Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri

Deep web ya da Dark web olarak adlandırılan internetin karanlık yüzüne açılan bu kapılardan geçmek kullanıcıların türlü tehditler ve tehlikelerle yüzleşmesi anlamına geliyor. Fakat bunlardan sakınmak bir ölçüde mümkün.

Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri

Google veya Bing gibi arama motorlarının daha ötesini görmek demek, Dark Web’de bir yolculuğa başlamak anlamına geliyor. Ancak bu iki geleneksel arama motorları ile bu seyahati gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Bunun için özel tarayıcılar ve araçlar kullanmak zorundasınız. Deep web ya da Dark web olarak adlandırılan internetin karanlık yüzüne açılan bu kapılardan geçmek kullanıcıların türlü tehditler ve tehlikelerle yüzleşmesi anlamına geliyor. Fakat bunlardan sakınmak bir ölçüde mümkün.

İnternette "güvenli hiçbir yer yoktur" özlü sözünü unutmadan bazı alınabilecek önlemleri ve güvenli araçları sıralamak istiyorum. Aslında yapılacak en güvenli şey tıpkı karanlık sokaklara gece yarısı girmeye korktuğumuz gibi, karanlık internetin sokaklarından da korkmak, hatta oldukça uzak durmak. Yine de neraklısını iki farklı yönetem işaret etmek istiyorum. Bunlardan ilki hepimizin bildiği Tor tarayıcı ve diğeri de Tails işletim sistemi.

Tor şebekesi nedir, Tor  nasıl kullanılır?

En basit tanımıyla Tor, kullanıcının kim olduğunu ve internete nereden bağlandığını maskeleyebilen bir tarayıcı.  İnternette dolaşırken gizliliğinizi koruyan ve hakkınızda bilgi sızdırmayan Tor tamamen bağışlarla ayakta duruyor diye biliniyor. Tor normal bir internet tarayıcısı gibi çalışır. Kurmak ve hemen kulanmaya başlamak kolaydır. Ancak karanlık internette derinlere dalacaksınız ayarlarınızı doğru yapmanız gerekir. İnternet trafiğinizi Tor üzerinden kullanırsanız, bağlandığınız siteleri izleyen kişilerin yerinizi belirlemesini ve internet trafiğinizi izlemeye çalışan kişilerin işini bayağı zorlaştırırsınız.

Ancak şunu unutmayın, Tor kullanmak tüm internet trafiğinizin güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Tor Browser sadece Tor Browser üzerinde yapacağınız işlemleri gizliyor. Yani Tor’u kurup yapmak istediklerinize geleneksel tarayıcılardan devam etmemelisiniz.

  1. Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri
  2. Tor nasıl indirilir?
  3. Tails nedir, nasıl kullanılır?

YORUMLAR