Teamviewer Android ile Bilgisayarınızı Uzaktan Kontrol Etme

Teamviewer'ın Android uygulamasını kullanarak bilgisayarınızı akıllı telefon ve tabletlerinizden kolayca kontrol etme ve uzak masaüstü bağlantısı yapma şansına sahipsiniz.

Teamviewer Android ile Bilgisayarınızı Uzaktan Kontrol Etme

Mobil dünyanın yeni hali her ne kadar bizleri masaüstü PC’lerden uzaklaştırarak akıllı telefonlar veya tabletlere yönlendirmiş olsa da herkesin bir şekilde kişisel bilgisayarlarını kullanmaya devam ettikleri aşikar. Ancak PC’lerden gitgide kopmamız fiziksel olarak da onlardan daha uzakta olmamıza sebep oluyor. Bu nedenle mobil uygulama geliştiricileri de boş durmuyorlar ve bilgisayarınızdan uzakken onu kontrol edebilmenizi sağlayan uygulamaları hazırlıyorlar.

Bu uygulamalar içinde en iyilerden bir tanesi uzak masaüstü programı olarak da bilinen ve popüler olan Teamviewer’ın Android uygulaması. Uygulamayı kullanarak kişisel bilgisayarınıza kolaylıkla cep telefonu veya tabletinizden bağlanabilir, böylece ihtiyaç duyduğunuz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Telefondan bilgisayar kontrolü için ilk yapmanız gereken elbette Teamviewer’ı bilgisayarınıza kurmak. TeamViewer Kurulumu ve Kullanımı adlı makalemizden PC için programın tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulum gerçekleştirdikten sonra sıra Android uygulamasını kurmaya geliyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Teamviewer Android uygulamasını telefonunuza kurabilirsiniz.

Kurulum gerçekleştiğinde uygulamalarınızın yer aldığı uygulama çekmecesine geçerek Teamviewer’ı açmanız gerekiyor. Açtıktan sonra direkt olarak karşınıza çıkan “TeamViewer-ID” adlı bölümü bilgisayarınıza Teamviewer kurduktan sonra size verilen kimlik numarasını kullanarak doldurmalısınız. TeamViewer Kurulumu ve Kullanımı makalemize yeniden göz atarak bu kimlik numarasını nerede bulabileceğinizi görebilirsiniz.

Kimlik bilgilerini girdikten sonra bu sefer de bilgisayarınıza giriş yapmak için gereken şifre sorulacaktır. Yine bilgisayara kurduğunuz Teamviewer programı içerisinde bu şifreyi alabilir ve ezberleyebilir, yahut sabit bir şifre belirleyebilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra “Tamam” butonunu kullanarak devam etmelisiniz. Şifrenizi girdiğinizde telefonunuz bilgisayarınıza bağlanmaya çalışacak ve bu süre içerisinde sizi biraz bekletecektir. İnternet bağlantı hızınıza göre bu süre uzamakta veya kısalmakta.

Bağlantı gerçekleştiğinde Teamviewer kullanırken nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirten ipuçları belirecektir. Burada yer alan bilgileri ezberlemeniz kullanım sırasında daha rahat hareket etmenizi ve bilgisayarınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır. Dilerseniz yeniden çıkmasını engellemek için sol alt kısımda bulunan “Show help on startup” seçeneğini deaktive ettikten sonra “Kapat” butonu ile devam edebilirsiniz.

Ardından görebileceğiniz gibi bağlandığınız bilgisayarınızın masaüstü penceresi karşınıza gelecektir ve bilgisayarınız bu ekran kullanılarak kontrol edilmeye hazır durumda.

Ekranın aşağısında yer alan butonları kullanarak sırasıyla klavyeyi kullanma, fare ile sağ tıklama, işlemler gerçekleştirme ve ayarlar menülerini kullanabilirsiniz. İşlemler menüsü kısa yoldan bilgisayarınızı açma, kapatma gibi işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Görebildiğiniz gibi çok kolay bir şekilde elimizi ekranda hereket ettirerek fare işaretçisini yönetebiliyor ve klasörler, başlat menüsü ve diğer tüm işlevlere girişi gerçekleştirebiliyoruz. Bağlantınızı kesmek için yine ekranın altında yer alan “X” butonuna basmanız veya uygulamayı görev yöneticisinden sonlandırmanız yeterli.

Çark tuşuna basarak ise çözünürlük, kalite ayarları, duvar kağıdı, log dosyaları gibi pek çok ayarı gerçekleştirerek en kolay şekilde mobil cihazınızdan bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki rehber videomuzu da izleyerek Teamviewer’ı daha rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Teamviewer Android ile Uzak Masaüstü Bağlantısı Kurma
YAZILIM

Teamviewer Android ile Uzak Masaüstü Bağlantısı Kurma

Teamviewer'ın Android uygulamasını kullanarak bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı gerçekleştirmeniz çok kolay.

YORUMLAR