Toplanan Galaxy Note 7’lere Ne Olacak?

Samsung toplanan Galaxy Note 7'lerle ne yapacak, cihazlarını nasıl geri dönüştürecek?

Toplanan Galaxy Note 7’lere Ne Olacak?

Samsung, tüm Galaxy Note 7’lerin geri toplanması çağrısında bulundu. Peki, toplanan akıllı telefonlara ne olacak, nasıl geri dönüştürülecekler? Makalemizde bu telefonların başına neler geleceğini anlatıyoruz.

Akıllı telefon sektörünün en büyük fiyaskolarından birisi olarak tarihe geçen Galaxy Note 7, Samsung’un resmi açıklamasının ardından tüm ülkelerde geri toplanmaya başladı. Müşterilerine para iadesi yapan ve başka bir Samsung cihazı almaları için 100 dolara kadar varan indirim fırsatı sunan Samsung, tüm akıllı telefonları topladıktan sonra bu kadar cihazla ne yapacak?

Samsung, zararını en aza indirgemek için birçok üreticinin yaptığı gibi cihazlarının parçalarını geri dönüştürecek. Ancak milyonlarca Galaxy Note 7 üretildiği için bunu başarmak son derece zor. Sadece Amerika’da 1.9 milyon cihazın bulunduğu biliniyor. Eğer Samsung, tüm Galaxy Note 7’lerin geri dönüşümünü yapmak istiyorsa farklı bölgelerde geri dönüşüm merkezleri kurması gerekiyor. Geri dönüşüm merkezlerinin bir örneği Dallas’ta bulunuyor fakat Samsung’un daha önceki senelerde kurduğu bu tesis, tüm Galaxy Note 7’lerin geri dönüşümü yapabilecek kadar büyük değil.

Şirketin milyonlarca cihazın geri dönüşümünü nasıl yapmayı planladığını öğrenmek adına Samsung’un sık sık birlikte çalıştığı Call2Recycle isimli şirketle iletişime geçen Wired, şirketin CEO’su Carl Smith ile röportaj yaptı. Kanada’da ve Amerika’da tesislerinin bulunduğunu söyleyen Carl Smith, Call2Recycle’ın bir senede 170.000 adete kadar cihazı geri dönüştürebileceğini ancak Samsung’un şimdiye kadar kendileriyle iletişime geçmediğini dile getirdi. Samsung, bakalım geri dönüşüm konusunda ne yapmayı ve hangi şirketle anlaşmayı planlıyor?

Galaxy Note 7 Nasıl Geri Dönüştürülecek?

Galaxy Note7’nin geri dönüştürülebilmesi için öncelikle cihazdaki bataryanın çıkartılması gerekiyor. Bataryanın çıkartılmasının ardından özel birkaç makine, akıllı telefonun katmanlarını tek tek ayıracak ve aynı türdeki maddeleri bir arada toplayacak. Tüm bu sürecin en zor kısmı, Galaxy Note 7’nin sorunlu olan bataryasını cihazdan ayırabilmek. Samsung, birçok üreticinin yaptığı gibi cihazının bataryasını Galaxy Note 7’ye yapıştırmış. Bu nedenle bataryayı akıllı telefondan ayırmak oldukça zor ve titiz bir çalışma gerektiriyor.

EPA, bir milyon Galaxy Note 7’nin başarılı bir şekilde geri dönüştürülmesiyle 16000 kg bakır, 350 kg gümüş, 34 kg altın ve 15 kg paladyum elde edileceğini tahmin ediyor.

Bakın Galaxy Note 7 Fiyaskosu, Samsung’a Ne Kadara Patladı

Galaxy Note 7'nin Yerine Geçecek 7 Alternatif Akıllı Telefon

Patlayan Yeni Galaxy Note 7'ler İçin Resmi Açıklama

YORUMLAR