Tatil Fotoğraflarınızı Organize Etmenin 7 Kolay Yolu

Tatil fotoğraflarınızı nasıl organize edeceğinizin 7 kolay yolunu anlattık. Okumak için tıklayın!

Tatil Fotoğraflarınızı Organize Etmenin 7 Kolay Yolu

Güzel bir tatilin ardından geriye anılar kalır. Bunlar sadece konuştukça beraber güldüğümüz ya da hüzünlendiğimiz anılar değil, fotoğraflara baktıkça içimizi mutlulukla dolduran anılardır. Çünkü zamanın ruhuna dayanamayıp yüzümüzdeki çizgilerin nasıl değiştiğini en iyi fotoğraflardan anlarız. Dolayısıyla birkaç günlüğüne de olsa gittiğimiz her yerin anılarını fotoğraf karelerine sıkıştırırız. Bu blogda sizlere dijitalleşen dünyada tatil fotoğraflarınızı nasıl organize edeceğinizin 7 yolunu anlatmaya çalışacağım.

Hepimizin eline dijital aygıtlar geçmeden önce analog dönemi yaşadık. Fotoğraflarımızı çeker, fotoğrafçıya götürür ve basılı bir albüm halinde geri alırdık. En yakınınızda bulunan bir albümü şimdi açın bakın, hatırladıkça tarifi mümkün olmayan bir mutluluk yaşayacaksınız. Şimdi devir değişti azizim. USB belleklerde, bilgisayarlarda, harici disklerde, online depolama adreslerinde tutuyoruz en değerli anılarımızı. Hem de en karmaşık haliyle.

İlk Görev: Evden Çıkmayacağınız Yağmurlu Bir Gün Belirleyin

Neden? Çünkü eski ve yeni fotoğraflarınızı organize edeceksiniz. Yağmurlu bir günde dışarıda olmak istemediğinizi biliyorum. Kendinize bir gün belirleyin ve aşağıdaki maddeleri okumaya başlayın.

Kötü Fotoğrafları Derhal Kaldırın

Dijital dünyada her bir megabyte'ın değeri vardır. O yüzden albümleriniz arasında bir gezintiye çıkın ve aralarında flu olan ya da sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen fotoğrafları silin. İnanın çok daha rahatlamış hissedeceksiniz.

Depolama Seçeneklerini Gözden Geçirin

Bu noktada önceliğimiz bilgisayarımızda özel bir klasör yaratmak olacak. Ben bunun için Belgelerim klasöründeki Resimler'i kullanıyorum. Daha sonra elinizde varsa harici diskleri, sadece fotoğraflarınız için kullanacağınız USB bellekleri belirleyin. Unutmayın, anahtar kelimemiz sadece fotoğraflar için kullanmak olacak. Şimdi çevirimiçi depolama hizmetlerine geçebiliriz. Bunun için aşağıdaki bağlantılara göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Flickr ve Google Photos işinizi görecektir:

Albümlerinizi ve Klasörlerinizi Adlandırın

Bunun faydasını bir örnekle anlatayım. Örneğin yaz tatilinde gittiğiniz 3 ülkeden 3 farklı şehri fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmek istiyorsunuz. Şehirlerimiz şunlar olsun: Fransa-Paris, İtalya-Floransa, Hollanda-Amsterdam. Bunları ''2015 Yaz Tatili'' klasörü altında her şehrin albümüne ayrı bir klasör adı vererek organize edebilirsiniz. 2015 tatili adında tek bir klasör altında fotoğrafları sergilemeniz, Paris şehrine bakarken karşınıza Red Light'ı getirebilir. O yüzden bu basit işlemi atlamamanızı öneriyorum.

Fotoğraflarınızı İsimlendirin

Bunu yukarıdaki başlıkta da yazabilirdim ama ayrı incelemenin faydalı olacağını düşünüyorum. Şimdi, tatil sırasında biriyle tanıştınız ve beraber fotoğraf çekindiniz. Yıllar geçtikçe fotoğraflarınıza bakarken bu ismi anımsamakta zorlanabilirsiniz. Hala görüşüyorsanız isim vermenize gerek yok ama unutmamak adına fotoğrafın adını düzenleyerek bu hatırayı ölümsüzleştirmenizi öneririm. İnsan zihnine güven olmaz, güven olsaydı hepimiz bir gece önceden çalıştığımız her sınavdan inanılmaz notlar alırdık.

Online Hizmetler İçin: Fotoğraflara Yıldız Ekleyin ve Etiket Hizmetinden Faydalanın

Eğer çevirimiçi depolama hizmetlerinden birini kullanıyorsanız fotoğraflarınızdan önemli olanlara yıldız, favori ya da kalp ekleyebilirsiniz. Bunu daha çok sık kullandığınız fotoğraflar için yapmanızı öneririm. Etiket hizmeti ise büyük nimet. Yıllar sonra tatilde görüştüğünüz birinin fotoğrafını bulmak için küçük bir etiket yeterli. Klasörler arasında aramaktansa bu yolu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

En Önemli Madde: Mutlaka Yedekleme Yapın!

USB Bellek veya harici disklerinizin başına bir şey gelmeyeceğinin garantisini veren var mı? O yüzden her zaman bir alternatifiniz olsun. Yedekleme sadece bu konu için değil, her konuda hayat kurtarır.

Akıllı Telefonunuza Sürekli Bakmamanız İçin 7 Geçerli Sebep

YORUMLAR