Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Telefonunuz suya düşerse nasıl kurtarabilirsiniz? Bu blog yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Telefonların en önemli sıkıntısı herhangi bir suya karşı yeterli dayanıklılıkta üretilmemeleri. Su geçirmeyen telefonları buraya dahil etmiyoruz tabii ki onlar nadir olanlardan. Telefonunuz suya düşerse nasıl kurtarabilirsiniz? Bu blog yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Cep telefonunuzun ne zaman suya düşeceği belli olmaz. Deniz kıyısında gezmeye gittiğinizde arkadaşınızın hain bir şakası telefonunuzu sırılsıklam edebilir. Bunun yanı sıra -özür dileyerek söyleyelim- tuvalette siz malum işinizi yaparken hiç ummadık şekilde cebinizden telefonunuz kayabilir. Tüm bu kazaların yanı sıra bazı fantezi severler telefonunu elini kurulamadan kullanmayı seviyor. İşte tüm bu olaylar  sonunda "error" veren cep telefonunuzu aşağıdaki yöntemlerle düzeltmeye çalışabilirsiniz. Yalnız yöntemlerin işe yarama veya hiç bir işe yaramama ihtimalini unutmayın.

Telefonunuzu Ayrılabilen Tüm Parçalarına Kadar Ayırın.

Cep telefonunuzu batarya, kapak ve hafıza kartı gibi tüm aparatlardan ayırın. Ne kadar parçalarsanız kurutma aşaması o kadar kolay olur. Yalnız öyle teknik servis elemanlığına soyunup bu aşamada elinize asla tornavida almayın! (Resim temsilidir böyle işlem sakın yapmayın.)

Not: Telefonu açmaya çalışmayın. Kısa devre yapması tüm işi berbat edebilir.

Yapabileceğiniz En Basit Yöntem Sallama/Kurutma.

Telefonunuzu parçalarına ayırdıktan sonra kurutma aşamasına hızlı bir şekilde geçmelisiniz. Ne kadar vakit kaybederseniz telefonunuz için o kadar kötü olur. Kurutmak için yapmanız gereken; telefonunuzda boş bulduğunuz tüm alanlardan su çıkarmaya çalışmak. Bunu telefonunuzu uygun bir şekilde sallayarak yapabilirsiniz.

İşe Yarabilecek Ama Tehlikeli Yöntem: Saç kurutma makinesini -yakın tutmadan- telefonunuzun kurumasını sağlayabilirsiniz. Oldukça eski olan bu yöntem işe yarabilir fakat telefonunuza sıcaklıktan dolayı zarar verme ihtimalini unutmayın. Sıcaklık yerine belki saç kurutma makinenizin soğuk olanı işinize yarabilir. Ama bunu asla önermiyoruz çünkü cihazın teknik parçalarına zarar veriyor. ( Pil gibi tehlikeli parçalara dokunmak yok!)

Elektrik Süpürgesiyle  Ortamdaki Havayı Temizleyebilirsiniz.

Elektrik süpürgesiyle ortamdaki havayı havayı temizleyip cihazın içindeki ıslaklığı doğal yollarla alabilirsiniz. Bunun için buharlaşma ortamı oluşturmanız gerekli.

Pirinç İşe Yarayabiliyor.

Bazı kaynakların yazdığına göre telefonu pirinç içerisine gömmek işe yarıyor. Pirinç'in nem çekme özelliği telefonunuzu kurutabilir. Bu işlemi bir kavanoza pirinç doldurup içine telefonunuzu koyarak yapabilirsiniz. 2-3 gün pirinç içerisinde telefonunuzu bırakın. Cihazın kuruduğundan emin olmanız gerekiyor.

Telefonunuzu Açmayı Deneyin.

Bu aşamalardan sonra telefonunuzu açmayı deneyebilirsiniz. Fakat telefonunuz hiç açılmıyorsa büyük ihtimal içerisindeki parçalar zarar görmüştür. Farklı bir batarya takmayı deneyin ancak tekrar açılmazsa teknik servise götürmelisiniz. Eğer açılıp ekranda belirsiz bazı şeyler çıkıyorsa telefonunuzun ekranı zarar görmüştür. Yine işiniz teknik servisle ilgili. Yalnız telefonunuzun garantisi varsa bazı sorunlar yaşamamaya dikkat edin.

Android Cihazınızı Hızlandırın!

YORUMLAR