Tatilde Mobil İnternetinizin Bitmesi Durumunda Yapılabilecek 10 Şey

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan mobil internetimizin bitmesi durumunda tatilde internete bağlanmak için kullanabileceğimiz 10 alternatif yöntemi sıraladık.

Tatilde Mobil İnternetinizin Bitmesi Durumunda Yapılabilecek 10 Şey

Yaz tatilinin sonlarına gelmiş olsak da daha önümüzde birçok tatil bizleri bekliyor. Yazlık alanlara veya memleketlerine akın eden tatilcilerin yaşacağı en büyük sıkıntılardan birisi de evlerinden ayrıldıkları için Wi-Fi'lerinden de ayrılıyor olmaları. Biz de bu yazımızda mobil interneti az kalmış veya bitmiş olan okuyucular için 10 adet alternatif çözüm tavsiyesinde bulunacağız.

Günümüzde akıllı telefon sahibi olmayan pek kimse kalmadığını düşünürsek, internetin ve özellikle mobil internetin hayatımızın tam anlamıyla bir parçası haline geldiğini rahatça söyleyebiliriz. Fakat günümüzde kullanıcılar mobil internet paketlerini ay sonuna kadar yettirmekte genel bir zorluk çekiyorlar. Bu durumda tatil sırasında akıllı telefonunuzun mobil internetinin bitmesiyle birlikte uygulayabileceğiniz 10 farklı alternatif çözüm yolu şu şekilde:

1- Taşınabilir Wi-Fi Modem Kullanmak

Akıllı telefonunuzun internetinin bitmesi durumunda evinizden uzaksanız yapılabilecek en mantıklı işlerden birisi bu taşınabilir modemlerden almak olarak görünüyor. Normal modemler gibi gösterge ışıkları ve oldukça kolay kurulumu sayesinde kullanışlı cihazlar olan bu modemler, operatör sağlayıcıları veya teknoloji marketlerinden alınabiliyorlar. SIM kart takılarak çalışan bu cihazların fiyatlarının da cep dostu olması onları en mantıklı seçeneklerden birisi yapıyor.

2- SIM Kart Slotu Bulunan Bir Laptop Almak

Yeni model dizüstü bilgisayarların bazılarında böyle seçenekler sunuluyor. SIM kart slotu sayesinde üstte belirttiğimiz taşınabilir modem almak yerine, internet paketi tanımlanmış bir SIM kartı doğrudan dizüstü bilgisayara takarak internete bağlanabilirsiniz. 

3- Dahili Wi-Fi Bağlantısı Olan Bir Arabaya Binmek

Yazımızdaki en abartı tavsiyelerden birisi bu olacak. Her ne kadar yurtdışında bu sisteme sahip otomobiller yaygın olsa da ülkemizde sadece çok lüks otomobillerde bu özellikleri görebiliyoruz. Böyle lüks bir araba alma şansınız yoksa otomobillerin 12v soketine bağlanabilen çeşitli Wi-Fi aparatları alarak otomobilinizi 4 tekerlekli bir modeme çevirmeniz de mümkün.

4- Toplu Taşıma veya AVM'leri Tercih Etmek

Çünkü hem Avrupa'da hem de ülkemizde artık birçok toplu taşıma aracında ve AVM'lerde ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunuluyor. Sunulan hizmetin bağlantı hızları da gayet iyi bir seviyede. Toplu taşımayla uzun yolculuklar veya AVM'de geçireceğiniz uzun saatler sonucunda internet ihtiyacınızın büyük kısmını da karşılayabilirsiniz.

5- Akıllı Telefondan Vazgeçip Klasik Bir Telefon Kullanmak

Bu alternatif çözümümüzde internet alışkanlığınızı kısa bir süreliğine bırakmanız gerekiyor. Klasik tuşlu telefonlardan kullanarak biraz nostalji de yaşamak güzel olabilir. İletişim ihtiyacınızı da WhatsApp vb. uygulamalar yerine normal SMS ile veya arama yaparak giderebilirsiniz. 

6- Akıllı Televizyon Kullanmak

Akıllı telefonunuzun internetinin bitmesi veya bozulması durumunda akıllı bir televizyon ile de vakit geçirebilirsiniz. Günümüzde akıllı televizyonlar da Youtube dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalara erişim imkanı sunuyorlar. Fakat tabii akıllı tv'ler ile internet bağlantısı için yine bir Wi-Fi modem gerekiyor. Bunun dezavantajı ise TV kumandası ile internette gezinmenin ve uygulamalar arasında dolaşmanın biraz zor olması.

7- Akıllı Bir Buzdolabı Kullanmak

Tavsiyelerimiz arasında en uçuk ve gereksiz olanı da bu olsa gerek. Çünkü ülkemizde akıllı buzdolabına sahip olan insanların sayısı muhtemelen bir elin parmaklarını geçmez. Fakat Samsung Family Hub adlı buzdolabını örnek vermek gerekirse 21.5 inç'lik geniş bir dokunmatik ekrana ve kendi işletim sistemine sahip. Mutfakta uzun süre geçiren kişiler için oldukça eğlenceli bir seçenek olarak görünüyor. 

8- Akıllı Saat Kullanmak

Akıllı saatler henüz beklenen özelliklerin tümünü sağlayamadılar. Yani birçoğu yakınında bir akıllı telefon olmasını gerektiriyor ve tamamen bağımsız olarak çalışamıyorlar. Fakat bu da yakın zamanda Apple ve Samsung gibi üreticilerin yeni geliştirdikleri modeller ile çözülecek bir problem. Yine de bu cihazlar tatilde akıllı telefonunun interneti bitenler veya akıllı telefondan sıkılanlar için güzel birer alternatif olabileceği aklımıza geliyor.

9- USB Bağlantılı Wi-Fi Aparatı Kullanmak

Bu aparatlar teknoloji marketlerinde sıkça bulunabiliyor. Eğer SIM kart takılabilen bir versiyonunu bulursanız oldukça kolay şekilde tatilde de internet bağlantısına kavuşabilirsiniz. Böylece ilk tavsiyemizde belirttiğimiz gibi büyük bir taşınabilir modem kullanmaktan da kurtulmuş olursunuz. Yine bu cihazları da operatör sağlayıcılarından bulma imkanınız da var.

10- Kütüphanelere Gitmek

Sürekli akıllı cihazlar ve internetle ilgili tavsiyelerde bulunduk. Bu tavsiyemiz çok daha klasik bir yöntem olacak fakat kitap okumanın verdiği huzur ve kitapların sahip olduğu geniş bilgi hazineleri herkese şüphesiz faydalı olacaktır. Eskiden yaygın olarak kullanılan ve bilgi ihtiyacımızı karşılamak için başvurduğumuz kütüphaneleri, kaybettiğimiz kitap okuma alışkanlıklarımızı ve bunun gibi faydalı aktivitelerimizi unutmamakta fayda var. İnternetten vazgeçemeyen kullanıcılar aynı zamanda günümüzde birçok kütüphanede sunulan Wi-Fi veya kablolu internetten de faydalanabilirler.

YORUMLAR