Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri

Deep web ya da Dark web olarak adlandırılan internetin karanlık yüzüne açılan bu kapılardan geçmek kullanıcıların türlü tehditler ve tehlikelerle yüzleşmesi anlamına geliyor. Fakat bunlardan sakınmak bir ölçüde mümkün.

Tails nedir, nasıl kullanılır?

Tails OS gizlilik ve anonimliğe önem veren kullanıcılara yönelik geliştirilmiş bir açık kaynak yazılım. Kısaca Tails için, USB Bellek veya CD ile boot edilerek çalışan tak çalıştır bir Linux tabanlı şletim sistemi diyebiliriz. Tails RAM üzerinden çalışır. Sistemi DVD veya USB aygıtınıza kurup dilediğiniz bir bilgisayardan izinizi belli etmeden kullanabileceğiniz bu yazılım tamamen ücretsiz.

Tails’in kurulumu Tor kadar kolay olmasa da bir kurulum asistanına sahip. Bu kurulum asistanı her ne kadar İngilizce olsa da aşağıda sizi detaylı bir rehber ile desteklemeyi elbette ihmal etmedik.Tails’i kullanmak için bir Bittorrent uygulamasına, Firefox tarayıcıya ve Tor’a ihtiyaç duyacaksınız ki, bu uygulamaları makalenin hemen altında Tamindir yönlendirmelerinden edinebilirsiniz.

Tails'in özellikleri nedir?

Tails işletim sistemi RAM üzreinden çalışan bir yapıya sahip olduğu için bilgisayar da hiç bir şekilde iz bırakmıyor. Sansürlü sitelere rahatça girip çıkabilir ve anonim bir şekilde interneti özgürce kullanızı sağlıyor. Tails internet üzerindeki tüm yazışmalarınızı, dosyalarınızı da şifreliyor. Ancak bunlara ulaşmak için yine Tails kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu dosyaları normal işletim sistemleri göremiyorlar. 

Tails nasıl kurulur?

 • ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirdikten sonra ISO imajını Universal USB Installer programı vasıtasıyla USB aygıtınıza kopyalayın.
 • USB aygıtınızı bilgisayarınıza takıp yeniden başlatınca açılış ekranında Boot Tails menüleri karşınıza çıkıyor. Burada Live’ı seçip devam edin.

 • 30 – 60 saniye beklemenin ardından karşılama ekranı çıkıyor. Açılır listeden dil seçimini yapın ve Login’e tıklayın.
 • 15 – 30 saniye içinde Tails masaüstü görünecektir.
 • İkinci USB aygıtınızı bilgisayarınıza takıyorsunuz ve Applications - Tails - Tails Installer’ı seçerek Tails Installer’ı başlatıyorsunuz ve ardından Install bu cloning butonuna tıklıyorsunuz.
 • Target Device yani hedef kaynak  olarak ikinci USB aygıtınızı seçiyorsunuz ve kuruluma başlatmak için Install Tails butonuna tıklıyorsunuz.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra Tails Installer’ı (kurulum programı) kapatın.
 • Ardından bilgisayarınızı da kapatın.
 • Şimdi ilk USB aygıtınızı çıkarıp ikinci USB aygıtınızı takın.
 • Bilgisayarınızı açın ve yine Boot Tails menüsünde Live’ı seçip devam edin.
 • 30 – 60 saniyenin ardından karşılama ekranı geliyor. Dil seçiminizi yapıyor ve Login’e tıklıyorsunuz.
 • 15 – 30 saniye bekledikten sonra masaüstü karşınıza çıkıyor.

Ancak ne yaparsanız yapın yine de hatırlatmak istiyorum. Dark Web'de güvenlik her zaman garanti değil. FBI, Interpol ve benzeri tüm uluslararası güvenlik kurumlarının radarında olan karanlık web'de çok fazla derin sulara dalmamanızı ısrarla tavsiye ediyorum.

Deep Web Kurcalamaya Gelmez! (Küçük Korku Dükkanı)

İnternetin Karanlık Yüzünü Kapatma Girişimlerine Destek Büyüyor

Google'a Görünmeyen 'Karanlık İnternet' ve 13 Korkunç Gerçek

 1. Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri
 2. Tor nasıl indirilir?
 3. Tails nedir, nasıl kullanılır?

YORUMLAR