İçerik oluştururken çok fazla kısaltma kullanmak da yanlış anlaşılmalara ve anahtar kelime kayıplarına yol açabilir.

7- Gün içerisinde kaç adet paylaşımda bulunduk?

Gün içerisinde çok fazla paylaşımda bulunmuşsak elimizdeki mesajı ertesi güne bırakmak akıllıca olacaktır. Takipçilerimiz sayfalarında sürekli ismimizi görmekten sıkılabilir ve daha da kötüsü bizi takip etmeyi bırakabilirler.

8- Yazım hatası var mı?

'Mseajımzda yzaım yanlşı yaprsak o msjn etkisi düşecektri". Paylaşımımızda yapacağımız herhangi bir yazım yanlışı, hedef kitlemizin zihninde özensiz bir sosyal medya kullanıcısı olarak yer etmemize sebep olabilir.

Bu yüzden gönder butonuna basmadan önce mesajımızı bir kez daha okumamız yerinde olacaktır.

9- Mesajımız herhangi bir kitleyi veya kişiyi incitecek kelimeler içeriyor mu?

Ülkemizin gündemini epey meşgul eden konulardan bir tanesi, paylaşımların kişi veya kurumları aşağılayıcı ithamlarda bulunması. Bu konuya paralel olarak açılmış pek çok dava ve yaşanmış tatsız olaylar var. Bu yüzden içeriğimizi oluştururken iletmek istediğimiz mesajın herhangi bir dini, dili veya ırkı incitmemesine dikkat etmeli, cinsiyetçi söylemlerde bulunmamalıyız.

10- İlgi çekici görseller kullandık mı?

Oluşturduğumuz içeriklere ekleyeceğimiz birkaç ilgi çekici görsel ile etkileşim katsayısını artırabiliriz. Çok fazla kelime ile kullanıcılar boğmak yerine konuya uygun bir görsele veya videoya yer verirsek o gönderimiz çok daha başarılı sonuçlara imza atabilir.

4G Nedir Ve Bize Neler Getirecek?

YORUMLAR