Steam Machine'in Tutmayacak Olmasının Nedenleri

Gabe Newell ve ekibinin oluşturduğu Valve Corporation, Steam yazılımıyla oyun dünyasının kaderini değiştiren büyük adımlar attı. PC oyuncularına sunmuş olduğu oyun marketinde kendine has indirimler sunmakla kalmayan şirket, oyun dünyası içerisinde bir il

Steam Machine'in Tutmayacak Olmasının Nedenleri

Gabe Newell ve ekibinin oluşturduğu Valve Corporation, Steam yazılımıyla oyun dünyasının kaderini değiştiren büyük adımlar attı. PC oyuncularına sunmuş olduğu oyun marketinde kendine has indirimler sunmakla kalmayan şirket, oyun dünyası içerisinde bir iletişim ağı kurarak oyunsever topluluğun önemli temellerini atan bir yazılımda ev sahibi konumuna ulaştı.

2003 yılında başlayan maratonda çığ gibi büyüyerek ilerleyen Steam, günümüzde dijital oyun pazarının %70'ten fazlasını kendi havuzunda barındırıyor. 2014 yılının bilançosunda sadece ABD'de bile 3 milyar dolarlık bir alışveriş akışını sağlayan şirket, Greenlight (yeşil ışık) gibi bir hizmetiyle Kickstarter'dan daha etkili bir destek sunuyor. Bağımsız oyuncuların işine yarayan Greenlight ile sunumu gerçekleştirilen projeler Steam topluluğuna sunuluyor. Yeterince beğeni ve ilgi toplaması durumunda ise oyunun gelişim süreci için Steam kesenin ağzını açıyor.

Yazılım kanadında elde edilen sonuçlar, özellikle de PC oyun dünyasını ayakta tutan bir başarı sağladı. Günümüzde konsolların birçoğu dijital oyun pazarını oluştururken Steam'den birçok özelliği örnek almıştır. Ne var ki Valve bu sefer daha riskli bir adım attı ve uzun zamandır tartışılan, gösterilip elletilmeyen Steam Machine'leri satışa sunduğunu açıkladı. Oyun dünyasında büyük bir ilgiyle takip edilen bu cihazlar teknoloji haberlerinin üst satırlarında yer alan bir reklam fenomenine dönüştüler. Fakat, bunca haber ve tanıtımdan sonra beklentiler de iki keskin çizgiye ayrılmaya başladı.

Bir yandan Steam Machine'in oyun dünyasında devrim yaratacağı düşünülürken öteki tarafta da bunun yanlış bir yatırım olduğu ve başarısız olacağı konuşuluyor. Steam Machine gündemini takip ederken benim de aklıma yerleşen fikir karanlık tarafın avukatı olmak. Dolayısıyla Steam Machine'in başarısız olacağını düşünüyorum ve bu düşüncemi destekleyen konuları size diğer sayfalarda parça parça aktaracağım.

  1. Steam Machine'in Tutmayacak Olmasının Nedenleri
  2. PC Oyun Deneyimi VS Steam Controller
  3. Pahalı İnovasyon
  4. Üçüncü Parti Üreticiler ve Satış Fiyatları
  5. Steam Machine VS Diğer Konsollar
  6. Son Sözler

YORUMLAR