Tamindir İzmir Bilişim Vizyon Arama Konferansı'ndaydı

İzmir'de gerçekleşen İzmir Bilişim Vizyon Arama Konferansı'na dair tüm notlarımızı ve önemli noktaları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tamindir İzmir Bilişim Vizyon Arama Konferansı'ndaydı

Bir İzmir şirketi olan Tamindir pek çok İzmir etkinliğinde olduğu gibi bilişim, sosyal medya ve teknoloji etkinliklerinden bir tanesine daha katılım gösterdi. Bu sefer şehrimizde gerçekleşen İzmir Bilişim Vizyon Arama Konferansı ‘nda birbirinden değerli pek çok yerli ve yabancı konuşmacının sunumlarını izleme ve söylediklerini dinleme fırsatına eriştik.

İzmir’in tanıtımı ve videolar ile başlayan konferans daha sonra Atatürk anısına 1 dk’lık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Daha sonra değerli konuşmacıların sunum ve temennilerine geçildi.

- Jak Eskinazi - Izto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
- Mustafa Güden – İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü
- Sırrı Aydoğan – İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili
- Tuğkan Tolular - İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Profesör
- George Koukis – TEMENOS Başkanı
- Mario Raich – Stratejik İnovasyon Enstitüsü Başkanı
- John Walz - IEEE Bilgisayar Topluluğu Başkanı

Konferansın amacı İzmir’in hangi adımlarla bir ileri teknoloji şehri haline geleceğine dair öngörülerin, tahminlerin yürütülmesi ve devlet-belediye-özel sektör çerçevesinde hedeflere nasıl ulaşılacağının belirlenmesiydi.

Türkiye’nin en modern şehri olarak bilinen İzmir’in teknoloji alanında da ülkemizin lideri konumuna yükselmesi için Dünya’daki pek çok şehrin gelişim örnekleri ve sıralamalarından da elbette konferansta bahsedildi.

En çok dikkatimizi çeken tespitler ve öneriler şu şekildeydi:

- Hayal kurmak bu başarıya ulaşmanın en büyük adımlarından birisi, İzmir’in bu amaç için hem devlet hem özel sektör olarak hayal kurması gerekli
- 100 yıl gibi uzun vadelerle planlar yapılmalı ve özellikle kriz zamanlarında rakip şehirlerin imkanları ele geçirilmeli
- Değişim ve dönüşüm öncelikle bireysel olarak bizlerden gelmeli
- Bürokratik yerel yönetimler yerine yaratıcı ve profesyonel yönetimlere sahip olunmalı
- 21. yüzyılın en büyük trendleri toplumsal dönüşüm, küreselleşme ve dijitalizasyondur
- İnovasyon ancak yaratıcılık, girişimcilik ve emek ile elde edilebilir

Etkinlik daha sonra tüm katılımcı ve ziyaretçiler için hazırlanmış güzel bir kokteyl ile devam etti. Bütün salonun neredeyse dolu olduğu ve yabancı dinleyicilerin de katılım gösterdiği konferansa ilgi oldukça büyük oldu diyebilirim.

Dilerseniz konferanstan görselleri de aşağıda inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR