Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri

Deep web ya da Dark web olarak adlandırılan internetin karanlık yüzüne açılan bu kapılardan geçmek kullanıcıların türlü tehditler ve tehlikelerle yüzleşmesi anlamına geliyor. Fakat bunlardan sakınmak bir ölçüde mümkün.

Tor nasıl indirilir?

Tor’u indirmek kolaydır, varsayılan tarayıcınıza https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en yazmak yeterli olabilir. Ancak dikkat, kurulum dosyasını indirmek için başka bir kaynağı kullanmamalı ve alternatif bir HTTPS (SSL/TLS) güvenlik sertifikasını kabul etmenizi isteyen bir sayfayla karşılaşırsanız bu işlemi hemen iptal etmelisiniz.

Tor kurulum detayları

Tor'un kurulum adresinden ya da Tamindirden doğrudan dosyayı kurmaya başladığınızda karşınıza gelecek olan sayfalar aşağıdaki gibidir.

Tor tarayıcıyı kurmak istediğiniz klasörü kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu oldukça kolaydır. Yukarıda gördğünüz penceredeki dosya yolunu "Gözat" kullanarak değiştirmeniz mümkün.

Tor sizin amacınıza göre ve yerel servis sağlayıcınızı protokollerine göre ayarlanabilir. Bunu yapabilmek için bunun için doğrudan Tor ağına geçebilir ya da ayarları doğru yapabileceğinize inanıyorsanız ikinci seçeneğe geçebilirsiniz. 

Tor browser nasıl ayarlanır?

Tor tarayıcının hassas ayarlarını hemen tarayıcın sol üst köşesinden kurgulamaya başlamanız mümkün

Tor tarayıcının internet gizlilik ayarları aslında gözünüze tanıdık gelecektir. Burada güvenlik seviyesini ve hangi servisleri engelleyeceğinizi seçebilirsiniz. Tor tarayıcı Flash oynatıcı kullanmanızı tavsiye etmez. Kendi alternatif oynatıcılarını zaman içinde tecrübe edebilirsiniz. 

Tor'da Noscript özelliği ne işe yarar?

Tor tarayıcıda NoScript kurulumun son derecek kolay olması internet gizliliğinizi artıran bir durum. Tor ile gelen NoScript’ın varsayılan ayarlarında JavaScript’i devre dışı bırakmadığını unutmayın. Ek olarak Flash ve Java’yı da kullanmayın ve kurmayın. No script seçenekleri güvenli olmayan Dark Web sayfalarından bilgisayarınıza gelebilecek tüm video, ses ve benzeri scriptleri dışarıda tutacaktır. Çünkü Dark Web'de hiçbir script göründüğü kadar masum olmayabilir.

  1. Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri
  2. Tor nasıl indirilir?
  3. Tails nedir, nasıl kullanılır?

YORUMLAR