Tablet PC ve PC Rekabeti Başladı, Sizce Tabletler PC'leri Döver mi?

“Benim neden bir PC’ye ihtiyacım var?” sorusuna verdiğiniz cevaba göre PC sistemlerinin ömrünü ölçümlüyoruz.

Tablet PC ve PC Rekabeti Başladı, Sizce Tabletler PC'leri Döver mi?

Apple CEO’su Tim Cook yine o "nadide" öngörülerinden bir yaparak “Aslında benden duymuş olmayın ama kimsenin masaüstü bilgisayarına falan ihtiyacı yok” gibi bir cümle sarf etti. Bunu elbette iPad Pro çıkmadan önce söylemiş olması oldukça manidar. Ama şöyle bir düşünecek olursak, Mr. Cook çok da haksız değil. Çünkü çok yakında sokaklara dökülüp "PC öldü, çok yaşa PC" diye bağırabiliriz.

Şöyle düşünelim, bugün kaçımız gidip bir PC alır? Evet, masaüstü PC’lerden bahsediyorum. Hemen cevap vermeyin şöyle bir düşünüp karar verin. Aslında gelenekselleşmiş iş ve eğlence istasyonları olan PC’ler çoktan yerini yeni nesil PC’lere devrettiler ve durum “kral öldü, yaşasın kral” şeklinde kısaca özetlenebiliyor. Bu yeni nesil PC'lere biz Tablet PC adını veriyoruz.

Tablet PC’nin Yükselişi

Adam gibi işletim sistemine sahip, iOS ya da Windows üzerinden işlem yapabilen yeni Tablet PC’ler özellikle 2015 yılında piyasaya hızlı girdiler. Hatta ilk defa 2015 yılında Apple ve Microsoft tablet pro serisinde birbiriyle fena kapışacak gibi görünüyor. Windows 10 kullanan Microsoft Surface 4, iOS 9 ile işini bitiren iPad Pro ile çok karşılaştırılacak. Tim Cook bu yüzden ürününden çok belki de alışkanlıkların hızla değişeceğine işaret ediyor olabilir ki, bu konuda da kendisini haklı buluyorum.

Tablet PC’nin evrimi

Tıpkı akıllı telefonların son 5 yıl içinde yaşadıkları büyük değişiklikler gibi, tablet PC’ler de bir evrim geçiriyorlar. Artık tüm cihazların mobil olma yetenekleri önemli bir kriter olarak kabul ediliyor. Masanızın başında saatlerce hantal makinelere mahkum kalmıyor, istediğiniz yerden bir bilgisayardan belki daha güçlü olan tabletinizle püfür püfür takılabiliyorsunuz. Örneğin, 16GB RAM destekli Microsoft Surface 4 bu duruma mükemmel bir örnek.

Surface Pro 4

Microsoft Surface Pro 4 ekranı PC olarak kullanıldığında kenarları 12.3 inçe kadar genişliyor. Tablet modunda ise Microsoft Surface Pro 12 inç olarak kullanılıyor. Böylelikle Microsoft Surface Pro 4 PC modunda daha geniş ekran kapasitesi sunarken daha kaliteli 267ppi görüntü kalitesi sunuyor. Üstelik 2736 x 1824 çözünürlük hiç fena görünmüyor. İ7 CPU çekirdeğine sahip olan Surface Pro, Iris™ grafik yongası taşıyor. Kesinlikle her hangi bir dizüstü bilgisayarından çok daha iyi ve Halo, Star Wars Old Republic, Elder Scrols Online ve League of Legends kalibresindeki tüm oyunları rahatça kaldırıyor. Üstelik 1TB depolama alanı ve 16GB RAM’de cabası.

iPad Pro

Ben bu yazıyı derlerken, iPad Pro’nun 13 Kasım tarihinde Türkiye’de çıkacağı konuşuluyordu. Umarım çıkar. 12.9 inç ekran, 2048 x 2732 çözünürlük ve 265 ppi görüntü kalitesi sunacak olan iPad Pro 4GB RAM kullanıyor. 128GB depolama alanı var ki, bu özellikleri Surface ‘4 ile kıyaslanamayacak kadar düşük. Ama Apple iPad ürün bandı için ideal. iOS 9’un nimetlerinden faydalanan iPad Pro, Alüminyum kasa, ince çerçeve ve kavisli kenarlarıyla “Ben bir Apple ürünüyüm” diye bas bas bağırıyor. iPad Pro ilk kez iki uygulamayı yan yana çalıştıracak bir Apple tableti olarak da göz dolduruyor.

Tabletler PC’leri döver mi?

Yukarıda sayılan özellikleri objektif olarak karşılaştırdığımızda kendimize şunu sormalıyız, “Benim neden bir PC’ye ihtiyacım var?” Bu noktada vereceğimiz cevap veya ihtiyacımızı karşılayacak olan ürün bir tablet olabilir mi? Marka ya da tasarımı bir kenara bırakacak olursak, tablet PC’lerin hızlı yükselişine bu yıldan itibaren daha net şahit olacağız. Çünkü teknolojide mobil zamanlar çağı başladı ve çevrimiçi dünya sokağa kaydı.

Kalite, görünüm, donanım, yetenek ve rahatlık gibi kriterlerin artık çok daha önemli olduğu zamanımızda PC’lerin ömrü çok da uzun görünmüyor. Zaten bunu hızla düşen PC satışlarından da anlayabiliyoruz.

iPad Pro ve Microsoft Surface Pro'yu Karşılaştırdık

Microsoft Surface Pro 4 Resmen Tanıtıldı Tablet Dünyasında Dengeler Değişti

YORUMLAR