Sosyal Medyanın İş Başvurularına Etkileri Nelerdir?

İş başvurularınıza sürekli olumsuz cevap veriliyorsa sosyal medya hesaplarınızı düzenlemenizde fayda var. Belki işvereniniz sosyal medya hesabınızı kontrol ediyordu.

Sosyal Medyanın İş Başvurularına Etkileri Nelerdir?

Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar iş başvurularında farklı niteliklere göre değerlendirilmeye başlandı. Çoğu işveren birlikte çalışmak istediği kişiyi ince eleyip sık dokuyarak değerlendiriyor. Hal böyle olunca iş bulmak da oldukça güçleşiyor. Bu blog yazımızda sizlere iş başvurusunda kabul edilmeniz için önemli etkenlerden birisi olan sosyal medya hesaplarınız hakkında konuşacağız.

Sosyal medya siteleri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldular. İnsanların neredeyse yüzde 95'i en az bir tane sosyal medya sitesine üye ve belirli aralıklarda hesabında çeşitli şekilde aktif oluyor. Başta Twitter ve Facebook olmak üzere tüm sosyal medya siteleri iş başvurusunda değerlendirilmeye alınıyor. İnsanın kendisini rahat olarak ifade ettiği paylaşımlarını, paylaştığı fotoğrafları ve ilişki kurduğu arkadaşlarını takibe almak işverenler için güzel bir değerlendirme alternatifi. Özellikle önemli bir pozisyona girmeyi düşünüyorsanız sosyal medya hesaplarınızı aşağıdaki bölümde anlattığımız gibi düzenlemenizde fayda var. Tabi bu söylediklerimiz patrondan patrona değişebiliyor.

Profilinizde kariyerinizle ilgili ufak bilgilere yer vermelisiniz.

Çoğu sosyal medya sitesi profilinizi düzenlemeniz için ısrar eder. Bu ısrarları yabana atmamalı ve profilinizde ufak değişikliklere gitmelisiniz. Özellikle olmayan iş hayatınızla ilgili birkaç bilgi vermelisiniz. Nerede okudunuz, nerede çalıştınız ve mesleğinizle ilgili kendinizi bağdaştıran ufak cümleler düzenleme için yeterli olacaktır.

Mesela sosyal medya hesaplarımda benim kullandığım bir tanım şöyle: Teknolojiye meraklı ve çeşitli konularda yazmayı seven birisiyim. Benim açıklamamı okuyan birisi teknolojiden az çok anladığımı ve yazmayı sevdiğimi görecektir. Bu her ne kadar saçma olsa da işvereninizi etkileyecek ufak bir ayrıntı. Sadece işvereninizi değil takipçilerinizi de hakkınızda bilgi sahibi yapabilir. Bu arada uzman olduğunuz konularla ilgili paylaşımlar yapmanızda fayda var. 

Herkes gibi sizde bazen insanlıktan çıkabilirsiniz ama bu hallerinizi sosyal medyada göstermeyin.

Anlık olarak sosyal medya sitelerinde paylaştığımız her şey bir gün başınıza dert olabilir. Özellikle içki içtiğinizde veya hunharca eğlendiğiniz bir gecede çekindiğiniz fotoğraf aniden sizi işvereninizin gözünde bitirebilir. Bu tarz fotoğrafları çok paylaşmak istiyorsanız gizlilik ayarlarını düzenlemeniz gerekli.

Siyasi paylaşımlarınız ve şiddete eğiliminiz de önemli.

Sosyal medya sitelerinde tuttuğunuz siyasi partiyi öven veya diğer partiyi aşağılayan paylaşımlarınız iş veren tarafından saldırgan olduğunuz görüntüsüyle anlaşılabilir. Şiddete karşı tutumunuz, Türkiye'nin güncel olaylarında verdiğiniz tepkilerde çalışan seçmek için güzel ayrıntılardır. Bu yüzden bu tarz konularda oldukça dikkatli olmanızda fayda var.

İşvereniniz edepli olmanızı sever.

İşverenden işverene göre değişen bir konudur aslında bu. Ama sosyal medya hesaplarınız ahlaki boyutta düzgün olması hem kişiliğiniz hem de işe seçilmeniz için önemli etkenlerden birisi. Eğer sapık olarak algılanırsanız büyük ihtimal "biz sizi ararız" diyecekler.

Katıldığınız grupları veya beğendiğiniz sayfaları yabana atmayın.

İlgilendiğiniz ve takip ettiğiniz kişilerin veya kar amacı gütmeyen kuruluşların sayfaları kişiliğinizin işveren tarafından belirlenmesinde önemlidir. Çünkü insan sevmediği veya ilgi duymadığı bir sayfayı beğenmez ve takip etmek istemez.

LinkedIn profili oluşturmanız şart.

LinkedIn profesyonel şekilde çalışanlar için vazgeçilmez bir sosyal medya sitesidir. Çoğu işveren bu siteyi kullanarak iş başvurusu yapan kişi hakkında bilgi sahibi olur ve ona göre sizi ekibine dahil eder. LinkedIn sayesinde eğitim düzeyinize, bildiğiniz dillere, çalıştığınız şirketlere ve gönüllü olarak yaptığınız çalışmalara kadar çoğu şeye ulaşılabilir. Hatta bazı işverenler sırf bu siteyi kullanarak iş alımı gerçekleşiyor ve çalışanın geri dönüşü ise oldukça başarılı oluyor. Neyse lafı uzatmaya gerek yok hemen şimdi güzel bir LinkedIn profilinizi oluşturun sonra da tekrar bir iş başvurusunda bulunun.

İşe kabul edilirseniz; İş arkadaşlarınız ve patronunuzu sosyal medya hesabınızdan uzak tutun.

Aslında bu maddeyi açıklamaya pek gerek yok. Çünkü patronunuz hakkında paylaştığınız kötü bir durumu iş arkadaşınızın ona söylediğini düşünün. Açıklama Umarım yeterli olmuştur.

Bonus: Aslına bakarsanız yukarıdakilerin hiç birine ihtiyacınız yok yeter ki kendiniz olun.

Aslında yukarıda paylaştıklarımız işe kabul edilmeyenler için işe yarayacak bazı ufak önerilerdi. Ama işvereniniz eğer sizi gerçekten ekibine dahil etmek istiyorsa profilinizi ne kadar da düzeltseniz onun için pek fark etmeyecektir. İş veren zamanın öğrettiği olgunlukla vakti gelince gerçek yüzünüzü mutlaka görecektir. Yani daha sonra hayal kırıklığı oluşturmamak için gerçekleri söylemekte ve neyseniz o olduğunuzu göstermenizde fayda var. Belki işi kaybedeceksiniz ama zamanı gelince güzel bir pozisyon mutlaka sizin olacaktır.

Sosyal medya hesaplarına gelecek olursak onlara bir çeki düzen vermenizin zamanı çoktan geldi. Güvenliğiniz için her şeyinizi ortaya dökmeyin ve işe kabul edilmeniz için size ait olmayan davranışlar sergileyin(!)

Mutlu sona geldik ve umarım bloğumuz faydalı olmuştur. Bir sonraki blog yazımızda görüşünceye kadar aşağıdaki linklere tıklayarak işinize yarayabilecek bazı blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Can Sıkan Fotoğraflarınızı Sosyal Medya Hesaplarından Nasıl Silersiniz?

Çocuklarınızı Sosyal Medya Üzerinde Korumanın En İyi 6 Yolu 

YORUMLAR